שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עמוס לוזון שובר שתיקה: "קלינגר - מומחה בכישלונות"
  הדברים של מאמן בית"ר ניר קלינגר על גיא לוזון הקפיצו את הדוד עמוס: "הכי קל להעביר את האחריות אחרי שאתה נכשל". ויש לו גם מה להגיד על ההתאחדות והחזרה שלו לכדורגל. קלינגר ובית"ר: "אין תגובה"

  עמוס לוזון החליט לפני מספר שנים לעזוב את הכדורגל הישראלי. אחרי ששימש כנשיא מכבי פ"ת והוביל את המועדון יחד עם אחיו אבי להישגים עם תקציב שפוי, הוא עבר להתמקד בעולם העסקי. הוא לא הרבה מאז להתבטא בנושאי כדורגל, אבל הצורך לצאת להגנתו של אחיינו גיא גרם לו להתראיין ולעלות להתקפה.

   

  במסיבת העיתונאים לקראת המשחק של בית"ר ירושלים נגד הפועל באר־שבע, החיצים של המאמן שלה ניר קלינגר הופנו בעיקר כלפי קודמו בתפקיד, גיא לוזון. "כשקיבלתי את הקבוצה במחזור התשיעי לא חשבנו בכלל על הפלייאוף העליון, הייתה בעיה קשה מאוד בקבוצה מבחינת ארגון, סדר וספיגות", אמר קלינגר. "אם היינו מצליחים לייצר עוד ארבע־חמש נקודות בשמונת המשחקים הראשונים של העונה, אולי היינו בפלייאוף העליון. הן היו יכולות לתת לנו היום את השקט, אבל זה לא קרה ופגע בנו".

   

  עמוס לוזון (צילום: עמית שעל)
  שובר שתיקה. עמוס לוזון(צילום: עמית שעל)

   

   (מתוך
  שער מוסף הספורט של "ידיעות אחרונות" היום

   

  הדברים האלה הרתיחו את הדוד עמוס לוזון, שאמר אתמול: "גיא עזב את בית"ר אחרי המחזור השביעי. לא שחשבתי גם אז שהוא צריך לעזוב מהר כל כך אחרי שלא הייתה לו בכלל קבוצה והיה מעבר בין בעלים בקיץ, אבל בכל מקרה החליטו להיפרד ממנו. גיא השיג חמש נקודות בשבעה משחקים, אבל זה היה כבר מזמן. הוא עזב באוקטובר 2018 ועכשיו אנחנו כבר לפני מארס 2019, אז למה להאשים אותו? קלינגר, המאמן הגאון, המוכשר והדגול, צבר רק 21 נקודות מתוך 45, וזה אחרי שהוא קיבל כל מה שרצה וכל מה שזז. קצב צבירת הנקודות שלו מביך ביחס למה שקיבל".

   

  גיא לוזון הגיע בשבעת מחזורי הפתיחה ל־24 אחוזי הצלחה. במחזור השמיני עמד על הקווים דוד מרטן, ואז מונה קלינגר שסופר 47 אחוזי הצלחה. תחת לוזון כבשה בית"ר 1.14 שערים למשחק, ואצל קלינגר חל שיפור קל, 1.33 למשחק. משחק ההגנה תחת לוזון היה רע יותר, 2.14 ספיגות למשחק לעומת 0.86 אצל קלינגר.

   

  ובכל זאת, עמוס לוזון לא מוכן שיפילו את תיק אי־ההצלחה להגיע לפלייאוף העליון על גיא: "הכי קל תמיד זה להאשים את האחר, להעביר את האחריות אחרי שאתה נכשל – ובזה קלינגר מומחה. עדיף שקלינגר יבדוק את עצמו, יעשה חשבון נפש מה הוא עשה ב־15 המשחקים תחתיו עם כל הרכש שקיבל. עם בוזגלו שהתחיל לשחק אחרי שהגיע, עידן ורד, אינברום, פלומן וקונט, שהוא שחקן מעל הליגה, ובינואר הוא עוד קיבל את בניון, קינדה, וודוץ ואנאן. הוא הביא שחקנים בלי הפסקה, אז שלא יפיל תיק על גיא לוזון או על מישהו אחר. הרי אם הוא היה מאמן עם הסגל שהיה לגיא בתחילת העונה, הוא היה מוריד את בית"ר ללאומית, בדיוק כמו את אשדוד. היו לה פחות נקודות ממה שיש לסכנין".

   

  ניר קלינגר מאוכזב (צילום: אורן אהרוני)
  לוזון יוצא עליו. קלינגר(צילום: אורן אהרוני)

   

  כדי לחזק את הטענה שלו, לוזון משווה את בית"ר להפועל חיפה: "שרון מימר קיבל את הקבוצה בדיוק במחזור שקלינגר בא לבית"ר. קלינגר 'הצליח' העונה בהפועל חיפה כמו גיא בבית"ר (28 אחוזי הצלחה), אבל תראה את מימר שקיבל קבוצה בלי התקציב שלו ובלי החיזוק שלו, הגיע ל־53 אחוזי הצלחה ועכשיו קרוב לעלות איתה לפלייאוף העליון. קלינגר קיבל את בית"ר בסיטואציה די דומה לזו של מכבי חיפה, ותראה איפה היא ואיפה בית"ר שלו".

   

  לוזון ממשיך במתקפה שלו על קלינגר: "הייתה לו עונה וחצי מוצלחות בכל הקריירה, מאז האליפות עם מכבי ת"א לפני 15 שנה הייתה לו עונה טובה בשנה שעברה עם הפועל חיפה, אבל בין לבין ירד ליגה עם אשדוד, כשל עם מכבי שעריים והיו לו קדנציות לא נעימות בקבוצות אחרות. אני מציע לו שייכנס מתחת לשמיכה, יתחבא ויסתתר, וכשהוא מזכיר את השם גיא לוזון שיעבור לדום מתוח".

   

  ואיפה החלק של אלי אוחנה לדעתך?

  "אני לא רוצה לדבר עכשיו על אוחנה, קלינגר הוא האחראי למה שקרה השנה לבית"ר, קבוצה שאני אוהב וחבל לי שהאוהדים שלה סובלים. שיבדוק טוב את החוזה שלו, כי בעונה הבאה הוא כבר לא יאמן את בית"ר. מהיכרותי הקצרה את משה חוגג, שאמר לגיא שמקום רביעי זה כישלון, וזה עוד לפני שהחתים לאדון קלינגר את כל השחקנים, הוא לא ייתן לו להמשיך אחרי שנכשל ולא הביא את בית"ר לפלייאוף".

   

  משה חוגג (צילום: עוז מועלם)
  "חוגג לא ייתן לקלינגר להמשיך"(צילום: עוז מועלם)

   

  אתה חושב שגיא היה מגיע עם בית"ר החדשה לפלייאוף העליון?

  "אם גיא היה מקבל את השחקנים, אתה יודע מה - עזוב את השחקנים, רק מקבל עוד שבוע או שבועיים להעמיד את הקבוצה ואז מקבל אותם, היום בית"ר מתמודדת על מקום שני או שלישי ולא פחות מזה. אבל איך שבית"ר נראית זו בושה וחרפה. עם איך שהליגה נראית והתקציב המטורף של בית"ר, זה אחד הכישלונות הגדולים בשנים האחרונות והוא רשום על איש אחד - קלינגר. זה לא שהוא הגיע במחזור העשרים להציל את בית"ר ברגע האחרון, היו לו 18 משחקים לעשות את זה והוזרמו לו שחקנים בלי הפסקה. הוא לא יסיים את העונה הסדירה עם 30 נקודות, ובכל זאת מעז לדבר על הפתיחה של גיא".

   

  יש העונה מספר קבוצות מאכזבות - הפועל באר־שבע, הפועל ת"א ובני־סכנין למשל - אבל ללוזון ברור מהו הכישלון הגדול ביותר: "בית"ר, עם ההשקעה הגדולה של חוגג, שהקהל שלה סובל מכדורגל משעמם וסגור. וקלינגר עוד העז לדבר על ההחלטה של חוגג להנחית את בניון. הוא הרי הכי טוב אצלו".

   

  בינתיים גיא חזר הביתה.

  "הוא מאמן את מכבי פ"ת אחרי שכל החלק ההתקפי שלו הלך. זה בלי בניון, בלי סולומון, בלי חביבו, בלי פירס, והוא עשה שבע נקודות מ־12 עם חצי קבוצה. הוא ישאיר את מכבי פ"ת בליגה".

   

  גיא לוזון (צילום: ראובן שוורץ)
  "עם גיא בית"ר היום מקום שני או שלישי"(צילום: ראובן שוורץ)

   

  מה דעתך על זה שאין יו"ר להתאחדות?

  "תעודת עניות לכדורגל הישראלי שאין לו כרגע יו"ר, ויותר בעייתי שאין מועמד ראוי להיות יו"ר, כך שאני לא יודע מתי, אם בכלל, יהיה".

   

  מה קרה עם חברך הקרוב, שינו זוארץ?

  "אם הצליחו לגרש את זוארץ מההתאחדות, זה אומר הכל על

  הכדורגל שלנו".

   

  לסיום, מתי אתה חוזר לכדורגל? אתה תמיד מספק עניין.

  "אין מצב בעולם שאחזור לכדורגל, הייתי בו מספיק שנים. לא אהיה יותר בחיים שלי בעלים של קבוצה, סיימתי והחלטתי להתראיין רק בגלל הדברים הלא מדויקים של קלינגר, שניסה להפיל תיק כישלון שלו על מישהו אחר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים