שתף קטע נבחר

איחוד בימין עם "עוצמה יהודית": שתיקת בכירי הליכוד

מה חושבים בליכוד על יוזמת נתניהו לאחד את מפלגות הימין עם המפלגה של בן ארי ובן גביר? רוב השרים התחמקו, ואחרי ששאלנו - צוות התגובות הוציא נוסח גנרי לתשובה

ראש הממשלה בנימין נתניהו דוחף לאיחוד מפלגות הימין בכל כוחו, ומנמק זאת בסכנת אובדן קולות לגוש, תוך אזהרות מכך שבני גנץ ירכיב את הממשלה החדשה. אבל מה באמת חושבים בליכוד על צירוף מיכאל בן ארי וייתכן שגם איתמר בן גביר לכנסת הבאה, ועד כמה מאמינים במפלגת השלטון בשיתוף הפעולה עם מי שידועים כבעלי עמדות קיצוניות, ושגם בציונות הדתית הימנית יש מתנגדים לצירופם?

 

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

 

רוב שרי הליכוד התחמקו היום מתגובה לפנייתנו. השר יובל שטייניץ סירב להגיב, מישראל כץ התעלמו חרף פניות חוזרות ונשנות, גם אנשיו של גדעון סער התעלמו ולא השיבו לפנייה, וכן השרים יריב לוין וזאב אלקין. אצל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אמרו כי הוא תומך באיחודים באופן כללי אולם לא מסרו תגובה.

 

מלשכתו של השר ארדן נמסר בתגובה לפנייה כי השר בחופשה. השר יואב גלנט מסר כי לא יתייחס לשאלה וסרב למסור עמדה. השר אופיר אקוניס בחופשה וטרם השיב.

איתמר בן גביר בנימין נתניהו בצלאל סמוטריץ' (צילום: ייואב דודקביץ', AP, אלכס קולומויסקי)
בן גביר, נתניהו וסמוטריץ'. ראש הממשלה לוחץ לאיחוד כל הפלגים(צילום: ייואב דודקביץ', AP, אלכס קולומויסקי)
  

גם חברי כנסת סירבו להתייחס: דודי אמסלם, דוד ביטן ואבי דיכטר לא השיבו לפנייה. מטעמו של אמיר אוחנה נימקו את היעדר התגובה בכך שהוא בלו"ז עמוס. גם המועמדת קרן ברק לא הגיבה. את תגובתו של ח״כ אברהם נגוסה לא ניתן היה להשיג.

 

"לגלות אחריות"

מי כן השיב? השרה מירי רגב אמרה כי "כל צעד שימנע איבוד קולות של הימין הוא צעד מבורך, חשוב ונכון, במיוחד לאור ניסיון העבר - אז בשנת 1992 בגלל אובדן עשרות אלפי קולות בימין - קיבלנו שלטון שמאל שהמיט עלינו את אסון אוסלו. כדי שזה לא יחזור על עצמו עלינו לעשות הכל כדי שמחנה הימין בראשות נתניהו ינצח וכל נסיונות השמאל לאיחוד הקולות לא יסייעו להם להפיל את הימין ואת נתניהו מהשלטון. אני בטוחה שכמו בעבר, גם הפעם שיתוף הפעולה עם מפלגות הימין יהיה מוצלח למען האינטרסים הלאומיים והביטחוניים של מדינת ישראל".

 

השר חיים כץ: "אם ראשי הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית לא יתאחדו, הם לא יעברו את אחוז החסימה, גוש הימין עלול להפסיד וגנץ עשוי להקים ממשלת שמאל בתמיכת המפלגות הערביות. אנחנו ומצביעי הימין מצפים ממנהיגי המפלגות לגלות אחריות ולהתאחד. אנחנו משוכנעים שיהיה שיתוף פעולה פורה ומצוין לטובת המדינה".

ביטן ואמסלם. לא הגיבו (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ביטן ואמסלם. לא הגיבו(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

השרה גילה גמליאל הסבירה את תמיכתה בכך ש"למען בטחון ישראל חשוב שתקום ממשלת ימין חזקה שתשמור על אזרחי ישראל. אסור שתקום ממשלת שמאל רופסת שתערער את בטחון המדינה ותחזיר אותנו לימי אוטובוסים מתפוצצים כפי שהיה בעבר. אנחנו בבחירות גורליות לעתיד המדינה ואני סומכת על מפלגות הימין שיעשו את הצעד הנכון ויעזבו את המאבקים האישיים.

 

גמליאל הוסיפה: "ממשלת הליכוד הבאה בראשות נתניהו תעבוד בשיתוף פעולה עם השותפות לדרכה האידיאולוגית של תנועת הליכוד ותמשיך להוביל את ישראל להישגים חסרי תקדים כפי שהובלנו בעשר השנים האחרונות".

 

השר צחי הנגבי: "רק איחוד של כלל המפלגות שמימין לליכוד יבטיח שרבבות קולות של בוחרי ימין לא ירדו לטמיון עקב כישלון לעבור את אחוז החסימה. כישלון כזה יסייע לגנץ להקים ממשלת שמאל בתמיכת המפלגות הערביות. אני מצפה מן הסיעות הלאומיות להתגבר על כל המכשולים".

 

"השטח הציבורי רוצה איחוד בימין"

לדברי סגנית השר ציפי חוטובלי, "האיחוד בימין חשוב כדי שקולות ימין לא ירדו לטמיון כמו במערכת הבחירות הקודמת עם המנדטים של אלי ישי. עכשיו חשוב לדאוג שמפלגת הליכוד תהיה גדולה וחזקה כדי שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה. יהיה שיתוף פעולה עם מי שיסכים לקווי היסוד שלנו".

 

ח"כ יואב קיש: "האיחוד בימין נדרש כיוון שאם לא יהיה איחוד ישנן מפלגות שלא יצליחו לעבור את אחוז החסימה. במקרה כזה המשמעות היא שגוש הימין עלול להפסיד וגנץ עשוי לייצר בלוק טכני חוסם בתמיכת המפלגות הערביות. מצביעי הימין מצפים ממנהיגי המפלגות לגלות אחריות ולהתאחד.

 

ח"כ מיקי זוהר מאמין ש"האיחוד בימין חשוב קודם כל למדינה, כדי שנוכל לשמור ביחד על ארץ ישראל בשנים הקרובות. כמי שנחשב לאיש ימין מובהק - ברור שאני מברך על האיחוד ומקווה שנוכל לשתף פעולה בכנסת הבאה למען השמירה על ארץ ישראל".

פריימריז ליכוד (צילום: אוהד צויגנברג)
אלקין לא הגיב, רגב בירכה, שטייניץ לא הגיב(צילום: אוהד צויגנברג)
 

ראש העיר ירושלים לשעבר ניר ברקת, שנבחר למקום התשיעי ברשימה: "אנחנו בליכוד מברכים על האיחוד במפלגות הימין. הוא חשוב כדי למנוע איבוד קולות בגוש הימין ומחזק את הסיכוי לנצחון המחנה הלאומי בבחירות הקרובות, והמשך כהונתה של ממשלת ימין בראשותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. אני סומך על ראש הממשלה שירכיב את הממשלה הטובה ביותר למדינת ישראל, מפלגות המחנה הלאומי הן שותפות טבעיות בקואליציה".

 

שלמה קרעי, שצפוי להיכנס לכנסת הבאה כנציג מחוז הנגב, אמר שהוא "מכיר אישית וחי את הציונות הדתית, ואני מרגיש שהשטח הציבורי רוצה את האחדות בימין. ליכוד חזק בראשות נתניהו יחד עם איחוד בציונות הדתית יהוו גוש חוסם לשמאל וישמרו על מדינת ישראל. חייבים להבין, לפי כל הסקרים, הבית היהודי לא יעבור את אחוז החסימה במידה ולא יתבצע איחוד עם עוצמה. מי שיפסיד מזה זה לא רק הם אלא גוש הימין כולו. הסכנה הגדולה ביותר היא שגנץ עשוי להקים ממשלת שמאל ולפגוע גם בהתיישבות. לכן אני מקווה ממש שראשי המפלגות יגלו אחריות ויתאחדו".

 

מיכל שיר, נציגת מחוז תל אביב ברשימה, מסרה ש"איחוד בגוש הימין מונע בזבוז מנדטים ועל כן מבורך. איני יודעת מה כוחה של עוצמה יהודית ולכן לא אוכל להגיב מעבר לכך". 

 

"מבין שפנו לחלקכם, תודה על העדכונים"

תוך כדי הפניית השאלות קיבלו חברי הכנסת הנחיה מצוות התגובות של הליכוד והתבקשו להתיישר עם התשובה של נתניהו. אנשי הקמפיין חששו מתגובה שלא תואמת את הקו ובשל כך ביקשו מכולם להגיב ברוח התגובה הבאה, שהועברה אליהם בתפוצה רחבה:

 

"היי, מבין שפנו לחלקכם בשאלת לגבי האיחוד בימין. תודה על העדכונים. אם ראשי הבית היהודי, האיחוד הלאומי ועוצמה יהודית לא יתאחדו, הם לא יעברו את אחוז החסימה, גוש הימין עלול להפסיד וגנץ עשוי להקים ממשלת שמאל בתמיכת המפלגות הערביות. אנחנו ומצביעי הימין מצפים ממנהיגי המפלגות לגלות אחריות ולהתאחד. אנחנו משוכנעים שיהיה שיתוף פעולה פורה ומצוין לטובת המדינה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
ראש הממשלה נתניהו
צילום: AP
מומלצים