שתף קטע נבחר

המשרד להגנת הסביבה מחפש טכנולוגיות לניטור אוויר

מכירים טכנולוגיות פורצות דרך לצילום וניטור עשן? פיתחתם רחפן שיכול לנטר פליטת מזהמים לאוויר? המשרד להגנת הסביבה מחפש אתכם! המשרד קורא ליזמים בארץ ובעולם להציע מערכות מתקדמות וחדשניות לצילום ולניטור מעל ומחוץ למתחמים תעשייתיים

המשרד להגנת הסביבה יצא לאחרונה בקול קורא לציבור וליזמים מקומיים ובינלאומיים להעביר הצעות ומידע על מערכות לצילום ולניטור של עשן שחור ופליטות מזהמי אוויר. זאת, לצורך מעקב רציף אחר "פליטות לא מוקדיות" וגילוי מקור הפליטה במתחמים תעשייתיים.

 

כיום, מערך הניטור הסביביתי של המשרד מבצע ניטור מזהמים הזהים לאלה המנוטרים במדינות אירופה. המערך הקיים של המשרד ואיגודי איכות אוויר לאיכות הסביבה כולל תחנות ניטור רציף המודדות בין היתר, תחמוצות גופרית, תחמוצות חנקן, אוזון, חלקיקים ופחמן חד-חמצני, קסילן, בנזן, טולואן, קסילן, מתכות ועוד. בחלקן קיים ניטור רציף של מספר חומרים נוספים. אמצעים נוספים לזיהוי פליטות שבהם נעשה שימוש כיום בארץ ובעולם הם מצלמות תרמיות ואנלייזרים למדידת ריכוזי גזים בשיטות שונות.

 

זיהום אוויר (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

 

אבל המערך של המשרד להגנת הסביבה מחפש מערכות מתקדמות נוספות שיספקו תמונה משלימה למערך ניטור האוויר עבור מזהמים נוספים, שכיום אין עבורם פתרון ניטור רציף. מערכות אלה יסייעו ליצירת בסיס מידע מעבר לדרישות הנהוגות באירופה. הבעיות הגדולות הן זיהוי הפליטות ממקורות לא מוקדיים. הפליטות המוקדיות הינן דרך הארובות, שם המפעלים מתקינים מערכות ניטור ודיגומים של המשרד. קיימות שתי שיטות לאתר פליטות לא מוקדיות, בדיקות דליפות שמפעלים עורכים. במשרד יודעים שיש מכלול פליטות מהמפעלים אבל לעיתים אין דרך לדעת את המקור הספציפי של הפליטה אלא רק על ידי דיווח של המפעל עצמו.

 

המשרד בעצם מחפש פתרונות ניטור של אותם המזהמים שעבורם נקבע התקן, רק באמצעות מכשירים ניידים - כגון רחפנים, שאותם ניתן לנווט על מנת לזהות מקורות פליטה לא מוקדיים ולמדוד את תרומתם לזיהום אוויר מעבר לגדר המפעל.

 

כיום, המשרד מבצע דיגומים סביבתיים עבור מזהמים נוספים אלה, ואף מחייב את ניטורם בחלק מהיתרי הפליטה הניתנים למפעלים ולתחנות הכוח באמצעים שונים כולל ניטור רציף על גדר המפעל ובקרה רציפה לאבק נראה לעין באמצעות מצלמות וידיאו. ואולם, המשרד מעוניין לקבל מידע ולבחון פתרונות מתקדמים לצילום ולניטור עשן שחור ופליטות מזהמי אוויר בזמן אמת, מעל ומחוץ למקור הפליטה - המפעלים הפטרוכימיים ומפעלים תעשייתיים אחרים.

 

המערכות צריכות לכלול: מתקן לנשיאת המכשור (רחפנים, כלי רכב, קרונות וכו'), מכשירי צילום עשן וניטור של מזהמים, מערכת מטאורולוגית תומכת, מערכת עיבוד נתונים בזמן אמת ומערכת רישום ושידור הנתונים. "זו מערכת שיכולה לשמש פיקוח על המפעלים", אומרים גורמים במשרד. "בחו"ל קיימות טכנולוגיות כאלה. אבל הן עונות על הדרישות שלנו חלקית".

 

את מסמכי הפניה לבקשת המידע ניתן להוריד מאתר מנהל הרכש בכתובת www.mr.gov.il  וניתן להיענות לבקשת קבלת המידע עד ה-27 בפברואר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
זיהום אוויר. ארכיון
צילום: shutterstock
מומלצים