שתף קטע נבחר

תביעה: אם נדבקה בליסטריה, הבת נולדה פגועה

הורים לבת 10 הסובלת מפיגור ושיתוק מוחין דורשים יותר מ-2.5 מיליון שקל משירותי בריאות כללית. לטענתם: האם לא הודרכה לגבי הדבקה ממזון נגוע

בני זוג הגישו לאחרונה לבית המשפט המחוזי בחיפה תביעה על יותר מ-2.5 מיליון שקל נגד שירותי בריאות כללית, בטענה שהתרשלה במעקב ההיריון משום שלא הדריכה את האם ביחס לסכנות ההידבקות בחיידק הליסטריה דרך מזון נגוע, ובשל כך בתה סובלת כיום מפיגור ושיתוק מוחין.

 

ליסטריה הוא חיידק שעובר במזון ובישראל נחשב לגורם תחלואה משמעותי במיוחד לנשים בהיריון, שמהוות 35% מהנדבקים. לפני כעשר שנים ילדה התובעת את בתה בשבוע ה-28, ובהמשך התברר שהאם נדבקה בליסטריה במהלך הריונה והזיהום עבר לעוברית - מה שגרם ללידה המוקדמת ולפגיעה קשה בילדה.

 

על פי התביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד מאי מרקוביץ, האם הייתה במעקב היריון שגרתי במרפאה של שירותי בריאות כללית. בספטמבר 2007 היא החלה להרגיש צירים כואבים ופנתה למיון במרכז הרפואי רבין, שם היא ילדה תינוקת במשקל של קצת יותר מקילו. התינוקת הונשמה בחדר לידה והועברה במהירות לפגיה, שם עברה בירור זיהומי שגילה שבתרבית הדם צמחה ליסטריה. היא טופלה באנטיביוטיקה ומאוחר יותר עברה שני ניתוחי בטן גדולים. בהמשך התפתח דימום מוחי והסתיידויות שאופייניות לזיהום מולד.

 

במהלך השנים שלאחר מכן אובחנה הילדה כסובלת מפיגור שכלי, שיתוק מוחין, אפילפסיה והפרעת התנהגות קשה. עוד נמצא כי יש לה קושי קוגניטיבי חמור והפרעה בספקטרום האוטיסטי.

 

התובעים ציינו כי משרד הבריאות הוציא חוזרים המתייחסים לתזונה בהריון, שלפיהם היה על קופות החולים להנחות את הנשים כיצד להימנע מהידבקות בליסטריה, בין היתר באמצעות בישול היטב של מוצרי בשר, עוף ודגים, שטיפת ירקות, הימנעות מצריכת גבינות רכות מיובאות והימנעות מצריכת דגים שאינם מבושלים.

 

לטענת ההורים, הפגיעה היא תוצאה ישירה של לידתה המוקדמת והידבקות האם בחיידק בהיריון, הדבקה שניתן היה למנוע בצורה פשוטה באמצעות הסברה ומודעות. לדבריהם, הקופה התרשלה כשלא הנחתה את האם לתזונה נכונה במהלך מעקב ההיריון ולא הדגישה בפניה את הסיכונים הכרוכים בהידבקות.

 

על פי חוות דעת רפואית של ההורים, הסברה נכונה על אודות הסיכון ודרכי המניעה של ליסטריה בהריון הייתה מונעת בסבירות גבוהה את ההדבקה של האם ובתה בחיידק. כתוצאה מכך, היה נמנע הנזק הקשה שנגרם לילדה.

 

הם ציינו כי הילדה תלויה במידה רבה בהוריה ותהיה זקוקה לעזרת הזולת כל חייה. לטענתם, היא תזדקק למטפלים מנוסים, לא תוכל לפרנס את עצמה, תידרש לבצע טיפולים רפואיים רבים ויהיו לה הוצאות ניידות מוגברות. עוד ציינו התובעים את הצורך להתאים את דירתם לצרכים של אדם מוגבל במצבה של בתם.

 

ההורים הוסיפו כי הרשלנות גרמה להם לנזק נפשי מתמשך ופגעה באוטונומיה שלהם, וכי המצב הלא פשוט מצריך הדרכת הורים ותמיכה רגשית לבני המשפחה.

 

מקופת חולים כללית טרם נמסרה תגובה לכתבה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים