שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יום עם מפלגת זהות: "אנחנו לא דאחקה, אנחנו מהפכה"
  נתניהו? "אין מה להשוות בין השחיתות שלו כביכול לזו של שמעון פרס". לפיד? "ככתב במחנה לא הייתה לתפקיד שלו שום תרומה ביטחונית". עוצמה יהודית? "בכיס של נתניהו". יו"ר זהות משה פייגלין משוכנע שמפלגתו תעבור את אחוז החסימה: "שקד ובנט לחוצים ממני, נביא מנדט שלם ממרצ"

   

  הפקה: פז מור, תסריט ועריכה: תמר אברהם
   
  מי שעמד בראש המחאות נגד הסכמי אוסלו, היה חבר כנסת בליכוד ומתמודד מוכר מול נתניהו על ראשות המפלגה - מוביל עכשיו מפלגה חדשה שמקווה לעבור את אחוז החסימה ולהיות הפתעת הבחירות. בדרך, משה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות, יוצא נגד יאיר לפיד: "ישראל אייכלר תרם יותר ממנו לצבא", נגד נתניהו: "הוא אסון אסטרטגי" וטוען שבנט מפחד ממנו: "הוא מנסה להסית נגדי בגלל הסקרים". הצטרפנו השבוע ליום במסע הבחירות של המפלגה.

   

  כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  בשיחה עם פייגלין הוא טוען שמפלגתו עוברת את אחוז החסימה ואף עוקפת מפלגות של פוליטיקאים מנוסים. "מבחינה טכנית, לא רק שאני מאמין, אני יודע שאנחנו הרבה מעבר לאחוז החסימה, כנראה שכבר עברנו את 'הימין החדש' ולכן הם כל כך לחוצים מאיתנו. תיבת המסרים של איילת שקד ונפתלי בנט מנסה להסית נגדי, הם לחוצים מזהות ומבטאים את זה בכל הנאומים שלהם".

  משה פייגלין (צילום: אורי דוידוביץ')
  "אני נאמן לארץ הזו". פייגלין(צילום: אורי דוידוביץ')
   

  "גם ראש הממשלה מפחד" 

  הסיבה לכך, מתאר פייגלין, היא שהמפלגה מביאה משהו אחר: "אנחנו מביאים בשורה, משב של אוויר נקי מכל הדיכוטומיות והשנאות הישנות. אמנם בסקרים יש מי שדואג להעלים אותנו, אבל במחקרי העומק שלנו רואים שאנחנו עומדים על 6-5 מנדטים, גם ראש הממשלה מפחד וקרא לא להצביע לזהות".

   

  -למה נתניהו לא השקיע בזהות מאמצים כדי שתתחברו לגוש הימין, כפי שעשה עם "עוצמה יהודית"?

  "עוצמה יהודית נמצאת בכיס של נתניהו, אבל נתניהו מבין שאני לא בכיס שלו. הוא מאגד את כולם במעגל השנאה ההדדי הזה תחת המחנה שלו, אבל הוא יודע שאני לא שם אז הוא לא רוצה אותי. זה לא שיש לי ולנתניהו איזה חשבון אישי, אין לי שום דבר אישי נגדו וגם לא הצטרפתי לכל החגיגה הזו של החקירות נגדו".

   

  -תשב עם נתניהו גם עם כתב אישום?

  "לא שנתניהו כזה צדיק אבל אני חושב שהוא הרבה פחות מושחת מרוב ראשי הממשלה שהיו כאן מאז מלחמת ששת הימים ולא שמענו עליהם ציוץ. אין מה להשוות בין השחיתות של נתניהו כביכול לשחיתות של שמעון פרס עליו השלום שאחריו אף אחד לא רדף. נתניהו הוא אסון אסטרטגי, אני לא מצוי בכיסו ומצהיר על כך מעל לכל במה, אבל הדרך שבה אליטה מנסה להחליף ממשלה באמצעות חקירות לא מוצאת חן בעיניי, וזה לא מה שימנע ממני לשבת בממשלתו".

   

  -היית מעדיף לשבת בממשלה שתורכב על ידי גנץ ולפיד או על ידי נתניהו?

  "ברור שחבורת הגנרלים המסואבת הזו שהתאגדה סביב גנץ היא לא בדיוק כוס התה שלי, אבל גם נתניהו וחבורתו לא מבשרים שום דבר. אני אמנם באתי מהימין, אני נאמן לארץ הזו והזהות היהודית היא בנשמתי. אבל מי שיאפשר לי לקדם את המצע שלי בצורה המיטבית - אשב איתו".

   

  -יש דברים במצע של זהות שהם כמעט לא ריאליים, למשל לבטל את צבא החובה ולהפוך את הצבא למקצועי. ישראל מוכנה לצעד כזה?

  "רוב החיילים שנהרגים בצבא לא מתים בפעילות מבצעית אלא מתאבדים. לגייס בכפייה את כל מי שרק אפשר, זה רק מזיק לביטחון. אם לוקחים את יאיר לפיד והרב ישראל אייכלר (יהדות התורה, ע"ט) - מי משניהם תרם יותר לביטחון? אנשים עונים 'יאיר לפיד' כי הוא היה בצבא, אבל האמת היא שהוא תרם פחות לביטחון, כי הרב אייכלר לפחות לא הפריע".

   

  -יאיר לפיד הפריע לביטחון?

  "יאיר לפיד ככתב במחנה תרם פחות ממי שלא התגייס כי המערכת הייתה צריכה לטפל בו, להלביש אותו ולהאכיל אותו ולא הייתה לתפקיד שלו שום תרומה ביטחונית. כמה לפידים כאלה שפשוט נמצאים בצבא כי היו חייבים לגייס אותם, מעמיסים את עצמם על המערכת כיום? התשובה היא שיש ערימה ענקית של חבר'ה על הדשא בקריה. צריך לגייס את כולם לאימון קצר ומתוכם הצבא המקצועי יבחר את מי שבאמת זקוקים לו".

  משה פייגלין וענבר טויזר (צילום: אורי דוידוביץ')
  "מקווה שנקבל את משרדי האוצר והחינוך". פייגלין עם כתבת ynet ענבר טויזר(צילום: אורי דוידוביץ')

  -זהות קוראת להחלת ריבונות בכל חלקי ארץ ישראל, כולל בהר הבית. המצביעים שלכם הם מצביעי ימין קיצוני?

  "גם בשמאל הכי קיצוני כבר מבינים שהפתרון הוא מדינה אחת ולא שתיים, אבל אני מקווה שזהות תקבל בממשלה הקרובה את משרדי האוצר והחינוך, ולא מעניינים אותי משרדי הביטחון והחוץ. יש בקרב המפלגה שלנו גם מצביעי ימין מ'עוצמה יהודית' ו'הימין החדש' וגם מצביעי שמאל קיצוני. אני משער שנביא מנדט שלם מתוך מצביעי מרצ - כולם תורמים לנו את חלקם".

   

  -איך מצביע מרצ יכול להצביע למפלגה שאומרת "אין דבר כזה עם פלסטיני"?

  "עובדה, אנחנו אומרים אמת וגם מדברים על זכויות אדם. הכיוון שישראל הלכה אליו ב-25 השנים האחרונות שלל את זכויות האדם של ערביי יהודה ושומרון ועזה. היום זורקים שם הומואים מהגגות, וזה לא היה כשישראל שלטה שם. מי שבאמת אכפת לו מזכויות אדם צריך לגלגל את הגלגל לאחור כדי שהאנשים האלו יחזרו לקבל את זכויותיהם".

   

  -יש התעניינות סביבכם ברשתות החברתיות, וספר המצע של זהות נכנס לרשימת רבי-המכר בקטגורית ספרי עיון, אבל כמה מתוכם הם צעירים ובני נוער שנהנים מה"דאחקה", וכמה מהם באמת יגיעו וישלשלו את הפתק של זהות בקלפי?

  "אני לא חושב שכשאדם קונה ספר הוא נהנה מאיזו דאחקה, הם קונים אותו כי הם מרגישים שיש פה מישהו שמכבד את האינטליגנציה שלהם במסמך מפורט של 344 עמודים. אנחנו מתייחסים אל המצביעים כאל בעלי הבית שצריכים לקבל החלטה ביום הבחירות, ולא כאל בהמות הצבעה שצריך למשוך אותם באמצעות שנאה, או סיסמאות נבובות. גם החיבור שלנו עם הלגליזציה זה לא דאחקה או גימיק, זה קצה הקרחון של ערך החירות שאני מאמין בו, להוציא את המדינה מהוורידים ולהשאיר אותה רק בתפקיד שהיא באמת צריכה לעשות שזה להגן עלינו ולא יותר מזה".

   

  הפקה: פז מור
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים