שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי: "'עסקת המאה' גרועה, יש לי גם בעיה עם גנץ ולפיד"

על רקע התוכנית של טראמפ והבחירות הקרובות, תקף ח"כ אחמד טיבי את הממשל האמריקני: "עסקה חד צדדית נגד הפלסטינים". על הסיכוי לגוש חוסם עם גנץ ולפיד אמר: "לא תשמע ממני יללות שמחה לשניים אלה"

 

 

ח"כ אחמד טיבי מרשימת חד"ש-תע"ל אמר הבוקר (ג') לאולפן ynet כי הוא מתנגד ל"עסקת המאה" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שאת חלק מפרטיה חשף אתמול ג'ארד קושנר חתנו ויועצו הבכיר של הנשיא האמריקני. טיבי הוסיף כי "זו תוכנית גרועה, הממשל האמריקני לא מכיר את האזור היטב. קושנר תיאם חלק מהרעיונות עם נתניהו ולא עם הצד הפלסטיני". הראיון המלא בתחילת הכתבה.

 

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet


-התייחסותך ל"עסקת המאה" האמריקנית שמשפיעה על הבחירות בישראל, האם גוש חוסם יכול לקרות בזכותכם?

"האמת היא שהחוויה שהייתה בשנות ה-90 הייתה מוצלחת מבחינת המפלגות הערביות, זה שידרג את הסטטוס של הציבור הערבי. אבל זו הייתה ממשלת רבין-מרצ, היום יש כיוון אחר, פוליטיקה אחרת, הרבה קיצוניות ואנטי ערביות, ולכן אני חושב שאנחנו רחוקים מהמציאות הזאת. אנחנו רוצים להיות בכנסת כדי להשפיע, גם לשדרג את הסטטוס של המיעוט הערבי, וגם להשפיע בנושא המדיני לסיום הכיבוש".

 אחמד טיבי (צילום: אלי סגל)
ח"כ אחמד טיבי(צילום: אלי סגל)
 

-האם תיתנו יד למהלך פוליטי שאומר "לא רוצים את נתניהו"?

"אנחנו מתנגדים לימין, מתנגדים לנתניהו ולכן קוראים לציבור שלנו להצביע עבורנו. אנחנו רוצים להפיל את הימין, אבל עדיין לא תשמע מאיתנו יללות שמחה לא לגנץ ולא ללפיד. לפיד שאמר לפני כמה ימים שהוא לא יישב עם הערבים. תאר לעצמך שפוליטיקאי צרפתי היה אומר: 'לא אשב עם היהודים'. זו אמירה צורמת, מקוממת, אין לה מקום. וגם גנץ עד היום לא שמעתי אותו מדבר על שוויון לציבור הערבי. לכן יש בעיה גם עם שני אלה".

 

-אם גנץ ידבר על שוויון ותונע "עסקת המאה" אחרי הבחירות, יכול להיות שאז, אם גנץ ירכיב ממשלה עם מרצ, אתם כן תהוו גוש חוסם?

"אנחנו מתנגדים לעסקה של טראמפ. אמרת שזו תוכנית שאין בה 'ירושלים המזרחית כבירת המדינה הפלסטינית', אין בה ריבונות מלאה, יש בה השארת ההתנחלויות, למה שנתמוך בתוכנית כזאת? התוכנית הזאת, האלמנטים הקרדינלים שיש בה הם נגד הזכויות של העם הפלסטיני".

 

טיבי הוסיף: "אני כמעט בטוח שג'ארד קושנר תיאם חלק גדול מהרעיונות של התוכנית עם נתניהו ואנשיו. הוא לא תיאם את זה עם הצד הפלסטיני, ולכן הם מתנגדים, ובצדק. נניח שזו התוכנית היחידה, מי אמר שצריך לקבל אותה בגלל שהיא היחידה? זו תוכנית גרועה, הממשל האמריקני לא מכיר את האזור היטב ויש לו מדיניות חד צדדית".

אחמד טיבי, אימן עודה ועופר כסיף לאחר ההכרזה על רשימת מפלגות חד
טיבי ועודה לאחר ההכרזה על רשימת חד"ש-תע"ל לבחירות
 

-בימין החדש טוענים שבעקבות התוכנית הזאת נתניהו יחלק את ירושלים?

"אני לא רוצה להיכנס לאינטריגות ולהתקפות בין הימין לימין יותר. זה בשבילנו כמעט אותן עמדות. ניסו הכול, כל התוכניות, אבל לא ניסו דבר אחד, לסיים את הכיבוש, ולהקים מדינה פלסטינית עצמאית שבירתה ירושלים המזרחית, לצד ישראל".

 

-אתה רואה את המתקפות והתגברות האנטישמיות בעולם. למה לדעתך זה קורה?

"אמרנו בעבר שאנטישמיות היא סוג של גזענות. הכוונה לא להתנגדות למדיניות ישראל המוגדרת כאנטישמיות, אלא אנטישמיות של לתקוף יהודי בשל העובדה שהוא יהודי או שיש לו כיפה או לתקוף מוסלמית בשל העובדה שיש לה חיג'אב או כיסוי ראש. מדובר בתופעות גזעניות שיש לצאת נגדן.

 

"גזענות תמיד הייתה, אבל באירופה, החברים של ראש הממשלה נתניהו למשל בפולין או בהונגריה, יש אלמנט חזק של אנטישמיות בפלטפורמה שלהם, ונתניהו עושה להם הנחות כי הם יחד איתו נגד הפלסטינים".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל
ח"כ אחמד טיבי
צילום: אלי סגל
מומלצים