שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  עכשיו זה רשמי: כחלון אישר את העלאת מס הקנייה על הטבק
  זאת בעקבות פסיקת בג"ץ שלפיה יש להשוות את המס על טבק וסיגריות; במקביל חתם כחלון על הצו המבטל את העלאת המס על הפחם - צעד שיצמצם את התייקרות החשמל. שני הצווים ייכנסו לתוקף מחר

  עכשיו זה רשמי: שר האוצר, משה כחלון, חתם על הצו המייקר את מס הקנייה על הטבק לגלגול, ומשווה אותו למס על סיגריות רגילות; זאת לאחר פסיקת בג"ץ שקבעה כי עליו להשוות את המס בין שני המוצרים, שהם בעלי אותו סיכון בריאותי.

   

  במקביל חתם כחלון על הצו המבטל את העלאת המס (בלו) על הפחם - צעד שיקטין את שיעור התייקרות החשמל. ההכנסות מייקור מס הקנייה על הטבק, כ-450 מיליון שקל, יפצו על אי-העלאת הבלו. צו הטבק לגלגול ייכנס לתוקף מחר, וועדת הכספים תאשר אותו בהמשך באופן רטרואקטיבי. גם צו הבלו ייכנס לתוקף מיידית.

   

   יו"ר המרכולים על מס הקנייה של טבק לגלגול: "החלטה פופוליסטית"

  בג"ץ: יש להשוות את מס הקנייה של הטבק והסיגריות. כחלון: "מתנגד לכל העלאה"

  בג"ץ שוב הוציא לכחלון את הערמונים מהאש / פרשנות  

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  מחיר חפיסת טבק לגלגול עומד על בין 35 ל-52 שקל בהתאם לגודלה (30-50 גרם) ולמותג. מס הקנייה בטבק לגלגול מהווה כ-35.5% מהמחיר לצרכן, בעוד שבסיגריות הוא מהווה 80% מהמחיר לצרכן. בעקבות ייקור המס, המחיר של טבק לגלגול יעלה ב-25 עד 50 שקל לחפיסה - כלומר מחירה יהיה בין 62 ל-105 שקל.

  שר האוצר משה כחלון בראיון לאולפן ynet (צילום: אלי סגל)
  משה כחלון(צילום: אלי סגל)

  תיאורטית שר האוצר יכול היה להפחית את המס על הסיגריות הרגילות או לקבוע שיעור מס חדש "ממוצע" אולם הדבר היה גורר התנגדות רבה מצד כל גורמי המקצוע ומשרד הבריאות, לאור הסכנות הבריאותיות הנובעות מעישון. סביר גם להניח שהמהלך לא היה עובר מבחינה משפטית בתקופת בחירות, משום שהיה נתפס ככלכלת בחירות.

    

  כזכור, השינוי במחיר הפחם ב-2018, יחד עם הסבסוד הכבד של אנרגיות מתחדשות והתייקרות בחוזה הגז של חברת החשמל, היו אמורים לגרור העלאה של עד 8% בתעריף החשמל כבר בתחילת השנה. כדי לצמצם את הנזק, כחלון הודיע על ביטול התייקרות המס על הפחם, שהיתה מעלה את מחירו מ-46 ל-102 שקל לטונה.

   

  הביטול האמור, יחד עם הכרה של רשות החשמל בכסף שנכנס לקופת חברת החשמל כתוצאה מתביעה אזרחית נגד קרטל ספקי ציוד, הוביל כאמור לצמצום התייקרות החשמל. מחיר החשמל עלה ב-2.9% בינואר - אם כחלון לא היה חותם על הצו, הוא היה מתייקר ב-2.8% נוספים ב-1 במרץ.

   

  מהמיזם למיגור העישון והאגודה למלחמה בסרטן, אשר עתרו לבג"ץ באמצעות עו"ד אפי מיכאלי, ומההסתדרות הרפואית, שהצטרפה כידיד בית המשפט נמסר הערב: "זהו רגע חשוב במערכה נגד העישון. הרגע הזה הגיע אחרי מאבק ממושך ועיקש מצד אנשי מקצוע בתחום הבריאות וארגוני החברה האזרחית שנאבקים בנגע העישון. כולם כאחד הציגו חזית אחידה ועקבית אל מול האינטרסים של חברות הטבק הפועלות נגד בריאות הציבור. גם ברגע הזה אפשר רק להצטער על כך שהיה צורך להגיע עד בג"ץ כדי ששר האוצר ישכיל לעשות את הדבר הנכון, ויישר קו עם מה שבכל אירגוני הבריאות בעולם כבר מבינים - מס על מוצרי טבק מציל חיים.

   

  "המבחן עובר כעת ליישום בשטח, ואנחנו, אחרי שנלמד את הצו לעומקו, נמשיך לעקוב כדי לוודא שהמס על הטבק לגלגול אכן משווה למס על סיגריות ושגורמים אינטרסנטים לא פועלים למסמס את ההישג ההיסטורי הבריאותי הזה, שנועד למנוע התמכרות של צעירים ובני נוער להרגל הקטלני שלא תמיד מודעים לעובדה שהם הפכו למכורים".

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים