שתף קטע נבחר

60 נעצרו במזרח י-ם, מתפללים נכנסו למתחם המריבה בהר הבית

מתיחות שיא בירושלים: בעקבות ניסיון הווקף לפתוח מחדש מתחם בהר הבית, נערכה המשטרה בכוחות מתוגברים ועצרה עשרות חשודים בהסתה. בצהריים היא כבר אפשרה למתפללים להיכנס לאותו מתחם

 

 

יום שישי מתוח בירושלים: לאור קריאות להפרות סדר בתפילות יום השישי בהר הבית, בעקבות ניסיון הווקף לפתוח מחדש את מתחם באב א-רחמה במקום - עצרה המשטרה עשרות חשודים בהסתה. ממשטרת ירושלים נמסר כי במסגרת ההיערכות ועל סמך ידיעות מודיעיניות נעצרו הלילה (יום ו') 60 חשודים בהסתה ובהפרת הסדר. על ההיערכות במתחם הר הבית מפקד ניצב דורון ידיד, מפקד מחוז ירושלים במשטרה.

 

במשטרה אמרו כי הם נערכים בכוחות מתוגברים במהלך התפילה, בהר הבית ומחוצה לו, וציינו כי צפויים מעצרים נוספים. מדובר בגל מעצרים חריג של תושבי מזרח ירושלים, שככל הנראה קשורים לליבוי המתיחות, בהמשך למעצרם של 34 אחרים השבוע. הפלסטינים קראו לעלות בהמוניהם למסגד אל אקצה היום בצהריים, לאור זאת. המשטרה סגרה את המתחם בתחילת השבוע עם שרשראות, ואולם אתמול והיום השרשראות הוסרו ונערכו תפילות במקום.

 

התנועה האיסלאמית בירושלים קראה להתגייסות מלאה היום במסגד אל-אקצה ולקיים תפילה בסמוך לבאב א-רחמה. התנועה קראה להמשיך למחות על סגירתו של האזור עד אשר ייפתח באופן קבוע וניתן יהיה להתפלל בו. התנועה אף קראה לממשלת ירדן למלא את אחריותה ההיסטורית כמגינת המקומות הקדושים בירושלים ובפרט מסגד אל-אקצה. משרד הווקף קרא לפתוח את שער הרחמים באופן קבוע ולאפשר להתפלל בו.

 

כבר מאמש החלו תפילות בתוך מתחם באב א-רחמה, שאמור להיות סגור, וגם היום נכנסו רבים לתפילה במתחם.

 

הווקף מנסה זה כמה ימים לפתוח מחדש את המתחם הקטן בחלקו המזרחי של הר הבית. המבנה היה סגור כאמור בשנים האחרונות משום שהתנועה האיסלאמית, שהוצאה אל מחוץ לחוק, נהגה לקיים במקום פעילות לאנשיה.

 

ביום חמישי שעבר קיים הווקף המוסלמי תפילה במקום ובכך הפר את צו הסגירה שהוציא בית המשפט למקום. בתגובה לכך נעלה המשטרה את שערי המתחם באמצעות שרשראות ברזל.

 

ביום שלישי עצרה המשטרה 19 מתפרעים שניסו לפרוץ למבנה בחלק הפנימי של מתחם הר הבית. גם ביום שני ניסו כמה פעילים פלסטינים לעקור בכוח את השער המוביל למתחם ובנוסף התקיימה בו תפילה נוספת שהוביל בכיר הווקף ראיד דענא.

 

בעקבות ניסיון הפריצה של השער והתפילה שהתקיימה במקום, עצרה המשטרה את דענא וכן כמה פלסטינים שהחשודים שהם אלו שניסו לפרוץ את שער המתחם.

שוטרי מג
(צילום: AFP)

שוטרי מג
(צילום: AFP)

מהומות במסגד אל-אקצה בהר הבית, בעקבות ניסיון של הווקף לפתוח מתחם חדש (צילום: AP)
(צילום: AP)

ניסיון הפריצה של המתחם הנעול שזכה לברכת הווקף והניסיונות לקיים בו תפילות מסתמנים כמו פעולה מחושבת של הווקף שמטרתה להשיב את פתיחתו של המתחם באמצעות לחץ ציבורי וערבי על ישראל הכולל איום בשימוש באלימות מתוך הנחה שישראל לא תרצה לחמם את השטח סביב מסגד אל-אקצה טרם הבחירות.

 

בכיר הווקף עכרמה סברי הנחשב לסמן הקיצוני בו, אמר אתמול כי למוסלמים יש זכות מלאה על שטח המתחם וכי הווקף אינו מכיר בהחלטת בית המשפט הישראלי בנוגע לסגירת המתחם משום השטח הזה אינו כפוף לבית המשפט הישראלי ואין לישראל זכות להתערב בו.

 

הרשות הפלסטינית, חמאס ואפילו ירדן כבר הצטרפו לגינויים נגד ישראל במטרה להביא לפתיחת המתחם. יועצו הבכיר של אבו מאזן מחמוד אל-הבאש הזהיר כי נעילת מתחם באב א-רחמה היא הכרזת מלחמה על האסלאם וכי ישראל משחקת באש. גם בחמאס מנסים לרכוב על הגל וללבות את האש ואמרו כי האירועים האחרונים הינם אזהרה לפני פיצוץ קרוב. ניסיון העבר מוכיח כי קמפיינים שניהלו הרשות הפלסטינית וחמאס הנוגעים למסגד אל-אקצה הובילו במקרים רבים להתפרצות אלימה.


פורסם לראשונה 22/02/2019 10:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
כוחות הביטחון בהר הבית
צילום: AFP
מומלצים