שתף קטע נבחר

מורדים בקורבין: "חברי פרלמנט יפרשו מהלייבור"

חברי פרלמנט צפויים להודיע היום על פרישה מהלייבור, ולפי דיווחים יקימו מפלגה חדשה. הם מאוכזבים מתגובת קורבין לברקזיט ולאנטישמיות

חברי פרלמנט במפלגת הלייבור צפויים להודיע היום (ב') על פרישה מהמפלגה. כך סיפר גורם במפלגה לרויטרס. הפרישה המתוכננת היא במחאה על הנהגתו של ראש המפלגה ג'רמי קורבין. החברים הפורשים מאוכזבים מהמדיניות של מנהיג האופוזיציה בנוגע ל"ברקזיט" וההתבטאויות האנטישמיות שהסעירו את המפלגה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

לפי הגורם מדובר בקבוצה קטנה, של כחמישה חברי פרלמנט. הם צפויים להודיע על הפרישה בהמשך היום. עיקר ההתנגדות שלהם לקורבין קשורה ל"ברקזיט", הפרישה המתוכננת מהאיחוד האירופי. בשבועות האחרונים קראו בלייבור לקורבין לשנות את האסטרטגיה שלו, ולהתחיל קמפיין שקורא לקיים משאל עם נוסף על הישארות בריטניה באיחוד האירופי.

 

 
מנהיג האופוזיציה ב בריטניה ג'רמי קורבין בפרלמנט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

הגורם בלייבור, שמקורב לקבוצה הפורשת, אמר שפרישתם של חברי הפרלמנט עשויה להוביל לגל של התפטרויות במפלגה – ביטוי לתסכול מהגישה של קורבין לשינוי הגדול ביותר במדיניות החוץ והסחר של בריטניה מזה יותר מ-40 שנה. חלק מכלי התקשורת בבריטניה מדווחים שהפורשים עשויים להקים מפלגה.

 

קורבין עד כה דבק במדיניות הלייבור להשאיר את אופציית משאל העם השני "על השולחן", אם הממשלה של תרזה מיי לא תצליח להעביר בפרלמנט את ההסכם עם האיחוד האירופי. ההעדפה של קורבין היא לקיים בחירות חדשות. הוא קרא למיי לשנות את "הקווים האדומים שלה" ולתמוך בהצעה שלו להישאר באיגוד המכסים של האיחוד האירופי אחרי הפרישה.

מנהיג האופוזיציה ב בריטניה ג'רמי קורבין בפרלמנט (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

ביקורת נוספת על קורבין עוסקת בהתבטאויות האנטישמיות במפלגת הלייבור. מתנגדיו של קורבין, פרו-פלסטיני ומבקר חריף של ישראל, אמרו שהוא כשל בניסיון להיאבק באנטישמיות במפלגה. הטענה הזו רודפת את קורבין מאז שנבחר למנהיג הלייבור ב-2015. קורבין הכחיש שהוא מאפשר לאנטישמיות להתפתח בלייבור והבטיח להיאבק בתופעה.

 

 

התוצאות הדרמטיות במשאל העם ב-2016 גרמו למחלוקות עמוקות בשתי המפלגות הגדולות בבריטניה, הלייבור והמפלגה השמרנית. מנהיגי המפלגות, קורבין וראש הממשלה מיי, לא מצליחים לאחד את השורות במפלגותיהם.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ג'רמי קורבין, מנהיג הלייבור
צילום: AFP
מומלצים