שתף קטע נבחר

סט סירים וקרמים יקרים: דרישות הגננות מההורים למתנות סוף שנה

לפי חוזר מנכ"ל משרד החינוך הורים יכולים לתת מתנות לצוותי ההוראה בגנים רק אם מדובר ב"מתנה סמלית שהוענקה ביוזמתם". עם זאת, בדיקת ynet מגלה כי חלק מההורים מתבקשים לקנות מתנות יקרות ערך: "אספו 100 שקל מכל ילד"

 

 

ההורים פותחים את הארנק ורוכשים מתנות לגננות – למרות שחוזר מנכ"ל משרד החינוך  אוסר עליהן לקבל אותן. מבדיקת ynet עולה כי הורים בגני הילדים מתבקשים לרכוש מתנות יקרות ערך לצוותי ההוראה בגני הילדים, וביתר שאת לאחרונה, לקראת חג הפסח.

 

מומחים לחינוך טוענים כי בשנים האחרונות התופעה התרחבה והורים מספרים כי בחלק מהמקרים הדרישה למתנות מגיעה מהגננות עצמן. מנגד, טוענים בהסתדרות המורים, המאגדת את רוב הגננות בגנים הציבוריים כי "ככל שישנן יוזמות לרכישת מתנה לגננת היא מגיעה מצד ההורים וביוזמתם". 

 

 

שיחת וואטסאפ בין הורים לגננת על מתנות ()
שיחת וואטסאפ על התשלום עבור מתנה לגננת

חוזר מנכ"ל משרד החינוך מסדיר את הנושא ומתיר רכישת מתנות לצוותי ההוראה בגני הילדים, כל זמן שהיא נעשית ביוזמת ההורים והיא סמלית בלבד. עם זאת, בחוזר מודגש כי "על המורים להימנע מקבלת מתנות שיש בהן משום טובת הנאה מתלמידים או מהורים, בצורה מקובצת או פרטית, פרט למתנות הבאות להביע בצורה סמלית הערכה או תודה".

  

בשטח, כאמור, המציאות היא אחרת. רק לאחרונה ניסה לגבות וועד ההורים באחד מגני הילדים באשדוד 100 שקלים מהורי הגן לטובת מתנה לחג הפסח לצוות ההוראה בגן, זאת בנוסף לסכום שנגבה מהם בתחילת השנה. "ועד ההורים בגן שלנו דרש סכום של מאה שקלים לטובת רכישת מתנה לצוות ההוראה לפסח", אמרה באולפן ynet אליס הימן, אמא לאחד הילדים בגן.

פירוט תשלומים עבור גן ילדים- מתנות לפסח ע
פירוט תשלומים עבור גן ילדים- מתנות לפסח ע"ס 810 ש"ח

"יש בגן 35 ילדים, כלומר מתנה בגובה 3500 שקלים לצוות בגן. מדובר בתופעה רחבה ונפוצה. הופתעתי מההיענות של ההורים. ביקשתי לדעת האם זה בנוסף לסכום שנגבה בתחילת השנה, והתגלה לי שזה אכן סכום נוסף. כשביקשתי לדעת עבור מה הכסף, נאמר לי שזה עבור מתנות לצוות".

 

גננת: "סירבתי לקבל את המתנות"

בדיקת דרישות התשלום שההורים מקבלים מוועדי ההורים בגני הילדים מעלה כי גם בתחילת השנה ההורים מתבקשים לשלם סכומים נמוכים יותר עבור מתנות, אך אלו מצטברים לסכומים של מאות שקלים עבור כל מתנה.

 

כמו הימן, הורים נוספים ברחבי הארץ מכירים את התופעה. "לעיתים הגננות אף מבקשות מתנה מסוימת", אומר עו"ד אחז אגם, יו"ר וועדי ההורים של גני הילדים בתל אביב.

 

"שמעתי כבר על גננות שביקשו תלושי קנייה לרשתות אופנה מסוימות מזארה ואם הן לא מקבלות את זה אז הן מתאכזבות. בעבר העדפנו לתת להן מתנה רגשית כמו ברכות, אבל הגננות לא היו כל כך בקטע, וחלקן ממש עמדו על עניין המתנות. היו גם כל מיני אמירות מוזרות של גננות בסגנון 'אתם לא מעריכים אם אתם לא נותנים לי מתנה שווה'. זה משהו שלא אמור לקרות ולא אמור להיות.

 

"המתנות לא אמורות להיות חומרניות, אלא יותר רגשיות. אפשר לעשות משהו שהילדים יוצרים לגננות, אבל יש סיטואציות שבהן הגננת מבקשת דברים ומתאכזבת אם היא לא מקבלת. לא יעלה על הדעת שגננת תבקש מתנה ספציפית או לחלופין תתאכזב כאשר המתנה איננה עולה על הציפיות שלה. ההורים מעריכים את עבודת הגננות, אך סבורים שהנוהל שנוצר הוא יותר איפה ואיפה בין גן לגן ותחושה לא נעימה בין ההורים לצוות".

 

אילוסטרציה (צילום: shuttertock) (צילום: shuttertock)
אילוסטרציה(צילום: shuttertock)

גננת נוספת מאזור ירושלים מספרת כי קיבלה בעבר מההורים קרמים בשווי מאות שקלים. "אני סירבתי לקבל את המתנות הללו", מספרת הגננת, אך מוסיפה שהתופעה התרחבה בשנים האחרונות. "גננת שאני מכירה קיבלה סט סירים באלפי שקלים, ונראה שהקווים קצת נחצו".

 

גם מומחים לחינוך מזהירים מפני התרחבות התופעה. "אני שומעת שהתופעה הזו מאוד התרחבה", אומרת ד"ר מירב אייזנברג, מדריכה פדגוגית ומרצה בתכנית הכשרה לגיל הרך במכללה האקדמית אחוה וגננת לשעבר. "אני שומעת על הורים שקונים מתנות עבור הגננות בנוסף למתנות סוף השנה, שזה דבר שהיה מקובל בעבר, אך נעשה היום יותר. קונים לגננות מתנות ביום המורה, בימי הולדת ולפעמים אף לחגים. יש גנים שלהורים בהם אין יכולת או שיש להם יכולת נמוכה מאוד והמרכיב הזה יכול להיות כבד להם".

 

ד"ר אייזנברג טוענת כי "תמיד הורים קנו, אבל במידתיות, כי הגננת בסופו של דבר רוצה את המילה הטובה, שזה הדבר המחזק. בנוסף, זה עלול מאוד להשפיע ולהטות את היחס של הגננת והצוות כלפי הילדים של ההורים של הוועד או אולי להימנע מלעשות דברים מסוימים כי ההורים נתנו לי מתנות".


תגובת משרד החינוך: "המשרד הגדיר את המדיניות שלו בנושא מתן מתנות בנהלים מסודרים, יצוין כי המשרד ירענן את הנהלים בנושא שוב."

 

תגובת הסתדרות המורים: "אנו דוחים מכל וכל את הניסיון להכפיש ציבור שלם של גננות מסורות, הגננות עושות עבודת קודש בחינוך והקניית ערכים לילדי ישראל, הגננות מקבלות מדי יום את אמון ההורים אשר מפקידים בידיהן את היקר להם מכל, בניגוד לנטען לכתבה ציבור הגננות אינו מבקש או פועל לקבלת מתנות. ככל שישנן יוזמות לרכישת מתנה לגננת היא מגיעה מצד ההורים וביוזמתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
גן ילדים. אילוסטרציה
צילום: shutterstock
מומלצים