שתף קטע נבחר

תיעוד: המבצע להצלת שונית האלמוגים הנדירה באילת

ברשות הטבע והגנים פועלים בחודשים האחרונים במי מפרץ אילת כדי להציל את האלמוגים שבחוף קצא"א, שמועברים למקומות אחרים. צפו בתיעוד מתחת למים

המבצע הגדול להצלת האלמוגים: אנשי רשות הטבע והגנים מעתיקים בחודשים האחרונים את האלמוגים הנדירים, שהיו בחוף קצא"א באילת, למקום המוגדר בטוח. צפו בסרטונים המתעדים את מבצע ההצלה, שאליהם הגיע גם אורח מפתיע.

 

 

 

חברת קצא"א (קו צינור הנפט אילת-אשקלון) צפויה להתחיל בקרוב בעבודות במזח הנפט במפרץ אילת. באתר של קצא"א נמצאים שוניות אלמוגים מרהיבות, הנחשבות לאוצרות טבע וערך טבע מוגן. האלמוגים גדלו על כלונסאות במתקן המזח ושיגשגו, אך חלקן נפגעו באופן חמור במהלך עבודות שנערכו במקום בינואר 2014.

 

על מנת שלא לפגוע בעוד אלמוגים, עורכים אנשי רשות הטבע והגנים מבצע להעתקת האלמוגים על הכלונסאות למקום בטוח. העבודות בוצעו בשיתוף פעולה עם צוות פארק המצפה התת ימי באילת.

 

מצילים את האלמוגים (צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)
מצילים את האלמוגים(צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים)

הוצאת הצינורות בחוף קצא
הוצאת הצינורות בחוף קצא"א(צילום: טובי שטרהל)

 

מבצע העתקת האלמוגים נמצא למעשה לקראת סיום. "כל צלילה אורכת יותר משעה, ולכן המבצע נמשך זמן רב, בהתאם לתנאי הים", הסביר אסף חברי, מנהל מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים.

 

מנכ
מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, צולל בחוף קצא"א באילת(צילום: זיו נדר, רשות הטבע והגנים)

 

בסך הכל העתיקו אנשי רשות הטבע והגנים בין 300-400 אלמוגים והעבירו את רובם מהכולנסאות למקום סמוך, באותו העומק שבו היו בחוף קצא"א. "אם מדובר באלמוג, במושבת אלמוגים, צריך להסיר אותה מהמתקן ולשתול אותה במקום אחר. אם מדובר באלמוג על סלע שניתן להזיז אותו, מדובר בתנאים אידיאליים. את האלמוגים שאנו נאלצים להסיר עם פטיש ואיזמל אנחנו שותלים במקום אחר. לרוב, האלמוג יודע להיצמד בעצמו למצע החדש".

 

חלק מהאלמוגים הועברו למצפה התת ימי שם קיבלו אותם בברכה. חלק מהאלמוגים הועברו לשיקום וחלקם גם למחקר. "השאיפה היא לשקם ולהשאיר את האלמוגים בשטח", הוסיף חבר.

 

מנכ"ל רשות הטבע והגנים, שאול גולדשטיין, אמר: "מדובר במיזם משותף יפה בין עיריית איילת לרשות הטבע והגנים. מצד אחד הנגשת החוף לאזרחים ומצד שני שמירה על שוניות אלמוגים והעצמת חווית הצלילה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים
מצילים את האלמוגים
צילום: עומרי עומסי, רשות הטבע והגנים
מומלצים