שתף קטע נבחר

כשהורות ויזמות נפגשות

איך משלבים הורות, רצון להתנדב וגם יצירתיות? תדהר הרפז מציעה להורי ישראל: "קחו את ניסיונכם המקצועי והפנו אותו מדי פעם לקהילה – כל אחד ואחת בתחומם"

בשיתוף עמותת רוח טובה

 

שמי תדהר הרפז, אמא, עצמאית, יזמית ויו"ר הנהגת הורים. יש לי 3 בנים (10.5, 14.5, 16) ומאז שאני זוכרת את עצמי אני מנדבת. ההורות שלי לוותה מהרגע הראשון בהתנדבויות שבתחילה אולי נראות שגרתיות - הייתי ועודני בוועד הכיתתי, אני תמיד מתנדבת לאפות עוגות לכל פעילות, מלווה טיולים, מפעילה 'בתים מארחים', האחרונה שנשארת בפעילות, וזו ששקית הזבל תמיד אצלה באוטו הילדים גדלו, הצרכים גדלו והמעורבות גדלה, ומתוך האמונה בחשיבות של המעורבות ההורית, פעמיים כיהנתי כיושבת ראש הנהגת ההורים הבית ספרית, פעם בבית ספר יסודי ופעם שניה בתיכון.

 

כיזמית בנפשי, אף פעם לא הפרדתי בין ההוויה הבית סיפרית (שלכאורה היא לא יזמית) לבין ההוויה שלי. אך האמת היא, שלהיות הורה פעיל ומתנדב זו יזמות אמיתית. כשהבן שלי היה בכיתה ב' הוא שיחק כדורסל ולתומו רצה להתנסות גם בחוג כדורגל. מדובר בשני חוגים אינטנסיביים מאוד, תחרותיים, ולא זולים. לכאורה עוד דילמה הורית טיפוסית, אבל לא. בחרתי, כפי שני עושה כמעט תמיד לראות בכך הזדמנות יזמית ואף יותר מכך – הזדמנות להציע פתרון כולל ונרחב להורים רבים.

ליצור פעילות שיתופית, גם התנדבותית, למען כלל הדורות
ליצור פעילות שיתופית, גם התנדבותית, למען כלל הדורות

 

לצערי, באותה התקופה לא הייתה חלופה במרכז הקהילתי ובמועדוני הספורט. מתוך כך, הובלתי פרוייקט ייחודי ומוצלח בשם "רצועת חוגים ובשיתוף עם בית הספר ולרווחת הילדים וההורים, הארכנו את יום הלימודים מ-14:00 ל-16:00. פניתי לאגודת הסטודנטים של מכללת אוהלו שהייתה בישוב וביחד עם הסטודנטים הנפלאים בנינו מערך חוגים במחיר שווה לכל כיס.

 

אנחנו ההורים התארגנו על הזנה, בית הספר דאג לחדר מתאים ובעצם בנינו מערך שלם, שאפשר לילדים לאכול צהריים, לנוח או להכין שיעורים ולהשתתף בחוג אחד בכל יום, במחיר עממי ביותר (1000 שקלים בשנה ל-4 חוגים). הילדים נהנו ממגוון רחב של חוגים, ההורים נהנו ממסגרת מיוחדת לילדים שגם אפשרה להם להמשיך לעבוד ללא הפרעות והסטודנטים התפתחו מבחינה מקצועית והשתכרו בכבוד.

 

כולם הרוויחו, ובעיקר 200 הילדים שהשתתפו בתוכנית.

כולם מרוויחים מהיצירתיות
כולם מרוויחים מהיצירתיות
 

בין הורות ליזמות והתנדבות

בימים אלו, מתוך אותה ראייה יזמית שאפשר ונכן לשלב בין הורות, התנדבות ויזמות ובעיקר מתוך אמונה אמיתית בדור הצעיר ומדרך חיים שגורסת שעם קצת רצון ויכולת הכל אפשרי, החלטתי להקים מיזם עסקי ולחבר באופן הכי טבעי את בני הנוער לתוך העשייה שלנו.

 

למיזם שלנו קוראים buybyecar והוא בעצם מוביל מהפכה בשוק המכוניות יד שניה. מדובר במיזם עסקי, אך כזה שמשנה את שוק הרכב בישראל בכך שאנחנו מלווים אנשים בתהליך רכישה ומכירה של רכבים יד שניה בכל השלבים. אל המיזם צרפנו את תלמידי מגמת ניהול ושיווק של בית ספר סולם צור שבמטה אשר.

 

איך הכל התחיל? הבן הבכור שלי לומד במגמת שיווק בבית הספר ובכל שלב שעברנו שוחחתי איתו ושיתפתי אותו במחשבות, בלבטים ובתוצאות. כל כך נהניתי לשמוע את דעתו הרעננה, הנקייה, המקורית וכשהמיזם התחיל לקרום עור וגידים, הבנתי שיש לי מטמון ביד, ושבאמצעותו אני יכולה לסייע לתלמידים לחוות תהליך עסקי אמיתי. לא עוד לימודים תיאורטיים בכיתה, לא עוד מחקר באינטרנט, לא עוד ממה שקיים. אלא ממש ללמוד, לגדול ולהתפתח ביחד עם המיזם שלנו.

 

נרגשת שיתפתי את הבן שלי (הייתי חייבת אישור) ופניתי למרכז המגמה בבית הספר והצעתי לו להשתמש במיזם שלנו כהזדמנות ללמידה ב-LIVE במיזם 'חי ונושם'. מרכז המגמה הבין מיד את הערך המוסף ונענה ברצון להזדמנות.

 

בני הנוער החליטו לקחת את המיזם ולבצע עליו את תוכנית הלימודים. וממפגש למפגש אנחנו מוסיפים עוד נדבך ועוד למידה. הם קיבלו את התוכנית העסקית שהכנו, הם חושבים יחד איתנו על המיתוג והסלוגן. הם שולטים (הרבה יותר טוב מאיתנו) במדיה הדיגיטלית ומסייעים לנו בתחום זה. הם שותפים לשלבים השונים שהעסק עובר ומתרגמים את זה לנושאי הלימוד הרלוונטיים. בסיום התהליך, הם זוכים להתנסות מעשית ואנחנו נקבל את עבודת הגמר שלהם ובעצם נזכה לניתוח שיווקי מקיף של העסק שלנו פרי יצירתם של חבר'ה צעירים ואיכותיים, שהם עבדו עליו שלב אחרי שלב במשך שנתיים. אוצר יקר מפז. כך שכולם זוכים.

 

תדהר הרפז - לא מפסיקה ליזום
תדהר הרפז - לא מפסיקה ליזום
  

בנימה אישית אוסיף, שאנחנו מקווים שהפרויקט הזה יתרחב ושהורים נוספים ישכילו לשלב בין חייהם המקצועיים להתנדבות ושיתופי פעילה עם התלמידים והקהילה.

 

"מדברים טוב, עושים טוב". ב-2 באפריל יתקיים "יום המעשים הטובים" - יום שיא לעשיית טוב כל השנה. מיליוני בני אדם צפויים להשתתף ביום גלובלי זה, שיתקיים בלמעלה מ-100 מדינות. רוצים להצטרף? היכנסו עכשיו לאתר "יום מעשים טובים" ובחרו את הדרך שלכם לעשות טוב! יום מעשים טובים מנוהל על ידי עמותת רוח טובה , המציעה מגוון דרכים לעשות טוב ולהתנדב כל השנה.

 

יש לכם סיפור טוב? אל תהססו, לחצו כאן כתבו לנו אותו, ואולי הוא יתפרסם אצלנו וידביק רבים בעשייה החיובית.

 

בשיתוף עמותת רוח טובה


פורסם לראשונה 20/02/2019 17:51
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים