שתף קטע נבחר

מדריך לשיקגו החוגגת

החורף הקיצוני בעיר מביא עמו שפע פריחה אומנותית. הרי לפניכם מדריך לפעילות מעניינת בעיר הרוחות.

CONSIDER THIS MY PRAYER "שקול זאת כתפילתי"

כ-50 איש הגיעו לפתיחת תערוכתה של לילך שרג "שקול זאת כתפילתי". הקהל התרשם משפע המחשבה, עומקם ומקוריותם של יצירותיה שהציגו דמויות מורכבות מטקסטים יהודיים כגון אליהו, לילית והגולם. קרעי חולצות ובדים תלויים הנופלים מהתקרה סמלו את השלכת כותנת אליהו ליורשו אלישע בעלותו בסערה השמימה. וידאו מעניין הציג את בניית הגולם והריסתו. רישומי דמויות בפחם ופסטל שמן בגודל מלא על נייר פרגמנט דקיק סמלו את שבירות לילית הערטילאית. לילך מגלה את המסתורין והכריזמה של הדמויות המעונות המסוגלות ליצור קסם ושינוי. היא נכנסת ליער, טובלת באגם או זוחלת על החול כדי לחוות תהליך, התבוננות פנימית, התפעמות ורכות.

 

"בתערוכה זו אני מפקיעה את עבודתי מחללים נורמטיביים כמוזיאון או גלריה ומביאה אותן למקום אחר- לבית התפילה". ציינה לילך. "פעולה זאת מחייבת אותי לבחון את המדרש החזותי שלי בהקשר חדש ומאתגר שנתן לתערוכה את שמה –"שקול זאת כתפילתי". בעיני, מעשה האומנות הוא מעשה שיש בו הכרח, מעין סוג של מדיטציה ותפילה. מעשה האומנות הוא בדיוק כמו התפילה, המעניקה לאדם לפרוש את תקוותיו, לימודיו, כמיהתו לשלום, חיפושו אחר האמת ומשמעותה, עיסוקו בדיאלוג אישי להצבת מטרות גבוהות וערגה לראיית המציאות בפרספקטיבה המקלה ומאתגרת בו זמנית".

 

- ()

- ()

 

מהו מקור השראתך?

"אני לומדת טקסטים מיתוסים ואגדות שרובם ממקורות יהודיים המציגים מפגשים טרנספורמטיביים ואפילו כוללים מעשי קסמים. הפרשנויות החזותיות שלי לסיפורים האלה מדגישות פעילות גופנית וכוח, כמטאפורה לתהליכי פסיכולוגיה פנימיים. בשל העובדה שגדלתי בישוב חקלאי – אני מרגישה בנוח עם הטבע והרבה מהאסוציאציות והאסתטיקה בעבודותיי נובעות מתוכו. "המגרש היצירתי" שלי הוא הטבע: מלכותי ופונקציונלי בעת ובעונה אחת, מלא יופי המשולב בריקבון. הדואליות, הסתירה, וההישנות שבטבע מהווים רקע עשיר ליצירותיי".

 

לילך יוצרת מגוון רחב של מדיומים: רישומים גדולים, פסלי מתכת רכים או קשים, צילומים ובשנים האחרונות קטעי וידאו העוסקים בנושאים הקשורים לקיום טרנספורמטיבי . לעיתים קרובות היא ממזגת שיטות וחומרים אומנותיים מסורתיים עם חקלאיים או תעשייתיים. לדוגמא, רישום בעיפרון, פחם, אקריליק על נייר או קנבס בשילוב עם יצירת טלאים מבדי ריפוד, חיבור גזרות תפירה בסיכות, קריעת חולצות או כתיבה באמצעות חוטי ברזל. " יש לי כבוד גדול לחומרי אמנות מסורתיים אך אני גם נמשכת ל"רדי מייד", חומרים שאינם מתחום האומנות המעשירים את היצירה ברבדי היסטוריה".

 

ספרי על תהליך היצירה

"גדלתי במושב בארץ כשחקלאות הייתה הדרך להגשמת האידיאולוגיה הציונית. הערכים שגדלנו עליהם יחד עם ניסיוני בהוראת אומנות במשך שנים רבות עיצבו את דרך יצירתי. כשאני מתחילה סדרה חדשה של עבודות עומדים בפניי ארבעה שלבים: מחקר, תכנון, עשיה וביקורת: הנושא נחקר לפני ולפנים, כולל יצירות אומנות בתחום. לאחר מכן נבנית תכנית מדויקת של היצירה גודלה, החומרים והכלים שיידרשו וכן המסר שיועבר לקהל. עבודת וידאו דורשת תנאים אחרים: מקום, זמן ומרחב תנועה. למרות התכנון הקפדני, תמיד יש הפתעות בדרך (וזה מה שהופך את היצירה למסעירה ומרגשת) כשצצים רעיונות חדשים שלא עלו על דעתי. לעתים יש צורך להפיק לקחים הן ליצירה העכשווית והן ליצירות הבאות".

 

האם את עובדת בשיתוף פעולה עם אומנים אחרים?

"אני יוצרת את עבודותיי לבדי אך רואה חשיבות בקיום שיחות ביקורת עם אחרים על היצירה המוגמרת. כבר שנים אני מזוהה עם קבוצת הביקורת " דיאלוג שיקגו" הנפגשת באופן קבוע. חברי הקבוצה מסייעים זה לזה בייעוץ ותמיכה אומנותיים".

 

לילך שרג היא אומנית ישראלית תושבת שיקגו, בוגרת המדרשה לאומנות בישראל ובעלת תואר שני בלימודים יהודיים מקצועיים ממכון ספרטוס, שיקגו המפעילה מושבות אומנים. עבודותיה הוצגו בתערוכות יחיד ותערוכות קבוצתיות בישראל ובארה"ב. בין היתר: מרכזי אומנות ברידג'פורט ובוורלי, גלריה 33 בשיקגו, מוזיאון ינקו דאדא, גלריה טובה אוסמן והבינאלה של ירושלים בישראל.

 

כרגע לילך משקיעה את מרצה בשלוש תערוכות נוספות. הפתיחה לעבודת ווידאו תתקיים בגלריה וומן מייד בשיקגו ביום שישי הקרוב, 22 בפברואר. שתי תערוכות יחיד תיפתחנה בעתיד הקרוב בישראל: בחודש יולי 2019 בגלריה העירונית בראשון לציון, ובדצמבר 2019 בבית האומנים בתל-אביב.

 

תערוכת היחיד של לילך שרג "שקול זאת כתפילתי" תוצג עד עד ה-9 במרץ במוזיאון ריסמן קול עמי בבית הכנסת "בית אל" בהיילנד פרק.

1175Sheridan Road Highland

 

לפרטים על האומנית:

www.lilachschrag.com

 

The American Dream החלום האמריקאי

באופרה הקמרית הייחודית "החלום אמריקאי" חפצים משומשים הופכים לנכס יקר וסמלי המתעדים סיפור כואב בהיסטוריה האמריקאית. המוסיקה נכתבה על ידי Jack Perla והליברטו (עלילת האופרה) נכתבה על ידי Jessica Murphy Moo . האופרה "חלום אמריקאי" בוחנת את חייהן של שתי נשים בעלות גורל משותף: אמריקאית יפנית שנאלצה לעזוב את ביתה למחנות עקורים ומהגרת יהודייה מגרמניה המוטרדת ממחשבות על משפחתה שנשארה מאחור. זוהי אופרה מרגשת וקורעת לב העוסקת ברודפים ובנרדפים באמריקה. בהפרת בוטה של זכויות אדם, גזענות ורדיפות מקומיות במדינות דמוקרטיות במהלך מלחמת העולם השנייה הרלוונטיים כל כך לימנו אנו.

 

ה-19 בפברואר מציין את יום השנה ה 77 לכליאתם של 120 אלף אזרחים אמריקאים יפנים במחנות עקורים במהלך מלחמת העולם השנייה. צו הכליאה בחתימת הנשיא רוזוולט נחתם לאחר תקיפת יפן את פרל הארבור ב-7 בדצמבר שהובילה להכרזת מלחמה בין שתי המדינות. הנימוק לכליאה היה חשש מהיוצרות גיס חמישי יפני בארה"ב.

 

בעלילה ג'ים קראולי, אמריקאי מבוסס מנצל את מקוטו קוביאשי, אמריקאי יפני הנאלץ למכור את ביתו בפרוטות בשל החרב המרחפת מעל לראשו - תחילת המאסר האזרחי אמריקאי של אזרחים ממוצא יפני . אשתו של ג'ים, אווה היא מהגרת גרמניה יהודייה שנמלטה מזוועות גרמניה הנאצית ודואגת למשפחתה באירופה. ג'ים מסתיר ממנה את העוול שלו. הכאב שחווה משפחת קוביאשי, המהומה שאווה מטפלת בה והחטא שג'ים מצפין מתמזגים בסיפור עוצמתי זה. הדמויות ב"חלום האמריקאי הם בדיוניות אך רגשות הכאב והאכזריות בסיפור מבוססים על עובדות חיים היסטוריות.

 

הרצאת חינם, טרום האופרה תתקיים שעה לפני עליית המסך והקהל יוזמן לדיון לאחר ההופעה. בחלל הלובי יוצגו צילומי קרן אלפאוד המתארים את תנאי כליאת היפנים האמריקאים במלחמה. אופרה קמרית זו הופקה על ידי מחלקת החינוך של האופרה הלירית בשיקגו בשיתוף פעולה עם ביה"ס לשירותי חברה באוניברסיטת שיקגו והוועד היפני האמריקאי. יהיה מעניין מאד! מומלץ מאד לראות אופרה זו.

ב-15 וב-17 במרץ יתקיימו שתי הופעות בHarris Theater 205 E Randolph Street, Chicago

הופעה נוספת לסטודנטים תתקיים ב-14 במרץ.

לפרטים: www.lyricopera/com

 

המלצת השבוע Ma Rainey’s black Bottom

מחזהו של אוגוסט ווילסון מספק הצצה נדירה לתחילת המאה, להתפתחות מוסיקת הבלוז ולהשמעת קולם של השחורים לאחר מלחמת האזרחים, בתקופת האפרטהייד. ווילסון הציג ביצירותיו את הרגשותיהם הפנימיות של אפריקאים השחורים לקהל האירופאי שלא חווה או ידע על מצוקתם. סיפוריו מתארים חוויות אמיתיות של אנשים מסוימים בזמנים ובמקומות מסוימים. ווילסון מבהיר איך חקיקה ותרבות יכולים לייצר מציאות קשה.

 

המחזה מציג את סיפורה של ה"אמא של הבלוז" מא גרטרוד רייני שנודעה בשל קולה העוצמתי. היא עברה לשיקגו בשנת 1923 והקליטה בחברת תקליטי פרמאונט למעלה ממאה שירים. במחזה בתיאטרון הסופרים הקהל צופה בהקלטה אחת של השירMa Rainey’s black Bottom ומתוודע לחברי להקתה, ארבעה נגנים שחורים מקסימים. בבניין ההקלטה נמצא המפיק, רודף הכסף, העצבני על אי הדיוק, הפיקודיות ועל כך שאי אפשר לסמוך על ה"זמרת" השחורה. שותפו, המנהל מתנדב להיות המתווך, משכין השלום בין הצדדים.

 

שניהם יודעים שרק בזכות כשרונם המוסיקלי של השחורים יתעשרו ועליהם לבלוע את כל הצפרדעים.

ארבעת המוסיקאים מגיעים בזמן. כל אחד מהם בעל אישיות אחרת. שלושה מהם "מוסיקאים ותיקים" המכירים זה את זה שנים. הם מכנים זה את זה במונח נגרו שללבנים אסור להזכירו. המפיקים מכנים אותם בשם " הבנים". טולדו (אנדרסון) הפסנתרן, הוא פילוסוף ואינטלקטואל ממשיל משלים על המצב הגלובלי של האפריקאים השחורים. קטלר, (ווילסון) נגן טרומבון, רק מעוניין להשלים את עבודתו ולקבל את התשלום במזומן. ונגן הבס איטי דראג' (סמית') גבר חסון, מטיב לרקוד ומספר בבדיחות על אדם שמכר את נשמתו לשטן והצליח בחייו.

 

נגן החצוצרה הצעיר לוי (רוסטון) הוא מהדור הצעיר, חם מזג, ושאפתן שחווה אירוע טראומטי בו לבנים מתנכלים לאמו בילדותו. הוא מלחין לערב ההפקה גרסת ליווי עדינה יותר מסגנונה המחוספס והכפרי של רייני המקובל על המפיקים. הוא חי את החיים הטובים ורוכש זוג נעליים משובחות להפגנת הסטטוס. יש לו חלומות להקים להקה שלו ולהקליט את השיר על פי הלחנתו. כל חלומותיו מתנפצים עם הגעת המפקדת רייני באיחור רציני. היא מלווה בשוטר ומגיעה עם פמליה, אחיין מגמגם וידידתו. היא בעלת הבית והיא מודעת לכך. קולה נפלא ומותר לה לשבור את כול הכלים, הכול צריך להתנהל כרצונה.

הקהל למד על איזה מכשולים השחורים הצטרכו להתגבר, כמה מרץ וכשרון השקיעו במלחמתם נגד האיוולת והרשעות. השחקנים, נגנים ורקדנים מגלמים את תפקידם נפלא. הם הטיבו להעניק אמינות למחזה מורכב זה והביעו את הקונפליקטים האישיים המטלטלים באופן תיאטרלי מרשים, מרהיב את העין ומהנה את הלב, שופע חוש הומור. מומלץ!

 

המחזה Ma Rainey’s Black Botttom יוצג עד ה-17 במרץ ב-Writers Theater,325 Tudor Court, Glencoe

לפרטים:

www.writerestheatre.org

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים