שתף קטע נבחר

הסנגור טוען: "כשלי החקירה הובילו להרשעה בהריגה ולא ברצח"

לאחר שבית המשפט המחוזי בנצרת אישר את הסדר הטיעון בעניינו של ראאד רושרוש, שהורשע בהריגת תהילה נגר ז"ל ולא ברציחתה, הסביר אחד מסנגוריו מדוע הפרקליטות נסוגה מהאישום המקורי: "עלתה אפשרות ששוטרים העבירו כתמי דם ו-D.N.A של המנוחה בעצמם מהזירה לרכב שבו היה מרשנו"

  

עו"ד שמואל ברזני, אחד מעורכי דינו של ראאד רושרוש שהורשע בהסדר טיעון ברצח תהילה נגר ז"ל, מנה אמש (יום ג') את הסיבות שלטענתו הובילו להחלטת הפרקליטות לסגת מאישום ברצח נגד מרשו. "התביעה נכשלה בקונספציה שעליה ננעלו החוקרים למן תחילת החקירה", אמר עו"ד ברזני שמייצג את רושרוש יחד עם עורכי הדין תמי אולמן, שאדי סרוג'י וסימה כהן.

 

בית המשפט המחוזי בנצרת אישר אתמול בבוקר את הסדר הטיעון והרשיע כאמור את רושרוש מהכפר מרר בהריגת נגר, בת קיבוץ גינוסר. במסגרת ההסדר שונה סעיף האישום והפרקליטות לא תדרוש להטיל על הנאשם מאסר עולם. המגעים להסדר התקיימו בין היתר בשל קשיים ראייתיים בתיק החקירה.

ראאד רושרוש ותהילה נגר (  צילום: אביהו שפירא )
( צילום: אביהו שפירא )

לדברי הסנגור, "נראה היה כאילו לחוקרים די בתמונות ממצלמות שונות שמתעדות את מסלול הרכב בתוספת העובדה שלא הייתה במחלוקת שהנאשם והמנוחה בילו את הערב יחד, כדי ללמד, מעבר לספק סביר שהוא הרוצח".

 

עו"ד ברזני הוסיף כי "בפועל, בית המשפט לא קיבל את פסיפס המצלמות בשלמותו, ונענה לדרישת ההגנה שכל עד יעלה וייחקר על הפעולות שלו בפאזל, או אז נפל הרצף המצולם לכאורה של הרכב ובכלל לא הוכח שזה אותו הרכב בכל המצלמות. השלב הבא היה התמודדות עם כתמי הדם שנמצאו ברכבו של הנאשם, ועלתה האפשרות הסבירה ולפיה שוטרים שהיו בזירה העבירו את כתמי הדם ואת ה-D.N.A של המנוחה בעצמם מהזירה לרכב בזמן שביצעו סריקות בזירת האירוע ועברו לא ממוגנים ולא סטריליים לתוך הרכב".

 

עו"ד ברזני הדגיש כי "שלב נוסף מממצאים שקשורים בהוכחה או בהפרכת טענות המאשימה נזנחו בשטח כמו האבן (שבאמצעותה נטען כי בוצע הרצח. י"מ), שקית עם החפצים של המתלוננת וכדומה. ראיה מרכזית נוספת נוגעת לצילום משך שעות כל האירועים באותו הערב שהשוטרים בעצמם השמידו בשעה שהפעילו את מצלמת הרכב וצילמו צילומים חדשים על התיעוד של האירועים מאותו הערב, וזאת במקום לפרוק את המצלמה ולהשתמש בצילומים האחרונים שנעשו".

 

בהתייחס לטענותיו של ברזני לגבי האבן טען גורם משטרתי בפני ynet כי כלל הבדיקות לגבי האבן בוצעו בזירה על ידי המעבדה הניידת ונשלחו לבדיקה. 

 

"העדים חיזקו את התחושה נגד כתב האישום"

לסיכום דבריו ציין הסנגור כי "במהלך ההוכחות חקרנו עשרות עדים, ברובם שוטרים מרשימת עדי התביעה, ומומחים מטעם המשטרה למחקרי תקשורת ופריקת טלפונים. עד אחרי עד לאחר חקירתו הנגדית חיזק את התחושה שהתביעה לא תצליח להוכיח את מה שכתוב בכתב האישום. ההידברות בין הצדדים התחילה בנוגע לכשלים ראייתיים, מחדלי חקירה והמשקל שלהם לטובת הנאשם ולאט לאט התחילה הידברות על סיום התיק במסגרת הסדר.

 

"אני לא יודע למה התכוונה התביעה כשפרסמה אתמול שמטעמים השומרים עמה והנוגעים לפרטיות המנוחה היא לא יכולה להסביר את מניעיה להגעה להסדר. לא חשפנו את כל הממצאים שהיו בידינו ואת כל מה שאנו יודעים. חלק מהם היו אמורים לעלות במסגרת פרשת ההגנה".

עורכי הדין אולמן, ברזני, סרוג'י וכהן (צילום: זהר שחר, גיל נחושתן  ואביהו שפירא)
עורכי הדין אולמן, ברזני, סרוג'י וכהן(צילום: זהר שחר, גיל נחושתן ואביהו שפירא)

הפרקליטות מסרה לאחר הרשעת רושרוש בהריגה כי "התביעה תדרוש את העונש המרבי לעבירת הריגה, 20 שנות מאסר בפועל. כן תדרוש עונש מאסר על תנאי ופיצוי למשפחת המנוחה. מדובר בתיק שבוסס מלכתחילה על ראיות נסיבתיות. אין שום ראיה ישירה המוכיחה כי הנאשם הוא שביצע את העבירה שכן איש לא היה עד לאירוע והנאשם הכחיש את מעורבותו במות המנוחה עד לרגע שבו חתם על ההסדר והודה בעובדות כתב האישום המתוקן.

 

"למרות הכחשתו, התביעה סברה לאורך כל הדרך כי יש די ראיות נסיבתיות להוכיח את מעורבות הנאשם במותה של המנוחה. אולם התביעה גם סברה כי לא יהיה זה נכון להתעלם מקשיים ראייתיים שעלו במהלך המשפט ועל כן הסכימה לחתום על הסדר הטיעון. התיקון בעובדות כתב האישום מתייחס אך ורק ליסוד הנפשי שבעבירה, וזאת בעקבות קושי משפטי שהתעורר במהלך ניהול המשפט, גם בהקשר זה. נוסף לקושי המשפטי קיימים קשיים נוספים שעלו במהלך ניהול המשפט והנוגעים לחומר הראיות. מטעמים משפטיים ואחרים, הנוגעים, בין היתר, לצנעת הפרט - לא נוכל לפרטם".

 

הדיון שהתקיים אתמול בבוקר בבית המשפט היה סוער, כשקרוביה של המנוחה המשיכו להביע את זעמם על השגת ההסדר בתיק. נטלי, אחותה של תהילה, אמרה: "אל תקבלו את העסקה, אני מתחננת. כל יום נרצחות נשים, אתם יודעים שהוא הרוצח. אימא שלו שיתפה איתו פעולה, היא כיבסה את הבגדים שלו מגואלים בדם של אחותי".

 

האחות זעקה: "בקושי הסכימו להסביר לנו כדי שחלילה לא נדע את האמת. כל כך היה להם קשה להגיד את זה כי הם יודעים שהוא הרוצח, הם פשוט יודעים. איזה הריגה ואיזה נעליים, מה זה?. יש כל כך הרבה ראיות מוצקות אחרות. אני לא יודעת איך הם התחילו להפוך את העניין של הדם באוטו. נו באמת, הרי ידוע שהיא איבדה את ההכרה שלה עוד לפני כן ולא הספיק לו שהוא גרם למותה, עוד רצח אותה עם אבן, רוצץ את גולגולתה, אבן של 30 קילוגרם דפק לה בראש. זה לא רצח? איך אפשר לחשוב על זה ככה?".

 

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "במהלך החקירה בוצעו מגוון פעולות בכדי להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין עם הנאשם. בסיומה של החקירה המורכבת שנוהלה במשטרה ולוותה לכל אורכה על ידי הפרקליטות, הוגש כתב אישום חמור כנגד החשוד. במסגרת הסדר הטיעון שהתבסס על התשתית הראייתית הקיימת בית המשפט החליט להרשיע את הנאשם בהריגה, ובכוונת הפרקליטות לבקש את עונש המקסימום בגין עבירה זו. לא נוכל להתייחס לגוף הכרעת הדין שכן טרם ניתנו נימוקיה".


פורסם לראשונה 19/02/2019 23:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא,
ראאד רושרוש ותהילה נגר ז"ל
צילום: אביהו שפירא,
מומלצים