שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  1000, 2000, 4000: היום ההכרעה בתיקי נתניהו
  היועמ"ש צפוי להודיע היום לנתניהו: החלטתי להאשים אותך בשוחד בתיק 4000, ובמרמה ובהפרת אמונים בשני התיקים האחרים - בכפוף לשימוע. 3 חקירות, 3 מקורבים שהפכו לעדי מדינה, 3 אישומים מסתמנים: אלו התיקים שבהם הסתבך נתניהו

   

   

  ה-2 בינואר 2017 ייזכר כיום בו התחיל הכול. באותו הבוקר הגיעו חוקרי יחידת להב 433 בפעם הראשונה למעון ראש הממשלה בירושלים. החקירה הפלילית נפתחה, והחוקרים הודיעו לראש הממשלה בנימין נתניהו: אתה חשוד בקבלת טובות הנאה. החקירה הזאת קיבלה את הכינוי תיק 1000, אך בשנתיים שחלפו מאז החקירה הסתעפה, נתניהו ניצב מול החוקרים כתריסר פעמים, ותיקים חדשים הצטרפו: תיק 2000 העוסק בשיחות שניהל נתניהו עם נוני מוזס, ותיק 4000 העוסק בקשריו עם איש העסקים שאול אלוביץ' וההטבות שניתנו לכאורה לחברת בזק בבעלותו.

   

  היום בבוקר (ה') צפוי להתרחש רגע האמת באותן פרשות, שעשוי להיות הרגע המכריע של בחירות 2019, בדיוק 40 יום לפני ההליכה לקלפי. זאת, כשהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יציג את הכרעתו בנוגע לשלוש הפרשות שבמרכזן נמצא נתניהו. לפי הדיווחים אמש במהדורות החדשות בשלושת ערוצי הטלוויזיה, בתיק 1000, "תיק המתנות", צפוי מנדלבליט להודיע לנתניהו כי החליט להעמידו לדין בכפוף לשימוע בעבירה של מרמה והפרת אמונים. החשוד הנוסף בתיק, המיליארדר ארנון מילצ'ן, צפוי לשמוע מהיועץ המשפטי לממשלה כי החליט שלא להגיש נגדו כתב אישום.

   

  ישיבת ממשלה (צילום: AFP)
  ראש הממשלה. ההכרעה בענייניו: היום(צילום: AFP)

  גם בתיק 2000, שבמרכזו שיחות נתניהו עם נוני מוזס, צפוי מנדלבליט להעמיד לדין את נתניהו בעבירה של מרמה והפרת אמונים, בכפוף לשימוע. מוזס, לעומת זאת, צפוי לכתב אישום בכפוף לשימוע בעבירת שוחד. תיק 4000, "פרשת בזק־וואלה", צפוי לעמוד במרכז תשומת הלב - שכן בנוגע אליו צפוי היועץ המשפטי לממשלה להודיע כי החליט להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירת שוחד, בכפוף לשימוע. מי שצפוי לשמוע הודעה דומה הוא שאול אלוביץ', בעל השליטה לשעבר בבזק.

   

  ההודעה שיעביר היועץ המשפטי לממשלה לנאשמים, דרך פרקליטיהם, תלווה בהצעה לערוך שימוע לכל אחד מהם, לאחר שיקבלו את עיקרי הממצאים של חקירת המשטרה נגדם. חומרי החקירה, עם זאת, יועברו אליהם רק באמצע אפריל, לאחר הבחירות, וזאת על מנת שלא ידלפו וישמשו כחלק מהתעמולה נגד נתניהו. ההודעה שיעביר מנדלבליט לציבור צפויה לכלול כ-20 עמודים, ולפרט את עיקרי האישומים הצפויים. בהודעה צפויה להיכלל גם עמדתו של פרקליט המדינה, שי ניצן, בנוגע לכל אחד מהתיקים.

  הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין במוסקבה (צילום: חיים צח, לע
  נתניהו במוסקבה, אתמול(צילום: חיים צח, לע"מ)

  נתניהו, ששהה אתמול ברוסיה במסגרת פגישתו עם הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, הגיב בביטול לפרסומים על החלטתו הצפויה של מנדלבליט. "ההאשמות על שוחד הן מגוחכות", נמסר מטעמו. "ראש הממשלה נתניהו לא קיבל מאלוביץ׳ דבר ולא נתן לו דבר. הסיקור בוואלה היה שלילי והתגבר לקראת הבחירות. כל ההחלטות בעניין בזק אושרו על־ידי כל הרגולטורים האחראיים, וראש הממשלה פעל ללא רבב, כפי שמשרד המשפטים קבע במסמך רשמי. להאשים בשוחד על שתיים וחצי כתבות באינטרנט זה צעד אבסורדי שאין לו תקדים בתולדות המשפט. מגדל הקלפים הזה יקרוס בקרוב". אלו הם עיקרי תיקי נתניהו. 

   

  תיק 1000

  מכונה גם "תיק המתנות". המתנות היו בעיקר שמפניות וסיגרים יקרים. לפעמים גם תכשיטים. המקבלים היו בנימין נתניהו ורעייתו שרה. המעניקים היו אנשי עסקים: המפיק הישראלי־הוליוודי ארנון מילצ'ן והמיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר.

  נתניהו ומילצ'ן. מסתמן: בתיק 1000 יואשם רה"מ במרמה והפרת אמונים, והתיק נגד מילצ'ן ייסגר (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  נתניהו ומילצ'ן. מסתמן: בתיק 1000 יואשם רה"מ במרמה והפרת אמונים, והתיק נגד מילצ'ן ייסגר(צילום: gettyimages)

  החקירה גילתה שהיה מדובר לכאורה בשיטה שפעלה באופן מאורגן במשך שנים, ושווי המתנות מוערך בכמיליון שקלים. אין מתנות חינם קובע הפתגם, והחקירה העלתה כי כך גם במקרה הזה. על פי המלצות המשטרה, נתניהו נתן בתמורה לאספקת המתנות השוטפת שורה של הטבות: קידם את "חוק מילצ'ן", העוסק בהארכת פטור ממס לתושב חוזר; יזם פנייה לבכירים אמריקאיים להסדרת הוויזה של מילצ'ן; ניסה לקדם את עסקיו של מילצ'ן בתקשורת הישראלית ופעל מול גורמי ביטחון לטובת מיזם מסחרי שמילצ'ן היה מעוניין בקידומו, כחלק מהשותפות העסקית שלו עם איש העסקים ההודי טאטא.

   

  לנתניהו יוחסו בתיק עבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. מסתמן כי הוא יואשם בכפוף לשימוע במרמה והפרת אמונים.

   

  תיק 2000

  תיק זה עוסק בחשדות ליחסי שוחד לכאורה בין נתניהו לנוני מוזס. במרכז החקירה עומדות הקלטות של שיחות בין השניים. השיחות הוקלטו בחשאי ביוזמת נתניהו, ונמצאו בחזקתו של עוזרו הבכיר של רה"מ, ארי הרו, שהפך לעד מדינה. על פי המלצות המשטרה, השניים דנו ב"עסקת חליפין", במסגרתה יסייעו זה לזה: מוזס יסייע לכאורה לנתניהו בסיקור אוהד, ואילו נתניהו יפעל מצידו להגבלת החינמון "ישראל היום". שניהם טענו בפני המשטרה כי הם הציגו מצג שווא בשיחות, ולא באמת התכוונו לקדם את מה שהציגו בפני הצד השני.

  מסתמן: מוזס יואשם בשוחד, ובתיק 2000 נתניהו יואשם במרמה והפרת אמונים (צילום: אבי מועלם, הלל מאיר, TPS) (צילום: אבי מועלם, הלל מאיר, TPS)
  מסתמן: מוזס יואשם בשוחד, ובתיק 2000 נתניהו יואשם במרמה והפרת אמונים(צילום: אבי מועלם, הלל מאיר, TPS)
   

  לנתניהו יוחסה עבירה של בקשת שוחד ומרמה והפרת אמונים. עמדת המשטרה בנוגע למוזס היא כי ישנה תשתית ראייתית להאשימו בהצעת שוחד.

   

  תיק 4000

  מכונה גם "תיק וואלה-בזק", ונחשב על פי עמדת המשטרה והרשות לניירות ערך כתיק החמור מכולם. מסתמן כי היועמ"ש סבור כך גם, ועל פי ההערכות הוא צפוי להודיע הבוקר כי החליט להגיש בכפוף לשימוע כתב אישום בעבירה חמורה במיוחד: שוחד.

   

  הפרשה, עוסקת בחשד לכאורה לביצוע עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, שבוצעו על ידי ראש הממשלה ושאול אלוביץ', בעל השליטה בקבוצת בזק ואתר "וואלה".

  שאול אלוביץ' בנימין נתניהו (צילום: אוראל כהן, מארק ישראל סלם)
  אלוביץ' ונתניהו. מסתמן: יואשמו בשוחד(צילום: אוראל כהן, מארק ישראל סלם)
    

  ממצאי החקירה מציירים תמונה בעייתית: נתניהו דרש וקיבל מעורבות בתכני אתר "וואלה", ובתמורה אלוביץ' קיבל הטבות רגולטריות

   

  במשך חמש שנים, מ-2012 ועד 2017, ראש הממשלה ומקורביו התערבו באופן בוטה ומתמשך, לפעמים יומיומי, בתכנים שפורסמו באתר החדשות, ביקשו להשפיע על זהות העיתונאים באתר, והכל כדי לקדם את האינטרסים שלהם: מפרסום כתבות ותמונות מחמיאות ועד הסרת תכנים ביקורתיים כלפיהם. לאלוביץ' היה הרבה מה להרוויח: ההחלטות הרגולטוריות שהתקבלו לכאורה לטובת בזק היו שוות כסף רב לאיש העסקים.

   

  גם שאול אלוביץ' וגם אשתו איריס חשודים במתן שוחד, שיבוש מהלכי חקירה ועבירת הלבנת הון. בפרשה מעורבים גם בכירים בבזק: המנכ"לית סטלה הנדלר החשודה במרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות ניירות ערך, ועמיקם שורר החשוד במתן שוחד ובעבירות ניירות ערך. שני עדי מדינה גויסו בתיק זה: שלמה פילבר שהיה מנכ"ל משרד התקשורת ויועץ התקשורת ניר חפץ. פילבר וחפץ היו מקורבים מאוד לבני הזוג נתניהו, ששניהם חשודים בתיק: בנימין נתניהו בלקיחת שוחד ובעבירות של מרמה והפרת אמונים, ושרה נתניהו בלקיחת שוחד (בצוותא), מרמה והפרת אמונים (בצוותא) ושיבוש מהלכי חקירה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים