שתף קטע נבחר

"ערים הן מטרות רכות עבור ארגונים כמו דאעש"

כנס בינלאומי בשיתוף CTED - ועידת הטרור של מועצת הביטחון של האו"ם התקיים היום (ד') במסגרת ועידת השלטון המקומי לחדשנות. בין המשתתפים ראשי רשויות בולטות מן הארץ והעולם ובכירים בסוכנות למלחמה בטרור בארה"ב והאו"ם. "ערים חייבות לשתף פעולה עם המשטרה, עם החברה האזרחית ועם המגזר הפרטי". היינו שם. צפו

בשיתוף ועידת השלטון המקומי לחדשנות

 

"הגנה על הערים זה אתגר עצום וחייבים לעשות זאת מבלי לשבש את שגרת החיים בהן", אמר היום ד"ר דיוויד זכריה, דירקטור בענף המחקר והטק בוועדה ללוחמה בטרור באו"ם, בכנס בינלאומי בשיתוף CTED - ועידת הטרור של מועצת הביטחון של האו"ם. הוועידה התקיימה במסגרת ועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2019 שנפתחה הבוקר (ד') בגני התערוכה בתל אביב. לדבריו, ערים חייבות לשתף פעולה עם המשטרה, עם החברה האזרחית ועם המגזר הפרטי".

 

"טרוריסטים שואפים להרוס את חיינו, וזו הסיבה שמרכזי הערים מטורגטים למתקפות. הגנה על חיינו בערים כוללת הגנה על מבנים, אצטדיונים, מסעדות. אלה מטרות רכות שמהוות מטרה עבור ארגונים כמו דאעש", הוסיף זכריה.

 

התערוכה המתקיימת זו השנה השלישית באקספו תל אביב (גני התערוכה), עומדת השנה בסימן ניהול ערים חכם וחדשנות אורבנית. מדובר באירוע שיא השלטון המקומי, שמאחד את כל צמרת מדינת ישראל והצמרת המוניציפאלית תחת קורת גג אחת.

 

"בעיר מודאגים מאיומי טרור". ג'ון מיריש, סגן ראש העיר בברלי הילס (צילום: גדי סיארה)

במסגרת הועידה, מתקיימים שורה של כנסים מקצועיים העוסקים בנושאים מגוונים, ובהם ערים דיגיטליות, מיזמי אנרגיה, מהפכת המגדלים בישראל, התחזקות ייצוג הנשים העומדות בראש רשויות מקומיות, עידוד הספורט בישראל, תחבורת המחר, תרבות ישראלית, פינוי אוכלוסייה בחירום ועוד. במקביל לכנסים המקצועיים, מתקיים יריד חדשנות אורבנית הגדול במזרח התיכון הכולל כ-170 מציגים בכל תחומי ניהול הערים: תשתיות, תברואה, אנרגיה ירוקה, חינוך, ספורט, תרבות, רישוי עסקים, תכנון ערים, פתרונות IT, חממות טכנולוגיות, חברות סטארט-אפ ועוד.

 

השנה, לצד הועידה המסורתית נערך כאמור גם כנס בינלאומי בשיתוף CTED - ועידת הטרור של מועצת הביטחון של האו"ם. הכנס הבינ"ל, התמקד בנושאי ביטחון עירוני והתמודדות עם מתקפות טרור. זו הפעם הראשונה שוועדה זו מקיימת  כנס רשמי מטעמה בישראל. בין המשתתפים ראשי רשויות בולטות מן הארץ והעולם. היינו שם. צפו בווידיאו בראש הכתבה.

 

בברלי הילס - "מודאגים מאיומי טרור"

בפאנל שעסק בנושא טכנולוגיות ושיטות מתקדמות להגברת הביטחון במרחב הציבורי  אמר ג'ון מיריש, סגן ראש העיר בברלי הילס שגם התושבים בעירו מוטרדים מאנטישמיות ומאיומי טרור. "אנו רחוקים פיזית, אבל קרובים למרכז ישראל מבחינה רגשית. אנו העיר היחידה כמעט מחוץ לישראל בה יש רוב יהודי. בעיר מודאגים מאיומי טרור", ציין מיריש. "ראינו שגם בארגנטינה תקפו רב, ובין אם זו תקיפה אנטישמית או לא, צריך לעצור התקפות גזעניות".  

 

מריבת' קליהר, יועצת בכירה בסוכנות למלחמה בטרור במזכירות המדינה האמריקאית הבהירה כי "הגנת מטרות רכות היא אחריות משותפת, טרוריסטים תוקפים מטרות פתוחות ונגישות, ואנו רוצים לשמור עליהם כך ולהגן על אותן מטרות". קליהר ציינה כי בארה"ב עובדים בשיתוף פעולה עם עשרות מדינות בפורום אנטי-טרור בינלאומי ומפרסמים המלצות עדכניות להגנת מטרות רכות. לדבריה, התכניות כוללות שיתוף פעולה בין הסקטור הפרטי והציבורי וחשיבות שילוב בעלי עסקים. 

 

ועידת האו
ועידת הטרור של מועצת הביטחון של האו"ם. (צילום: גדי סיארה)
 

"למדינות רבות יש תכניות להתמודדות עם אסונות אבל הן לא ממוקדות בפיגועים נגד אזרחים. באמצעות המלצותינו, הם יכולים לעדכן את תכניתם להגן על מטרות רכות. ברמה הלאומית והמקומית על כל הגורמים לתרום לדיון. הפתרונות הם גם לואו טק והיי טק. לא רק טכנולוגיות אלא גם מודלים לפעילות", סיכמה קליהר.

 

לדברי מיריש, על מנת להתמודד עם הביטחון בצורה טובה ישנה חשיבות לקהילתיות. "אנו פועלים כולם יחד. אצלנו, בניגוד לערים אחרות בהן ישנם אזרחים שחוששים ושבורחים מהמשטרה, אנו אצלנו יש שיתוף פעולה". הוא סיכם כי "עלינו לעבוד יחד. הדבר החשוב הוא שאנשים ירגישו חלק מהקהילה ומחוברים לממשל המקומי שידאג להם. זהו הליך שחשוב שיקרה ברמה המקומית. בישראל יש תחושה כזו של הדדיות. הרצל אמר פעם 'אם תרצו אין זו אגדה', ואני מאמין בכך".

 

ועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2019  (צילום: חורחה נובומינסקי)
חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, ורולנד רייס, ראש עיריית שטרסבורג בועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2019 (צילום: חורחה נובומינסקי)

 

ועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2019  (צילום: חורחה נובומינסקי)
ועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2019 (צילום: חורחה נובומינסקי)

 

בשיתוף ועידת השלטון המקומי לחדשנות

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים