שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: סיגריות אלקטרוניות גורמות לשינויים גנטיים שקשורים לסרטן

  מחקר אמריקני שבדק את השפעת הסיגריות האלקטרוניות על מעשנים, מצא כי השימוש בהן גורם לשינויים גנטיים בתאי חלל הפה אשר עלולים להוביל לסרטן. "מי שחושב שהוא מאדה רק ניקוטין טועה. יש בסיגריות אלקטרוניות חומרים רעילים שאנחנו עדיין לא מבינים את השפעתם", מסבירה מומחית מבית החולים בילינסון

  מחקר חדש שנערך באוניברסיטת דרום קליפורניה בארצות הברית גילה כי שימוש בסיגריות אלקטרונוית גורם לשינויים גנטיים בתאי ריריות הפה, אשר קשורים להתפתחות סרטן.

   

  המחקר, שעקב אחר 93 איש ופורסם החודש בכתב העת הבינלאומי למדע מולקולארי (IJMS), השווה בין מעשנים, אנשים שמשתמשים בסיגריות אלקטרוניות וקבוצת ביקורת של אנשים שאינם מעשנים כלל. הדגימות האוראליות שנלקחו מ-42 מעשני הסיגריות האלקטרוניות הראו שינויים גנטיים המזוהים עם התפתחות גידולים ממאירים.

   

  סיגריה אלקטרונית (צילום: shutterstock)
  "עדיין לא מבינים עד הסוף את ההשפעה", סיגריות אלקטרוניות(צילום: shutterstock)

  השינויים הגנטיים בדגימות האוראליות שנלקחו ממאיידים היו פחותים מהשינויים שנוצרו בקרב מעשני סיגריות. בשקלול הנתונים, הערך שהעניקו החוקרים לשינויים הגנטיים בדגימות שנלקחו מ-24 מעשני הסיגריות היה 1,726, בעוד השינויים הגנטיים שחלו בקרב מעשני הסיגריות האלקטרוניות קיבלו את הערך 1,152.

   

  "הממצאים הללו מראים שסיגריות אלקטרוניות היא ממש לא כמו איוד מים, כפי שחלק מהאנשים סבורים", תיאר פרופ' אחמד בשארטיניה מאוניברסיטת דרום קליפורניה, אחד ממחברי המאמר. החוקר מוסיף ומדגיש בראיון לביטאון האוניברסיטה כי השינויים המולקולריים שנצפו אינם סרטן, אלא שינויים שעשויים להוביל למחלה ממארת.

   

  עוד בנושא:

  ארה"ב: תיאסר מכירת סיגריות אלקטרוניות ומוצרי טבק בטעמים

  עכשיו זה מוכח: סיגריה אלקטרונית מסרטנת

  מחקר טוען: סיגריה אלקטרונית הכי יעילה להפסקת עישון

   

  "חומרים רעילים שאנחנו עוד לא מבינים את השפעתם"

  ד"ר חגית שופל חבקוק מהיחידה לטיפול במחלות הגרון ומיתרי הקול במערך אף אוזן גרון וניתוחי צוואר במרכז הרפואי בילינסון, מסבירה גם היא כי השינויים שנצפו הם שלב בדרך להתפתחות סרטן.

   

  "המחקר בוצע בארצות הברית, שם שימוש בסיגריות אלקטרוניות הופך לנפוץ יותר ויותר. שיעור עישון הסיגריות בארצות הברית הוא נמוך ביחס לארץ, אבל יותר ויותר אנשים שלא עישנו מתחילים להשתמש בסיגריות אלקטרוניות", מתארת הרופאה.

   

  לא פגיעה ברמה של עישון סיגריות רגילות, אבל עדיין פגיעה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא פגיעה ברמה של עישון סיגריות רגילות, אבל עדיין פגיעה(צילום: shutterstock)
   

  ד"ר שופל חבקוק מוסיפה ומסבירה כי ריריות של חלל הפה סופגות את עשן הסיגריות או האדים, דבר שגורם לשינוי במבנה הגנטי של התאים. "בסיגריות האלקטרוניות יש חומרים נדיפים רעילים. מי שחושב שהוא מאדה רק ניקוטין טועה. אמנם הפגיעה שנצפתה בקרב המעשנים הייתה חמורה יותר מזו שנגרמה למאיידים, אבל המחקר הזה מוכיח שגרם סיגריות אלקטרוניות גורמות לנזק שאין להקל בו ראש.

   

  "יש בסיגריות האלקטרוניות חומרים רעילים שאנחנו עדיין לא מבינים עד הסוף את ההשפעה שלהם. מחקר על מחלת הסרטן הוא מחקר שמצריך הרבה זמן. הידע שלנו בתחום הוא עדיין מאוד מוגבל".

   

  "לקחת בחשבון שהסיגריות האלקטרוניות לא נטולות סיכונים"

  לצד הסכנות הטמונות בעישון סיגריות אלקטרוניות, מחקרים נוספים בתחום מראים כי סיגריות אלקטרוניות הן כלי אפקטיבי בסיוע לגמילה מעישון, יותר מחלופות הניקוטין האחרות. משרד הבריאות הבריטי אף פרסם המלצה למעשני סיגריות לעבור לאידוי.

   

  "המחקר מראה שהשינויים שנגרמו לתאים כתוצאה מאידוי היה פחותים מהשינויים שנגרמו כתוצאה מעישון, אך לא בפער גדול מאוד. המחקר הזה מראה ששימוש כרוני גורם לשינוי בתאים שעלולים להוביל לסרטן. הניקוטין שמצוי בסיגריות אלקטרוניות ממכר. כרופאה, ההמלצה שלי היא לעשות שימוש בסיגריות אלקטרוניות רק כאמצעי לגמילה מעישון, ולעשות זאת מתוך ידיעה שהכלי הזה הוא לא נטול סיכונים בריאותיים", מסכמת הרופאה.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  שינויים גנטיים בתאי חלל הפה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים