שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הכלא האחרון באי באמריקה ייסגר

  מקסיקו מצטרפת לשאר המדינות ביבשת אמריקה, וסוגרת כלא מבודד ומושמץ שעולה לה המון כסף. מתנ"ס יוקם במקום בית הסוהר איסלאס מריאס שנחנך ב-1905 וכונה אלקטרז של מקסיקו: "היסטוריה של עינויים"

  מקסיקו תסגור את בית הסוהר הידוע לשמצה "איסלאס מריאס", הכלא האחרון באי ביבשת שפעם הייתה מלאה בבתי סוהר מבודדים.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  מקסיקו כלא ה אי האחרון איסלאס מריאס (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)
   

  659 אסירים נמצאים בכלא באי מריה מדרה, אחד מארבעת האיים בארכיפלג איסלאס מריאס. כשני שליש מהם יעברו בקרוב לבתי סוהר אחרים במקסיקו. כ-200 אסירים ישוחררו. בית הסוהר המבודד נמצא 110 ק"מ מהחוף של נייאריט במקסיקו.

   

  הכלא הוקם ב-1905, ולאורך שנים היה ידוע כאלים ומסוכן במיוחד וכונה "אלקטרז של מקסיקו". כשפנמה סגרה ב-2004 את הכלא באי איסלה קויבה הפך הכלא המקיסקני לאחרון שנמצא באי ביבשת אמריקה. מדינות אחרות החליטו כבר לפני עשרות שנים לסגור את בתי הסוהר המבודדים שלהן, מתקנים שבדרך כלל כרוכים בעלות כלכלית גבוהה.

  מקסיקו כלא ה אי האחרון איסלאס מריאס (צילום: AP)
  אסרים בכלא איסלאס מריאס(צילום: AP)

  מקסיקו כלא ה אי האחרון איסלאס מריאס (צילום: AP)
  (צילום: AP)
   

  בסוף שנות השמונים סגרה צ'ילה את הכלא באי סנטה מריה. כלא איסלה סן לוקאס בקוסטה ריקה נסגר ב-1991, ובית הסוהר באיסלה גרנדה של ברזיל נסגר ב-1994. ב-1986 סגרה פרו את הכלא באי אל פרונטון באירוע דרמטי שגבה את חייהם של יותר ממאה אסירים. ספינות תותחים פוצצו אז את רוב בנייני הכלא בעקבות מהומות אלימות.

   

  נשיא מקסיקו, אנדרס מנואל לופס אוברדור, אמר שלכלא שייסגר "יש היסטוריה של עונשים, עינויים ודיכוי של יותר ממאה שנה". מספר האסירים בכלא ירד דרמטית בשנים האחרונות. ב-2013 עוד היו בו כ-8,000 אסירים.

  מקסיקו כלא ה אי האחרון איסלאס מריאס (צילום: AP)
  חלק מהאסירים מקבלים אישור ל"כלא ללא קירות"(צילום: AP)
   

  במשך השנים הפכה מדיניות הכלא לקשוחה פחות, והקלה על אסירים שהתנהגו כשורה. עבורם נקט שירות בתי הסוהר במדיניות "כלא ללא גבולות", מדיניות שנחשבה לצעד חשוב בדרך לשחרור ולשיקום. חלק מהאסירים אפילו קיבלו אישור לחיות עם המשפחות באי.

   

   

  ממשלת מקסיקו אמרה שהשהות של כל אסיר בכלא איסלאס מריאס מוערכת ב-150 דולר ליום – עלות גבוהה בהרבה מבתי סוהר אחרים. הארכיפלג שבו נמצא הכלא סובל מסופות הוריקן – האחרונה שבהן גרמה לכלא נזק של 150 מיליון דולר.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים