שתף קטע נבחר

הרשות תוותר על הכספים מישראל: "תתפתח מחאה אלימה בגדה"

יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע כי יוותר על כל כספי המסים המגיעים מישראל, בהיקף של כ-500 מיליון שקלים בחודש. ברשות מעריכים - פגיעה ביכולות המודיעין ופוטנציאל להסלמה בשטח. "אנשים רואים שההתנגדות משתלמת", אומרים ברמאללה

אבו מאזן בישיבת המועצה המרכזית של אש
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. "לקיזוז - השלכות קשות על המציאות"(צילום: רויטרס)

 

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן הודיע אתמול (רביעי) כי רמאללה תוותר על כל כספי המסים שהיא מקבלת מדי חודש מישראל - סכום של כ-500 מיליון שקלים, בתגובה על ההחלטה הישראלית לקזז מהכספים את תשלום משכורות המחבלים.

 

לפי החלטת הקבינט, ישראל תקזז מכספי המסים שהיא מעבירה לרשות הפלסטינית את התשלומים שיש בהם זיקה לטרור. ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הנחה את גורמי הביטחון להעמיק את הבדיקות לגבי תשלומים למחבלים ולבני משפחותיהם ולעדכן את סכום ההקפאה בהתאם.

 

 

גורמים בכירים ברשות הפלסטינית אמרו ל"ידיעות אחרונות" ו-ynet כי ברמאללה כבר החלו לבצע הערכה על גודל הפגיעה שתהיה בעקבות הקיזוז הישראלי, המוערך בעשרות מיליוני שקלים בחודש. לדבריהם, תהיה לכך השפעה על יכולת התפקוד של מנגנוני הביטחון, משום שהם לא יוכלו להמשיך ולהפעיל מקורות בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי שמסרו מידע בתמורה לתשלום כספי. בנוסף, ייפגעו יכולות איסוף המודיעין הדורשות משאבים כספיים ניכרים. "להערכתנו הפגיעה הזאת תקל על חמאס לפתח יכולת לבנות תעשיית רקטות בגדה המערבית בתוך שישה חודשים", הבהירו.

 

"אם נעצור את תשלום המשכורות למשפחות אסירים ושהידים, תתפתח מחאה ציבורית אלימה ונרחבת בכל רחבי הגדה שתגרום לקריסת הרשות הפלסטינית בתוך 48 שעות. זה מה שאתם רוצים שיקרה?", אמרו הבכירים הפלסטינים, שטענו כי ישנה חוסר הבנה במערכת הפוליטית הישראלית לגבי גבולות היכולת של ההנהגה ברמאללה כלפי הציבור הפלסטיני.

 

"מחאה שתגרום לקריסת הרשות". משוחררי עסקת שליט (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"מחאה שתגרום לקריסת הרשות". משוחררי עסקת שליט(צילום: EPA)

שכרם של מחבלים לפי שנות מאסר (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

 

גם במערכת הביטחונית הישראלית מוטרדים מההשלכות של קיזוז הכספים על תפקודה של הרשות הפלסטינית ושל מנגנוני הביטחון שלה. ישראל העבירה בכל חודש לפלסטינים את כספי המסים שהיא גובה עבורה בסכום שנע בין 400 ל-500 מיליון שקלים. הקיזוז, שמגיע לסכום של 500 מיליון שקלים בשנה, אמור להתחלק ל-12 חודשים בשנה הקרובה.

 

הרשות הפלסטינית משלמת כיום באופן רשמי 550 מיליון שקלים משכורות לאסירים ביטחוניים ו-687 מיליון שקל למשפחות של מחבלים שנהרגו. את חוק הקפאת משכורות המחבלים יזמו ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) וח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), שאמרו בזמן אישורו: "החגיגה נגמרה. כפי שהתחייבתי ביחד עם שטרן, הקבינט הודיע היום על יישום החוק. מהלך זה יבהיר לרש"פ ולאבו מאזן: תשלום משכורות למחבלים רוצחים - זה לא משתלם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים