שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ההתעללות בבית האבות: "מאחלת למי שעשה את זה - שיעשו אותו דבר להורים שלו"
  חשיפת ההתעללות הקשה בדיירי המרכז הגריאטרי בשפלה עוררה תגובות נסערות בקרב בני המשפחה והעובדים. "צריך להוציא את שתי העיניים למי שעשה את זה", אמרה בת למטופלת במקום. אחת העובדות סיפרה: "הגעתי לכאן בידיעה שיש פה עובדים טובים"

   

   

  משפחות המטופלים במוסד הסיעודי שנחשפה בו הבוקר (ב') פרשת התעללות קשה מזועזעים בעקבות המקרים: "אני מאחלת רק דבר אחד, שמי שעשה את זה - הלוואי שיעשו את אותו דבר להורים שלו ואז אולי הוא ירגיש מה זה".

   

  בני משפחות של המטופלים במוסד הגיעו הבוקר לבקר את יקיריהם, בין היתר גם לבדוק אם מישהו פגע בהם פיזית. יוספה, שאימה מטופלת במרכז, הזדעזעה עמוקות מהפרשה: "צריך להוציא לאותו אדם שעשה את זה את שתי העיניים במקום", קבעה נחרצות. "אני רוצה שאמא שלי תטופל בצורה המיטבית. אנחנו פה כבר שבע שנים, ולא ידוע לי על אירועים כאלה בעבר. איך הם מעיזים לעשות דבר כזה? זה נורא".

   יוספה אמא בבית אבות (צילום: רועי רובינשטיין)
  "זה נורא". יוספה, שאמה מטופלת במרכז(צילום: רועי רובינשטיין)

   

   

  יוספה סיפרה ל-ynet כי למיטב ידיעתה המקרים לא התרחשו במחלקה שבה מאושפזת אימה. "לא שמעתי על המקרים, אבל זה לא מפתיע אותי, כי אני יודעת על בתי אבות אחרים, שום דבר כבר לא מפתיע אותי".

   

  לדבריה, עד לא מזמן היא עבדה עם אוכלוסייה דומה. "מעולם לא נתקלתי בהרמת ידיים או אלימות כלפי מטופלים. אם יש משהו שיכול לגרום לי להרוג בן אדם ובגללו אשב בכלא - זה פגיעה ביקרים לי, אמא שלי והילדים שלי. אבל היום, למרות מה שקרה, אני מרגישה שאמא שלי במקום בטוח. זו חלקת אלוהים קטנה המחלקה הזו".

   

  היא הוסיפה כי צריך לבדוק טוב טוב לפני שמעסיקים אנשים במוסדות הללו: "זה יכול לקרות לכל אחד, יכול להיות שצריך לקחת מכונת אמת לפני שמכניסים לכאן לעבוד, או לעשות בדיקה פסכיאטרית לעובדים. אם הייתי יודעת איך ומה עושים הייתי המנהלת של המקום".

  התעללות קשישים בית אבות (צילום: דוברות המשטרה)
  תיעוד האלימות כלפי המטופלים(צילום: דוברות המשטרה)

  התעללות קשישים בית אבות (צילום: דוברות המשטרה)
  מעצר אחד העובדים החשודים(צילום: דוברות המשטרה)

  נבילה וואחנה עובדת כמטפלת (צילום: רועי רובינשטיין)
  "התחושות מאוד קשות". נבילה וואחנה, עובדת כמטפלת במרכז(צילום: רועי רובינשטיין)

  רבים מעובדי המוסד סירבו להתראיין אך אחת מהם, נבילה וואחנה, סיפרה ל-ynet כי היא הופתעה מאוד מהפרסומים: "אני לא מאמינה למשמע אוזניי, התחושות הן מאוד קשות. הגעתי לכאן בידיעה שהעובדים הם עובדים טובים. אני בשוק מהפרסומים, לא ראיתי את הדברים הקשים, אפילו צעקה לא שמעתי בבית האבות. צריך לפטר עובדים כאלה ולזרוק אותם מן הארץ".

   

  הבוקר נחשפה מסכת קשה של התעללות אלימה של מטפלים בקשישים חסרי ישע. סוכן סמוי שפעל בבית אבות בשפלה במשך כמה חודשים תיעד את הצוות מכה באגרופים, בסטירות ובדחיפות קשישים. חמישה עובדים נעצרו בחשד להתעללות בחסר ישע, תקיפת חסר ישע ובעבירות נוספות. בין היתר תועד אח שהיכה חולה סיעודי בן 85 ומטפל שהיכה בן 81.

   

  החקירה נפתחה בעקבות מידע מודיעיני שהגיע על מקרים של הפעלת כוח רב כלפי מטופלים במוסד. בשל מורכבות החקירה הכוללת איסוף ראיות במוסד רפואי סגור, שבו חלק לא מבוטל מהמטופלים במחלקות סיעודי ותשוש נפש, הוחלט ביחידה המרכזית על החדרת שוטר כסוכן סמוי ש"עובד" במקום.

  מסכת קשה של התעללות אלימה של מטפלים בקשישים חסרי ישע נחשפה במוסד הגריאטרי שבשפלה בתום חקירה סמויה של כמה חודשים. בין היתר, תועד אח מוסמך מכה באגרופים חולה סיעודי בן 85, ובאח אחר המכה קשיש תוך כדי סגירת חיתול חד-פעמי. במהלך החקירה נחשף גם כי אנשי הצוות נהגו להשתמש בחדרי המטופלים כמלתחה, ובמספר מקרים קיימו יחסי מין בחדרי האשפוז. חמישה עובדי בית החולים בני 50-33 מלוד, ראשון לציון ורמלה נעצרו לחקירה.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות המשטרה
  תיעוד האלימות כלפי המטופלים
  צילום: דוברות המשטרה
  מומלצים