שתף קטע נבחר

חשיפה: זה ההסכם בין גנץ ללפיד על חלוקת תיקים ויישום הרוטציה בחקיקה

חלוקת התיקים, מימוש הרוטציה באצעות שינויי חקיקה, מינוי יו"ר כנסת, יו"ר קואליציה ואופן הפעילות בכנסת. הסכם בן 19 סעיפים שגיבשו בני גנץ ויאיר לפיד, שהוביל למפץ הפוליטי במרכז, מסדיר את היום שאחרי הבחירות

מפלגת כחול לבן תגיש היום את ההסכם הפוליטי שגיבשו בני גנץ ויאיר לפיד שהוביל למפץ במרכז לקראת בחירות 2019. ההסכם שהגיע לידי ynet כולל חלוקת תיקים ושרים, רוטציה על תפקיד ראש הממשלה מ-2 בינואר 2022, כולל האפשרות לשינויי חקיקה כדי להסדיר את הרוטציה, קבלת החלטות משותפת, מינויו של גבי אשכנזי על מכסת התפקידים של מפלגתו של גנץ ומינוי יו"ר כנסת מטעם יש עתיד.

 

לעיון בהסכם המלא בין הצדדים - לחצו כאן

 

יאיר לפיד יש עתיד גני גנץ חוסן לישראל הסכם רוטציה (צילום: AFP)
בני גנץ ויאיר לפיד (צילום: AFP)

ההסכם קובע כי גנץ, לפיד ויעלון יפעלו יחדיו כסיעה אחת בתקופת כהונת הכנסת ה-21 והממשלות שיכהנו בתקופתה. המשמעות היא שיוכלו להתפצל בעתיד ולפעול כשתי סיעות נפרדות. הצדדים בחנו בשיחות המשא ומתן הקמת מפלגה משותפת, אך נושא זה אינו מוזכר בהסכם.

 

"בין הצדדים שוררת אחידות דעים בדבר הצורך בחילופי שלטון בישראל, לטובת אזרחי מדינת ישראל". נכתב בהסכם."הצדדים החליטו לשלב ידיים, ולפעול יחדיו, בבחירות הקרובות, לטובת מדינת ישראל ואזרחיה, ולהתמודד בבחירות במשותף, ולפעול לאחריהן לכינון ממשלה בראשותם". גנץ ולפיד יקבלו החלטות במשותף.

 

חמישה תיקים לנציגי יש עתיד 

גנץ ולפיד סיכמו על תפקידי השרים אם ירכיבו את הממשלה העתידית: "סדר הבחירה כדלקמן: 1. בני גנץ. 2. יאיר לפיד. 3. משה (בוגי) יעלון. 4. גבי אשכנזי. 5. נציג יש עתיד. 6. נציג חוסן לישראל. 7. נציג יש עתיד. 8. נציג יש עתיד. 9. נציג חוסן לישראל. 10. נציג יש עתיד". עוד נאמר כי אם יהיו לסיעה שרים נוספים, תיקבע זהותם לאחר התייעצות ב"מטבחון" המצומצם. כל ראש רשימה יהיה אחראי למינוי השרים ולמינוי בעלי תפקידים אחרים, וכן להפסקת כהונתם, בהתאם לשיוכם המפלגתי.

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: AFP)
מימין: אשכנזי, לפיד, גנץ ויעלון(צילום: AFP)

עוד קובע ההסכם כי ראשי הרשימה יקבלו החלטות במשותף: "תוקם 'הנהגה משותפת', בהרכב בני גנץ, יאיר לפיד, משה (בוגי) יעלון וגבי אשכנזי, שתהיה מנגנון מתמיד לקבלת החלטות שוטפות. יו"ר חוסן לישראל ויו"ר יש עתיד רשאים להוסיף, כל אחד, לגוף זה נציג אחד מטעמו". מטעם לפיד - מדובר בעפר שלח. מטעם גנץ - אבי ניסנקורן.

 

בין הצדדים סוכם על רוטציה שתתחיל ב-2 בינואר 2022: "לשם ביצוע חילופי התפקידים בראשות הממשלה, הצדדים מתחייבים לפעול בהתאם להוראות סעיף 28 לחוק יסוד: הממשלה (אי-אמון קונסטרוקטיבי), או בכל דרך חוקית אחרת המאפשרת זאת, לרבות שינויי חקיקה". במסגרת הרוטציה, סוכם גם על חלוקת תפקידי יו"ר הקואליציה: "בתפקיד יו"ר הקואליציה יכהן במהלך כהונתו של בני גנץ כראש הממשלה ח"כ מטעם חוסן ישראל, ובתקופת כהונתו של יאיר לפיד כראש הממשלה יכהן בתפקיד ח"כ מטעם יש עתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים