שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר מצא: הקשר בין צחצוח שיניים להקטנת הסיכון להתקף לב ולשבץ

  צחצוח שיניים, כך עולה מנתונים במחקרים רבים, לא מועיל רק למצב השיניים והחניכיים אלא גם למצב הבריאות הכללי. מחקר שנערך בעשור האחרון מצביע על הקשר בין צחצוח והקפדה על היגיינת הפה להקטנת הסיכון ללקות בהתקף לב ושבץ

  שמירה על היגיינת הפה יכולה לסייע בהפחתת הסיכון לחלות במחלות קרדיווסקולריות.  זו המסקנה העולה ממחקר שנערך לאחרונה, ובו השתתפו קרוב למאתיים וחמישים אלף איש.

   

  המשתתפים במחקר, שפורסם ב- European Heart Journal, הם אנשים בריאים בני ארבעים ומעלה. הנבדקים לא סבלו בעבר ממחלה קרדיווסקולרית והמעקב נמשך קרוב לעשר שנים.

   

  קיראו עוד כתבות על בריאות השן

   

  במהלך שנות המחקר, שנתוניו נאספו ב- National Health Insurance System – National Health Screening Cohort בקוריאה, תועדו קרוב ל- 15 אלף אירועים קרדיווסקולריים בקרב הנבדקים, וביניהם אוטם בשרירי הלב (התקף לב), אי ספיקת לב, שבץ ומוות קרדיאלי.

   

  עוד נמצא כי הסיכון לאירוע לבבי היה גבוה יותר בקרב נבדקים שסבלו ממחלות הקשורות להיגיינת הפה, למשל נשירת שיניים, עששת ועוד.

   

  קשר הדוק בין היגיינת פה ירודה לבין דלקת זיהומית של פנים הלב (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  קשר הדוק בין היגיינת פה ירודה לבין דלקת זיהומית של פנים הלב(צילום: shutterstock)

   

  לא מדובר במחקר הראשון שדן בקשר שבין מחלות דלקתיות של השן והחניכיים לבין מחלות לב וכלי דם. ההשערות הם שזיהום אשר נגרם מדלקת חניכיים גורם לדלקתיות יתר המשפיע על התפתחות מחלות לב.

   

  ישנם מספר גורמים לדלקות בחניכיים, ביניהם עישון סיגריות, גיל, מין, מחלת הסוכרת, תזונה ורמה סוציואקונומית נמוכה (שגורמת להזנחת טיפולי השיניים, ביקורת וטיפולים אצל שיננית).

   

  מרבית המחקרים מצאו שבפעמים רבות טרם התרחשות אירועי לב, בדרגות חומרה שונות, קדמו להן דלקות חניכיים. הם גם מצאו ששכיחות מחלות החניכיים גבוהה יותר בקרב חולים שלקו במחלות לב, לעומת שאר האוכלוסייה.

   

  גם מדד העששת שנבדק במחקר אחר (מדד הבודק את מספר השיניים הנגועות בעששת, מספר השיניים החסרות בפי הנבדק ומספר השיניים שכן עברו טיפול), מצא את מחלת החניכיים כגורם סיכון להתקף לב.

   

  נמצא שיש גם קשר הדוק בין היגיינת פה ירודה לבין דלקת זיהומית של פנים הלב. החיידקים שגורמים לדלקת חודרים לזרם הדם ועלולים לפגוע בלב. מקורם של חיידקים אלו מגוון, סיבה שכיחה היא זיהום בחלל הפה, שיוכל להיגרם לדוגמא במצב של דלקות חניכיים או חורים בשיניים שאינם מטופלים כראוי. דלקתיות מוגברת בחלל הפה גורמת לנטייה כללית לדלקתיות יתר, כולל בכלי הדם, ומגבירה הסיכוי למחלות לב וכלי דם.

   

  אם נצחצח שיניים לא נסבול ממחלות לב?

  התשובה אינה חד משמעית מאחר וישנם גורמים נוספים להתפתחות בעיות לבביות.

   

  יחד עם הנאמר, שמירה על היגיינת הפה, הכוללת צחצוח שיניים עקבי וביקור אצל רופא השיניים יכולה להפחית את הסיכוי למחלות לב. משמעות הדבר היא שזיהומים סביב השן ואי שמירה על היגיינת הפה, נתפסים היום כגורם סיכון אפשרי למחלות לב.

   

  החשיבות של צחצוח שיניים על בריאות הלב

  שמירה על היגיינת הפה, הכוללת טיפולי שיניים וחניכיים יכולה להיות בעלת השפעה חיובית בכל הנוגע למניעת התפתחות מחלות לב וכלי דם.

   

  במחלות חניכיים מעורבים חיידקים ונגיפים מרובים שמצויים בחלל הפה. כיום ניתן לומר שהמחלה לא מסתכמת באזור הפה בלבד, ועלולה להגדיל את הסיכון ללקות במחלות לב.

   

  בניגוד למחקרים קודמים שהדגימו שהיגיינת פה לקויה תורמת להתפתחות מחלות לב, מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק אם שמירה אקטיבית על היגיינת הפה תוכל להפחית את הסיכון למחלות לבביות ולמעשה לשפר את המצב הלבבי.

   

  בסופו של דבר, נמצא קשר בין צחצוח שיניים יומי, ביקור שגרתי אצל רופא השיניים והקפדה כללית טובה על היגיינת הפה, לבין הפחתה בסיכון לאירועים ומחלות קרדיווסקולריים בקרב אנשים בריאים.

   

  עמוס זיו הוא מטפל בכיר ברפואה סינית אינטגרטיבית

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shuttetstock
  היתרונות הבריאים של צחצוח שיניים
  צילום: shuttetstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים