שתף קטע נבחר

ההבנות: בזמן שגנץ יכהן כראש הממשלה - לפיד יהיה שר החוץ

יו"ר יש עתיד יקבל את תיק החוץ בשנתיים וחצי הראשונות לכהונת הממשלה - וגנץ יעמוד בראשה. כך על-פי הערכות נקבע בסיכום בין יו"ר יש עתיד ליו"ר חוסן לישראל בפגישה הלילית

 

יאיר לפיד בני גנץ (צילום: חורחה נובמינסקי, gettyimages)
יאיר לפיד ובני גנץ(צילום: חורחה נובמינסקי, gettyimages)

פרטים נוספים על האיחוד בין חוסן לישראל ליש עתיד: על-פי הסיכום שהושג בין הצדדים, ההערכה היא שלפיד יכהן כשר החוץ בשנתיים וחצי הראשונות לכהונת הממשלה - וגנץ יהיה ראש הממשלה.

 

מוקדם יותר היום (ה') הודיעו גנץ ולפיד על הקמת רשימה מאוחדת. בהודעתם נמסר כי סוכם על רוטציה בראשות הממשלה, וכי הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי יצטרף לרשימה המשותפת החדשה. ברשימה המאוחדת של המפלגות ממוקם גנץ במקום הראשון. אחריו נמצא לפיד, משה יעלון במקום השלישי ואשכנזי רביעי. ראשי המפלגה ימסרו הודעה מיוחדת בהמשך היום.

 

בהודעה משותפת מסרו: "מתוך אחריות לאומית, החליטו בני גנץ, יאיר לפיד ובוגי יעלון על הקמת רשימה מאוחדת אשר תהווה את מפלגת השלטון החדשה של ישראל. מפלגת השלטון החדשה תעמיד נבחרת מנהיגים בטחונית וחברתית חדשה שתבטיח את בטחון המדינה, ותחבר מחדש את חלקי העם ואת החברה הישראלית המשוסעת".

 

עוד נמסר כי סוכם על ריצה משותפת לראשות הממשלה בהסכם רוטציה. גנץ יהיה הראשון בהסכם. לפיד יחליפו לאחר כשנתיים וחצי, למשך שנתיים. "מתוך הכרה בחשיבות הרגע והמשימה הלאומית החליט גם רא"ל גבי אשכנזי להצטרף למפלגה החדשה", נמסר.

 

על פי ההסכם, הרשימה תכלול מספר שווה של מועמדים מרשימת חוסן לישראל ויש עתיד, וביניהם ישולבו מועמדיו של בוגי יעלון ממפלגת תל"ם.

 

פריצת הדרך במו"מ נרשמה לקראת חצות, ואז הוחלט לצרף את אשכנזי לפגישה משולשת. למעורבים היה ברור כי משמעות צירופו אשכנזי היא שהאיחוד סגור. היועץ האסטרטגי של גנץ, רונן צור, הגיע אישית לביתו של הרמטכ"ל לשעבר בכפר סבא ולקח אותו לפגישה עם גנץ ולפיד, הפעם לא בסביון אלא במטה מפלגת חוסן לישראל במתחם "המיקסר" בגני התערוכה (אקספו תל אביב). מאז ובמשך כל שעות הלילה ישבו גנץ, לפיד ואשכנזי ותפרו את ההסכם.

 

על פי מקורבים לאשכנזי, הוא היה מעורב למדי במהלכי האיחוד לא רק לאורך הימים האחרונים אלא תקופה ארוכה הרבה יותר. "חודש ימים גבי עבד באינטנסיביות על האיחוד וזה היה התנאי שלו", הוסיפו. "הוא הבטיח להיות הגרוש ללירה וקיים".

 

מעבר לשלישייה ולרונן צור היו עוד כמה יועצים וחברי רשימה שהיו בסוד הפגישה והמו"מ הליליים: צור בכר, הוד בצר, מעיין ישראלי, הלל קוברינסקי, שלום שלמה, יועז הנדל וצבי האוזר.

 

על רקע האיחוד בגוש המרכז, קרא הבוקר יו"ר הימין החדש נפתלי בנט לראש הממשלה בנימין נתניהו לאחד את הימין.

 

בראיון לאולפן ynet אמר בנט: "לאור האיחוד בשמאל אני קורא מכאן לראש הממשלה לעשות מעשה מנהיגות, לקרוא למשה פייגלין, משה כחלון ואביגדור ליברמן, שלוש רשימות שלא עוברות את אחוז החסימה ולהתאחד איתם לגוש גדול כדי לא לאבד אף מנדט. אנחנו בימין החדש כבר מנועים מזה כי הרשימות שלנו הוגשות אתמול".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חורחה נובמינסקי, gettyimages
יאיר לפיד בני גנץ
צילום: חורחה נובמינסקי, gettyimages
מומלצים