שתף קטע נבחר

רוחות מלחמה בקשמיר: פקיסטן הפילה מטוסים הודיים ולקחה בשבי טייס

הסלמה חמורה הבוקר בין שתי מעצמות הגרעין: יממה אחרי שהודו הפציצה מטרות בפקיסטן כנקמה על רצח 44 שוטרים, הפציצו מטוסים פקיסטניים מטרות בצד ההודי של החבל שבמחלוקת. מטוסים הודיים הוזנקו להבריחם והופלו. שני טייסים הודים נהרגו, אחד נתפס. ארה"ב, סין ואירופה: "לעצור את ההידרדרות". פקיסטן: "מוכנים להסלמה אם נצטרך"

הסלמה חמורה הבוקר (יום ד') בגבול הודו-פקיסטן: צבא פקיסטן הפיל שני מטוסים של צבא הודו בתוך המרחב האווירי הפקיסטני בחבל קשמיר, ולקח בשבי טייס. בתחילה טענה פקיסטן כי שבתה שני טייסים, אבל אחר כך מסרה כי מדובר בשבוי אחד. לפי הדיווחים מהחבל, מטוס הודי אחד נפל בצד ההודי של חבל קשמיר ואחר נפל בצד הפקיסטני, ושני טייסים הודים ואזרח נהרגו. דווח כי גם מטוס פקיסטני הופל בשטח הודו.

 

הפלת המטוסים ההודיים אירעה זמן קצר אחרי שלפחות שלושה מטוסים פקיסטניים הפציצו מטרות בצד ההודי של חבל קשמיר, ומטוסים הודיים הוזנקו כדי להבריח אותם. שעה קלה אחרי התקרית החמורה הודיעה רשות התעופה האזרחית של פקיסטן על סגירת המרחב האווירי של המדינה לכל הטיסות המסחריות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

התרסקות מטוס הודי הופל על ידי פקיסטן הודו קשמיר ()
אחד המטוסים ההודיים בוער אחרי הפלתו הבוקר
התרסקות מטוס הודי הופל על ידי פקיסטן הודו קשמיר ()
התרסקות מטוס הודי הופל על ידי פקיסטן הודו קשמיר (צילום: AP)
(צילום: AP)

התרסקות מטוס הודי הופל על ידי פקיסטן הודו קשמיר (צילום: AP)
(צילום: AP)

מפה חבל קשמיר הודו פקיסטן ()
הפלת המטוסים ההודיים באה יממה אחרי שהודו יצאה, לראשונה מאז 1971, להפצצות אוויריות בשטח פקיסטן, בעקבות הפיגוע הקשה בצד ההודי של חבל קשמיר לפני כשבועיים שבו רצח ארגון טרור פקיסטני 44 שוטרים הודים. הפיגוע ההוא, שבוצע על-ידי הארגון האיסלאמיסטי ג'ייש א-מוחמד, היה אחד הקשים ביותר שידע החבל מאז תחילת הסכסוך בין שתי מעצמות הגרעין על השליטה בו. הודו טענה כי בהפצצותיה אתמול נהרגו רבים מאנשי הארגון, אך פקיסטן טענה כי איש לא נהרג.
 
פקיסטן הבטיחה להגיב על ההפצצות ההודיות, וכבר אמש החל צבאה להפגיז מטרות באזור הגבול עם קשמיר ההודית. לפי דיווחים הוא הרס חמש עמדות צבאיות הודיות, וחמישה חיילים הודים נפצעו באורח קל. הבוקר, בשל הפצצות המטוסים הפקיסטניים, נסגר לשלוש שעות שדה התעופה המרכזי של העיר סרינגר בצד ההודי.

חיילים של הודו ב חבל קשמיר גבול פקיסטן אחרי מתקפת ה טרור (צילום: רויטרס)
חיילים הודים בצד ההודי של חבל קשמיר אחרי הפיגוע(צילום: רויטרס)

  (צילום: EPA)
זירת אחת ההפצצות של הודו בקשמיר אתמול(צילום: EPA)

הודו פיגוע חבל קשמיר מחבל עדיל אחמד דאר פקיסטן ()
מוחמד עומאייר, המחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות נגד השוטרים ההודים בקשמיר

מטוס קרב של חיל האוויר של הודו (צילום: AFP)
חיל האוויר ההודי בפעולה(צילום: AFP)

הודו אבל פיגוע 44 שוטרים נרצחו (צילום: רויטרס)
מלווים למנוחות את אחד מנרצחי הפיגוע בקשמיר ההודית(צילום: רויטרס)

הודו אבל פיגוע 44 שוטרים נרצחו (צילום: AFP)
עשרות אלפי הודים יצאו לרחובות בעקבות הפיגוע(צילום: AFP)

  (צילום: AP)
זירת הפיגוע שבו נרצחו עשרות השוטרים ההודים(צילום: AP)

על רקע האירועים הבוקר מסר משרד החוץ הפקיסטני כי מטוסי צבא פקיסטן יצאו לתקיפות נגד מטרות לא-צבאיות ונמנעו מפגיעה בחיי אדם – רק כדי להפגין את זכותה של פקיסטן להגן על עצמה ואת יכולתה לעשות זאת. "אין לנו כוונה להסלים את המצב", מסרה פקיסטן, "אבל אנחנו מוכנים לגמרי לעשות זאת אם ניאלץ".

 

מזכיר המדינה האמריקני מייק פופמאו שוחח אתמול עם שרי החוץ של הודו ופקיסטן והפציר בהם שלא לנקוט פעולות צבאיות נוספות כדי לא להביא לעוד הידרדרות. גם סין והאיחוד האירופי קראו לשני הצדדים לשמור על איפוק.

הודו פקיסטן הפצצות חילופי אש שבויים הודים ב טלוויזיה פקיסטן (צילום: רויטרס)
הטייס השבוי מוצג בטלוויזיה הפקיסטנית. "זה כל מה שאני אומר להגיד לך, אדוני"(צילום: רויטרס)

שעות אחרי התקרית הבוקר נאם ראש ממשלת פקיסטן אימראן חאן ואמר כי שתי המדינות חייבות לשבת ולדבר, משום שבמלחמות פעמים רבות נעשות טעויות, ובהתחשב בנשק שיש להודו ולפקיסטן – אסור להן להסתכן בטעויות כאלה. כוונתו לנשק הגרעיני שיש לשתי המדינות.

 

בעמוד הטוויטר הרשמי של ממשלת פקיסטן פורסם סרטון וידאו שבו הוצג הטייס ההודי השבוי. הטייס, כשדם על פניו וסרט מכסה את עיניו, מסר את שמו ואת מספרו האישי, אבל אז אמר לאיש שתשאל אותו: "אני מצטער, אדוני, זה כל מה שאני אמור לומר לך".

 

המלחמה הרביעית? סיפורו של קשמיר

חבל קשמיר, נזכיר, מחולק לאזור בשליטת הודו ואזור בשליטת פקיסטן, אבל שתי המדינות טוענות כל אחת לבעלות על החבל כולו. מאז שנת 1989 נלחמים מורדים בחלק ההודי נגד הכוחות ההודיים, ובעימותים בין הצדדים בשנה האחרונה נהרגו יותר מ-100 בני אדם. רוב תושבי קשמיר תומכים בדרישתם של המורדים שהחבל יאוחד כולו תחת שליטה פקיסטנית או יהפוך למדינה עצמאית.

הודו פקיסטן מפגינים ב לאהור פקיסטן למחוץ את הודו חילופי אש (צילום: EPA)
"למחוץ את הודו". מפגינים פקיסטנים, היום(צילום: EPA)

הודו אבל פיגוע 44 שוטרים נרצחו (צילום: AFP)
דורכים על דגל פקיסטן הקרוע בהודו אחרי הפיגוע(צילום: AFP)

הודו אבל פיגוע 44 שוטרים נרצחו (צילום: AFP)
צעיר שהותקף בהודו אחרי הפיגוע בשל החשד שהוא מוסלמי תומך פקיסטן(צילום: AFP)

מאז תחילת העימותים בין הצדדים בקשמיר נהרגו בחבל כ-70 אלף איש. בשלוש השנים האחרונות פרצו שוב ושוב קרבות ירי בין חיילים מהודו ופקיסטן לאורך הגבול שם, ובכל פעם האשימו הצדדים זה את זה בפתיחת האש. עשרות חיילים ואזרחים משני הצדדים נהרגו בעימותים האלה.

 

בין הודו לפקיסטן התנהלו שלוש מלחמות גדולות מאז תום השלטון הקולוניאלי של בריטניה ב-1947, וב-2002 כמעט פרצה ביניהן מלחמה רביעית, בעקבות מתקפת חמושים פקיסטנים על הפרלמנט ההודי.

 

אחרי הפיגוע הגדול בקשמיר לפני שבועיים יצאו אלפי הודים לרחובות בקריאה לנקמה נגד פקיסטן, ודווח על מעשי נקם נגד מוסלמים בשטח הודו. מעבר לכמה תקיפות אלימות דיווחו מוסלמים מקשמיר המתגוררים בחלקים אחרים בהודו כי בעלי בית מגרשים אותם מדירותיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד המטוסים ההודיים עולה באש הבוקר
מומלצים