שתף קטע נבחר

בשורה ליבנאים: מהפך במרכז העיר

התחדשות עירונית היא הזדמנות לחדש שכונות ותיקות שנבנו לפני עשרות שנים במרכזי הערים - כך בדיוק מתרחש בימים אלה ברחוב האלון בעיר יבנה, שבו יפונו בקרוב 15 מבנים ותיקים ובמקומם ייבנו 14 מגדלים חדשים. יצאנו לשטח רגע לפני מתיחת הפנים

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 

שלא כמו שכונות חדשות שנבנות על קרקע פנויה - שלעיתים מכונות גם "שכונות לוויין" - התחדשות עירונית היא הזדמנות לחדש שכונות ותיקות במרכזי הערים שבהן קיימים תשתיות מפותחות, מבני ציבור ושטחי ציבור סמוכים, תחבורה עירונית ואוכלוסייה מעורבת, שעתידה להתרחב. אחד המתחמים הוותיקים בעיר יבנה, שממוקם ברחוב האלון, עומד לעבור מתיחת פנים בשנים הקרובות בזכות תוכנית פינוי-בינוי נרחבת. "רחוב האלון הוא אחד הרחובות הוותיקים בעיר שלא נראה מספיק טוב", מצהיר צבי גור ארי, ראש העיר יבנה. "עיר כמו יבנה נמצאת בעיצומו של תהליך דרמטי של גידול, ולכן אתה לא יכול להשאיר את הוותיק מאחור. צריך פשוט לקחת את הישן, לחדש אותו ולהביא אותו למצב של החדש", מסביר ראש העיר.

 

יבנה (באדיבות קבוצת בהרי)
מרכז העיר יבנה ממבט הרחפן: "אסור להשאיר את הישן מאחור"(באדיבות קבוצת בהרי)

 

העיר יבנה, ששוכנת באזור השפלה, מונה קרוב ל-50 אלף תושבים ונמצאת בתנופת פיתוח בשל גידול מתמיד באוכלוסייה. "המיקום של העיר יבנה הוא מאוד אטרקטיבי", אומר אייל בהרי, מנכ"ל קבוצת בהרי, חברה יזמית וקבלנית העוסקת בתחום הנדל"ן למגורים וההתחדשות העירונית. "יש פה שתי תחנות רכבת שלוקחות אותך למרכז העיר תל אביב-יפו תוך כחצי שעה. בנוסף יש רשת מסועפת של כבישים, שיכולה לקחת את התושבים לתל אביב בזריזות", מוסיף בהרי.

 

רחוב האלון, שעומד בפני הליך פינוי-בינוי, שוכן בין שני פארקים חדשים העומדים לרשות הציבור. "במקביל לרחוב האלון העירייה חידשה את פארק הנחל, ומן העבר השני של הרחוב יש מתחם ספורט מחודש. למעשה, במקום הבניינים הוותיקים שנבנו בשנות החמישים והשישים, אנחנו עתידים לבנות כאן בניינים מודרניים, ובכך להמשיך את תנופת ההתחדשות של רחוב האלון", מסביר בהרי.

 

יבנה (באדיבות קבוצת בהרי)
בין שני פארקים: רחוב האלון שעומד בפני הליך פינוי-בינוי(באדיבות קבוצת בהרי)

 

בעוד מספר חודשים יחל השלב הראשון של הליך הפינוי-בינוי ברחוב האלון: 15 מבנים ותיקים יפונו, ובמקומם ייבנו 14 מגדלים חדשים. הפרויקט מלווה משפטית על ידי עורכי הדין גלעד ברון וסמדר שאקי גרוס ממשרד עורכי הדין ברון ושות'. "אני חושבת ומאמינה שהפרויקט הזה ברחוב האלון הוא בעיקר תהליך חברתי", מציינת תמר מיארה, לשעבר מנכ"לית עמידר. "מדובר בשכונה שהוכרזה על ידי משרד הבינוי והשיכון והאוצר כפרויקט פינוי-בינוי. מרבית האוכלוסייה שגרה פה היא קשת יום, וקשה היה להם לדמיין מה יהיה בעתידם כשהגענו לדבר איתם על הפרויקט. תיארתי להם את הבתים היפים שייבנו, את החוסן של הבתים, הממ"ד, תוספות הבנייה והעובדה שתהיה לכל אחד חניה", אומרת מיארה.

 

יבנה (צילום: אורי דוידוביץ' )
פארק הנחל המחודש במרכז העיר(צילום: אורי דוידוביץ' )

 

"אני גרה פה כשלושים שנה, ורוב הזמן הייתי מבסוטית מהשכונה ומהדירה", מתארת סוזן פרץ, דיירת ברחוב האלון. "הכל היה טוב ויפה, עד שהתחילו להתפורר העניינים וההזנחה נראית מכל עבר - התקרה נופלת, סדקים בכל הקירות ועוד. כשהחלו לדבר על הליך הפינוי-בינוי אמרתי לעצמי שהגיע הזמן", אומרת פרץ.

 

יבנה (צילום: אורי דוידוביץ' )
הבתים שיפונו ברחוב האלון: "הכל היה פה טוב, עד שהתחיל להתפורר"(צילום: אורי דוידוביץ' )

 

"למעשה רחוב אלון הולך להתחדש באופן מלא - ייבנו כאן 14 מגדלים בני 18 קומות עם ארבע דירות בקומה. לרשות כל בניין יועמד חניון תת-קרקעי של שלוש קומות. אני חושב שהתחדשות עירונית מזמינה אותנו לעשות שכונות בתוך העיר, וליהנות מהשירותים שהעיר מציעה במרחק הליכה. למעשה הקצינו בבניינים תחנות אופניים שיתופיות, כדי שהדיירים יוכלו לנסוע באופניים לעיר ולחזור, ולא יצטרכו להניע את הרכב. זה היופי בבנייה במרכז העיר - האזור כאן כבר מפותח לגמרי", מתאר בהרי.

 

התחדשות עירונית מפגישה בין הישן לחדש - אוכלוסייה ותיקה שנשארת לגור באזור ומשפחות צעירות שיחדשו ויפתחו את השכונה. "זה לא רק חידוש המבנים, זה הזרמת ציבור חדש לעיר. משפחות חדשות, משפחות של צעירים, לחידוש העיר כולה. בעתיד כאשר נלך ביבנה לא נראה התחדשות עירונית, נראה עיר חדשה, כולל האזור הוותיק", אומר גור ארי.  

 

יבנה (צילום: אורי דוידוביץ' )
שילוב של ישן וחדש: "זה לא רק חידוש המבנים, זה הזרמה של ציבור חדש"(צילום: אורי דוידוביץ' )

"עברנו כאן דרך מאוד ארוכה ומשמעותית, ואני רוצה להגיד באופן אישי שזה מאוד מרגש לעשות פרויקטים של התחדשות עירונית, שלמעשה גם אנחנו רואים אותם מתפתחים וקורמים עור וגידים, וזה אושר גדול. לפגוש את הדיירים הוותיקים בתחילת התהליך, ולאחרונה גם לפגוש את הזוגות הצעירים שמעוניינים לגור פה - זה היופי של התחדשות עירונית", מסכם בהרי.

 

למתחם הפינוי-בינוי ברחוב האלון אין קשר לפרישתה של העיר יבנה מהסכם הגג לבניית 12 אלף דירות. 

 

בשיתוף מרכז הנדל"ן 

 

 

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות קבוצת בהרי
המהפך של מרכז יבנה
באדיבות קבוצת בהרי
מומלצים