שתף קטע נבחר

מדורו סוגר את ונצואלה: הרוגים בגבול, חיילים ערקו

שבת דרמטית בדרום אמריקה: נשיא ונצואלה מדורו הכריז על ניתוק היחסים עם קולומביה, אחרי שזו ניסתה יחד עם ארה"ב וברזיל להכניס לוונצואלה משאיות עם הסיוע שהבטיח מנהיג האופוזיציה גוואידו. מדורו חסם את הגבולות, תושבים רעבים ללחם התעמתו עם חיילים. סדקים בצבא: 13 ערקו

המשמר הלאומי של ונצואלה התעמת הערב (שבת) עם תושבים שניסו לפנות מחסומים שהציב משטרו של הנשיא ניקולס מדורו בגבול עם קולומביה. 43 בני אדם נפצעו שם. עימותים בין חיילים לתושבים נרשמו גם בגבול עם ברזיל, ושם דווח על שני מפגינים הרוגים ו-18 פצועים בעיירה סנטה אלנה דה אואיירן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

 

ונצואלה גבול עם קולומביה נגד שיירת סיוע (צילום: AP)
מפגינים מול חיילים בוונצואלה, גבול קולומביה, היום(צילום: AP)
קולומביה חיילים מ ונצואלה ש ערקו נבדקים ו נעצרים בקולומביה (צילום: AFP)
שניים מהחיילים שערקו. "חיילים אחרים פוחדים"(צילום: AFP)

ונצואלה עימותים שיירת סיוע עימותים גבול קולומביה (צילום: AP)
אתמול: שני הרוגים ועשרות פצועים. מפגינים היום בגבול קולומביה(צילום: AP)

אנשי מדורו הציבו מחסומים בגבולות כדי למנוע את הכנסתו למדינה של הסיוע ההומניטרי שהבטיח להכניס אליה מנהיג האופוזיציה חואן גוואידו, שארה"ב ומדינות נוספות מכירות בו כעת כנשיא הלגיטימי של ונצואלה. הערב הכריז מדורו על ניתוק היחסים עם קולומביה וגירוש אנשי השגרירות הקולומביאנית מקראקס.

 

כמה משאיות ניסו לחצות הערב את הגבול לתוך ונצואלה מברזיל ומקולומביה. סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי חיילים מוונצואלה שקיבלו הוראה לחסום גשר במעבר גבול עם קולומביה ירו גז מדמיע כדי להרחיק עשרות חברי פרלמנט מהאופוזיציה ופעילי אופוזיציה אחרים שצעדו לעבר הגבול כדי לקבל לידיהם את הציוד. כמה משאיות סיוע עלו באש, ולא ברור מי אחראי לשריפתן. תושבים נראו מחלצים מהן את הקופסאות שנשלחו אליהם.

ונצואלה עימותים שיירת סיוע גבול ברזיל ונצואלה (צילום: AFP)
מלווים את משלחת הסיוע מברזיל(צילום: AFP)

ונצואלה עימותים שיירת סיוע גבול ברזיל ונצואלה (צילום: AFP)
ארגוני זכויות אדם: גוואידו עושה בסיוע שימוש פוליטי(צילום: AFP)

ונצואלה ציוד סיוע מ קולומביה משאית בוערת תושבים לוקחים קופסאות (צילום: רויטרס)
משאיות הסיוע עולות באש(צילום: רויטרס)
ונצואלה ציוד סיוע מ קולומביה משאית בוערת תושבים לוקחים קופסאות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

האופוזיציה קראה בסוף השבוע לאזרחי ונצואלה ללוות בהפגנות המונים את המשאיות שעליהן קרוב ל-200 טונות של מוצרי סיוע – כולל מזון ותרופות. את רוב הסיוע שלחה ארה"ב. אנשי מדורו טוענים כי משלחת הסיוע היא פלישה בהובלת ארה"ב, וכי במקום זאת צריכה וושינגטון לסייע לתושבי ונצואלה על-ידי הסרת הסנקציות מעליה. ארגוני זכויות אדם מתחו בקורת על האופוזיציה בוונצואלה וטענו כי היא משתמשת במשלוח הסיוע כנשק פוליטי.

 

הבוקר בשעה מוקדמת החלו עימותים בעיירה אוּרנה שבגבול בין ונצואלה לקולומביה: תושבים החלו לפנות בכוח מחסומי מתכת צהובים וגדרות תיל שנועדו לחסום את גשר פרנסיסקו דה פאולה סנטנדר, ובתגובה ירה המשמר הלאומי גז מדמיע. המפגינים, שחלקם היו רעולי פנים ויידו אבנים, דרשו לאפשר את העברת הסיוע.

ונצואלה ()

קולומביה ליד גבול ונצואלה מופע קונצרט סיוע ל אזרחי ונצואלה (צילום: AFP)
לחץ על מדורו: הקונצרט בצד הקולומביאני של הגבול(צילום: AFP)

ונצואלה חואן גוואידו ב קולומביה (צילום: רויטרס)
מנהיג האופוזיציה גוואידו, שמוכר על-ידי רוב המערב כנשיא הלגיטימי(צילום: רויטרס)

ונצואלה עימותים שיירת סיוע עימותים גבול קולומביה (צילום: רויטרס)
מתנגדי מדורו עם מדים של איש כוחות הביטחון של ונצואלה, היום בגבול קולומביה(צילום: רויטרס)

ונצואלה עימותים שיירת סיוע עימותים גבול קולומביה (צילום: רויטרס)
החיילים פיזרו גז מדמיע(צילום: רויטרס)

ונצואלה עימותים שיירת סיוע עימותים גבול קולומביה (צילום: AP)
(צילום: AP)

דרמה התחוללה הבוקר כשבמעבר גבול אחר נטשו ארבעה מאנשי המשמר הלאומי של ונצואלה את עמדותיהם, ברחו לקולומביה וביקשו עזרה. מדובר באחת העריקות הראשונות מצבא ונצואלה מאז שארה"ב ובעלות בריתה הכירו בגוואידו כנשיא הלגיטימי של ונצואלה ונתנו את האות להחרפת העימות הפוליטי הפנימי. גוואידו יתקשה מאוד לסלק את מדורו מהשלטון בלי תמיכת הצבא, אבל עד היום בעלי הדרגים הגבוהים בצבא הפגינו נאמנות מלאה למדורו. לכן לכל דיווח על עריקה, גם אם בדרגים נמוכים, עשויה להיות משמעות רבה.

 

המדינה העשירה שקרסה: מה קרה בוונצואלה?

 

בסרטון שפרסמה קולומביה ושמתעד את העריקה נראו שלושה גברים עוברים דרך הקהל כשרוביהם ואקדחיהם מעל לראשיהם כסימן כניעה. החיילים הצעירים קיבלו הוראה לשכב כשפניהם כלפי הקרקע – ופקידי רשות ההגירה של קולומביה דרשו מהסובבים הזועמים להתרחק. "חשבתי על זה במשך כמה ימים", נשמע אחד החיילים אומר. הוא קרא לעמיתיו להצטרף אליו ולהפסיק לתמוך בממשלתו של מדורו: "יש אי-שביעות רצון גדולה בתוך הכוחות, אבל יש גם הרבה פחד", העיד.

 

הערב דיווחה קולומביה כי מספר החיילים שנטשו את עמדותיהם וברחו לשטחה עלה כבר ל-13. בתוך כך הודיע הוגו פארה מרטינז, קצין בצבא ונצואלה שדרגתו מקבילה לרב-סרן, כי הוא מפסיק להיות נאמן למדורו – ותומך מעתה במאמצה של האופוזיציה להכניס ציוד סיוע לוונצואלה. ברשתות החברתיות ובערוצי טלוויזיה בדרום אמריקה שודר סרטון שבו נראה הקצין מכריז במגפון כי הוא מוכן להצטרף למאבק של ונצואלה לחופש.

 

"אני חייבת, אין לחם"

לפני הזריחה אילץ המשמר הלאומי של ונצואלה אנשים להתרחק מכביש המוביל לגשר סימון בוליבר המחבר את ונצואלה לקולומביה. ממשלת ונצואלה הבהירה עוד לפני כן כי היא סוגרת שלושה גשרים בגבול. "אנחנו עייפים. אין עבודה, אין כלום", אמרה אדריאנה מונטנז, בת 31, ישובה על שפת המדרכה ומזילה דמעות בגלל הגז שפיזרו כוחותיו של מדורו. מונטנז, אם חד-הורית שאיבדה בדצמבר את עבודתה כתופרת, סיפרה שנאלצה לנחם את בתה בת העשר, שפחדה להישאר יתומה כשאמה החליטה להצטרף להפגנה שנערכה היום. "אמרתי לה שאני חייבת לצאת לרחובות כי אין לחם. ועדיין, החיילים האלה מפחידים. זה כאילו הם צדים אותנו".

ונצואלה עימותים שיירת סיוע הפגנה בעד חואן גוואידו קראקס (צילום: AFP)
הפגנה נגד מדורו בקראקס, היום. האו"ם: להימנע מאלימות(צילום: AFP)

ונצואלה עימותים שיירת סיוע הפגנה בעד חואן גוואידו קראקס (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

גוואידו ונשיאי קולומביה וצ'ילה נפגשו היום בגשר טיינדיטס בגבול ונצואלה-קולומביה. מנהיגים בעולם, בהם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, הפצירו בשני הצדדים בסכסוך בוונצואלה להימנע מאלימות, אבל אתמול כבר גבתה האלימות הרוג ופצועים: גבר ואישה בני שבט ילידים נהרגו ו-22 אחרים נפצעו בעימותים עם כוחות הביטחון של ונצואלה שאכפו בכוח את הוראתו של מדורו למנוע העברת חומרי סיוע דרך מעבר גבול מברזיל.

 

העברת הסיוע באה כשברקע קונצרט ענק בעיר הקולומביאנית קוקוטה הסמוכה לגבול ונצואלה. הקונצרט, בארגונו של המיליארדר הבריטי ריצ'רד ברנסון, נועד להפעיל לחץ על מדורו לקבל את הסיוע. כ-200 אלף איש באו אל המופע כדי לצפות בכוכבי פופ, כגון הכוכב הגדול חואנס. מנהיג האופוזיציה גוואידו, שהפר אתמול צו של בית משפט בוונצואלה המונע ממנו לצאת מהמדינה והגיע לקולומביה, הפתיע כשבא בעצמו למופע. "חואן הגיע! חואן הגיע!", צעקו אנשים כשהבחינו בו מחייך ליד הבמה. מפלגתו של מדורו ארגנה מופע משלה בצד השני של הגבול – אך רק מעטים הגיעו אליו.


פורסם לראשונה 23/02/2019 18:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
העימותים בגבול קולומביה-ונצואלה
צילום: AP
מומלצים