שתף קטע נבחר

האסון במצרים: בגלל קטטה בין נהגי רכבת

לפי הרשויות, הפיצוץ בתחנה מרכזית בקהיר, שבו נספו 25 איש, אירע אחרי שנהג רכבת יצא ממנה בגלל נהג אחר שחסם אותו - אך שכח להפעיל בלמים. הרכבת השתחררה, צברה מהירות והתנגשה במחסום. במקביל, במצרים מהללים עובד שהציל עשרה שעלו באש: "הבכי שלהם עדיין מצלצל באוזניי"

 

 

קטטה בין שני נהגי רכבת היא שהובילה לאסון הקשה אתמול (ד') בתחנת רכבת מרכזית בקהיר. כך מסרו הרשויות במצרים, שציינו כי הריב בין השניים גרם לכך שאחד מהם עזב את הרכבת שלו בלי להפעיל את הבלמים – מה שגרם לה להשתחרר, לצבור מהירות, ולהתנגש במחסום בתחנה. בעקבות ההתנגשות, אירע פיצוץ שבו נספו לפחות 25 בני אדם.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  

ברשויות המצריות ציינו כי האסון התרחש בעקבות קטר ששימש לגרירת רכבות אחרות, ואשר התנגש כאמור במחסום בתחנת רעמסס שבמרכז קהיר - אחת העמוסות ביותר בבירה המצרית. הפיצוץ הענק, לפי דיווחים במדינה, התרחש בעקבות מכל דלק שהיה ברכבת.

זירת האסון בתחנת הרכבת רעמסס בקהיר (צילום: DPA/ABACA)
הרכבת החרוכה שהתנגשה וגרמה לפיצוץ(צילום: DPA/ABACA)

זירת האסון בתחנת הרכבת רעמסס בקהיר (צילום: DPA/ABACA)
זירת האסון(צילום: DPA/ABACA)

מלבד ההרוגים הרבים בשריפה הגדולה שפרצה, 47 בני אדם נוספים נפצעו. ברשויות אמרו כי רבים מהם סובלים מפצעים קשים, וכי מניין ההרוגים עלול לעלות.

 

התובע הכללי של מצרים, נביל סאדק, אמר כי מהחקירה עולה שהנהג שהיה אחראי על הקטר, עזב אותו במהלך קטטה עם נהג אחר, שהרכבת שאותה הפעיל חסמה את שלו. עם זאת, הוא שכח להפעיל את הבלמים, והקטר השתחרר, צבר מהירות – ופגע במחסום בתחנה שעשוי ממתכת ומבטון.

 

זירת האסון בתחנת הרכבת רעמסס בקהיר (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

זירת האסון בתחנת הרכבת רעמסס בקהיר (צילום: DPA/ABACA)
(צילום: DPA/ABACA)
 

"הנהג עזב בלי לנקוט באף צעד כדי לבלום את הרכבת", מסר סאדק בהודעה שפרסם. על אף שציין בהודעתו כי רק 20 נהרגו, פקידים במערכת הבריאות במצרים אמרו כי מניין ההרוגים עומד על 25. חלק מהגופות, נמסר, נשרפו מעבר ליכולת לזהותם, ועל כן יידרשו בדיקות DNA כדי לקבוע את זהותם של חלק מההרוגים.

 

שר התחבורה התפטר

צילומי אבטחה תיעדו את הרגע שבו הרכבת נעה אתמול בבוקר במהירות וחולפת על פניהם של ההולכים ושבים בתחנה – ואת הלהבות והעשן שאפפו אותם לאחר הפיצוץ. תמונות וסרטונים קשים שפורסמו ברשתות החברתיות הראו גופות פזורות על גבי הרציף, ואדם שעולה באש רץ במורד מדרגות בפאניקה.

שריפה בתחנת רכבת בקהיר ()
עשן היתמר מעל תחנת הרכבת העמוסה

  (צילום: AFP)
הבטיח שהאחראים לאסון יישאו באחריות. נשיא מצרים א-סיסי(צילום: AFP)
 

נשיא מצרים, עבד אל-פאתח א-סיסי, אמר כי הממשלה תפתח בחקירה וכי האחראים לאסון יישאו באחריות. ראש הממשלה המצרי, מוסטפה מדבולי, ביקר בתחנת הרכבת ואמר גם הוא כי "כל אדם שיימצא כי פעל ברשלנות יישא באחריות - והיא תהיה חמורה". בעקבות האסון, שר התחבורה, ד"ר הישאם ערפאת, התפטר מתפקידו.

 

הציל עשרה שעלו באש: "לא יכול להתעורר מההלם"

במקביל לחקירת האסון והרשלנות שנראה כי הובילה אליו, במצרים מהללים כגיבור את אחד מעובדי הרכבת, שהציל לפי דיווחים לפחות עשרה בני אדם. ב"אינדיפנדנט הבריטי" דווח כי העובד, ואליד מרדי, שפך יחד עם אדם נוסף מים על אנשים שעלו באש.

 

"האש שרפה אנשים. המחשבה היחידה שלי הייתה לכבות אותה", סיפר מרדי לאתר חדשות מצרי. "הם צרחו ובכו. זה היה מאוד קשה", הוסיף.

 

וליד מרדי, שלפי דיווחים במצרים הציל עשרה שעלו באש באסון הרכבת בקהיר (מהרשתות החברתיות)
וליד מרדי, שלפי דיווחים במצרים הציל עשרה שעלו באש באסון(מהרשתות החברתיות)

שריפה בתחנת רכבת בקהיר ()

הוא התראיין גם לעיתון "אחבאר אל-יום", וסיפר כי "אני לא יכול להתעורר מההלם. הבכי של הקורבנות עדיין מצלצל באוזניי. אני עדיין המום מהמראות של ההרוגים והפצועים".

 

שעות אחרי האסון: תאונה נוספת

במצרים תשתית רכבות רעועה, ולאורך השנים אירעו בה תאונות רבות. באוגוסט 2017 נהרגו 49 בני אדם בהתנגשות בין שתי רכבות נוסעים באזור אלכסנדריה. בשנה ההיא התרחשו, לפי נתונים רשמיים במדינה, 1,793 תאונות רכבת, לעומת 1,249 בשנת 2016.

 

בתקשורת המצרית דווח כי רק כמה שעות לאחר התאונה אתמול, התרחשה תאונת רכבת נוספת באל-עלמיין, באזור אלכסנדריה, ובה נהרג אדם אחד ונפצעו שישה נוספים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים