שתף קטע נבחר

נפלה במדרגות בדרך לטיפול - הרופא יפצה

בת 88 שעלתה למרפאת השיניים מעדה ונפצעה על גרם מדרגות שלא נבנה לפי התקן. הרופא ובעל הנכס שבו פעל ישלמו לה 100 אלף שקל

בית משפט השלום ברמלה פסק לאחרונה פיצויים של 100 אלף שקל לקשישה שנפלה במדרגות בדרכה לטיפול שיניים במרפאה ברמת גן. השופט מנחם מזרחי קבע שגרם המדרגות נבנה בניגוד לתקנות התכנון והבנייה והטיל את האחריות על רופא השיניים ועל בעל הנכס בחלקים שווים.

 

באירוע שהתרחש לפני כארבע שנים שברה התובעת (88) את הכתף השמאלית כשנפלה במדרגות בדרכה למרפאת השיניים ברחוב עוזיאל. ב-2017 היא הגישה נגד נציגות הבניין המשותף ורופא השיניים תביעה לפיצויים על הנזקים שנגרמו לה וטענה שנפלה ככל הנראה משום שפספסה את המדרגה השנייה מבין שתיים שמובילות לכניסה. גרסתה נתמכה בעדות המטפלת שליוותה אותה, בתיעוד הרפואי ובעדותו של רופא השיניים עצמו.

 

השופט מזרחי קיבל את הגרסה שלה ודחה את טענת הנתבעים שלפיהם היא בדתה מלבה עלילת כזב לצורך הגשת התביעה.

 

בסוגיית האחריות הוא מצא כי המדרגות נבנו בניגוד לתקנות התכנון והבנייה ומכאן שיש לקשישה עילת תביעה נגד רופא השיניים ובעל הנכס שהשכיר לו את המרפאה. בתוך כך נדחתה התביעה נגד נציגות הבניין שדייריו לא השתמשו במדרגות שהובילו לכניסה נפרדת אל המרפאה בלבד.

 

השופט ציין כי צילומי המקום מעידים כי מפלס המדרגות לא היה אחיד וכי נבנו שתי מדרגות בלבד, בעוד שהתקנות מחייבות שלוש מדרגות לפחות. בהקשר זה הייתה מחלוקת נוכח טענת הנתבעים שלפיה התקנות חלות רק על מדרגות בתוך הבניין, אולם השופט דחה אותם.

 

עוד נקבע כי מן הראוי היה להתקין מעקה נוח מצדן הימני של המדרגות ש"יזמין" את הציבור להיעזר בו. במקרה הנוכחי, המעקה שנבנה היה בצד השמאלי של המדרגות ובגובה נמוך ולא נוח לשימוש.

 

מלבד זאת נקבע כי הרופא ובעל הנכס התרשלו כלפי התובעת כיוון שהמדרגות במתכונתן נחשבות למפגע. בנסיבות אלה לכל הפחות היה עליהם להזהיר את הציבור מפני הסכנות, לסמן את קצה המדרגות בפס מבדיל ולהתקין מאחז יד זמין ונגיש.

 

לפיכך חויבו השניים לשלם לתובעת פיצויים על הכאב והסבל שנגרמו לה עקב אובדן היכולת לתפקד ביומיום באופן עצמאי וצורך תמידי בעזרה סיעודית. עם זאת, מסכום הפיצויים נוכו 20% רשלנות תורמת מאחר שהתובעת הכירה את המדרגות מביקורים קודמים.

 

בסיכומו של דבר התובעת תפוצה ב-100 אלף שקל בנוסף לכיסוי הוצאות משפט, שכר עדים ושכר טרחת עורך דין בשיעור 20% מהפיצוי.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעת: עו"ד יובל המלי
  • ב"כ רופא השיניים: עו"ד ניר אסף
  • ב"כ בעל הנכס: עו"ד אליעזר פלדה
  • ב"כ נציגות הבניין: עו"ד י. מנדה
  • עו"ד לימור בר פרץ עוסקת בנזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים