שתף קטע נבחר

תקודם תוכנית להקמת 31 טורבינות רוח בצפון הגולן

חוות הטורבינות, שאמורה לספק 100 מגה-וואט חשמל, תמוקם סמוך למג'דל שמס שבצפון רמת הגולן. לאחר אישור הוועדה לתשתיות לאומיות, נדרשים אישורים נוספים כדי להקים את חוות הטורבינות

הוועדה לתשתיות לאומיות החליטה לקדם תוכנית להקמת חוות טורבינות בצפון רמת הגולן (תת"ל 47). 31 טורבינות הרוח שיוקמו יספקו כ-100 מגה-וואט חשמל. עלות התוכנית תעמוד על כ-800 מיליון שקל. כעת תועבר התוכנית להערות הוועדות המחוזיות והשגות הציבור.

 

הדמיה של הטורבינות, מבט ממג'דל שמס (הדמיה: אר״ן אנרגיית רוח נקייה)
הדמיה של הטורבינות, מבט ממג'דל שמס(הדמיה: אר״ן אנרגיית רוח נקייה)

 

התוכנית מקודמת על ידי חברת Energix Group במשותף עם בעלי קרקעות חקלאיות מהיישובים הדרוזיים בצפון הרמה. המתחם, שבו יוקמו הטורבינות, משתרע מדרום-מזרח למג'דל שמס וממזרח לברכת רם ולבקעת יעפורי, וגובל בצדו המזרחי בגדר המערכת עם גבול סוריה.

 

הוועדה החליטה כי מתוך 38 טורבינות שביקש היזם לקדם, יקודמו 31 טורבינות בלבד לאחר שנגרעו שבע טורבינות הממוקמות במתחם רעבנה באזור בקעת יעפורי. כמו כן, הוועדה השתכנעה כי מתחם רעבנה הוא שטח רגיש במיוחד הן בהיבט ערכי הטבע והנוף, והן בהיבט פוטנציאל הפגיעה בבעלי כנף. לכן, הוחלט על צמצום התוכנית וגריעת הטורבינות באזור הרגיש.

 

הכנת התוכנית לוותה בתסקיר השפעה על הסביבה ובסקר בנושא בעלי כנף. בנוסף, קבעה הוועדה בהחלטתה כי יידרשו אמצעי ניטור ובקרה, טרם הקמת הפרויקט ובמהלך הפעלת החווה למניעת פגיעה בבעלי כנף.

 

מערכת הביטחון התנגדה לתוכנית, אך בוועדה החליטו כי מכלול השיקולים התכנוניים תומכים בהמשך קידומה. יחד עם זאת, לא ניתן יהיה לקבל היתר להקמת חוות הטורבינות ללא אישור נציג משרד הביטחון.

 

במנהל התכנון מציינים כי קידום התוכנית הוא חלק ממהלך כולל של הוועדה לתשתיות לאומיות לקידום תוכניות לאנרגיה ירוקה. זאת, לקראת מימוש יעדי הממשלה לייצור חשמל ממקורות מתחדשים. על פי יעדים אלה עד לשנת 2030 על 17% מייצור האנרגיה במדינה להגיע מאנרגיות מתחדשות. לשם כך קבעה רשות החשמל מכסה של 800 מגה-וואט שייוצרו באמצעות אנרגיית רוח. יו"ר הוועדה לתשתיות לאומיות וראש מטה הדיור, זאב בילסקי, אמר כי "מדינת ישראל מחויבת בביטחון אנרגטי וזאת בין השאר על ידי קידומן של תוכניות אנרגיה ירוקה. תוכניות אלה, מבטיחות אנרגיה תוך שמירה על אוויר נקי, דבר שיביא לצמצום פעילותן של התחנות הפחמיות".

 

תוכנית זו מצטרפת לתוכנית קודמת של חברת אנלייט, שאושרה בות"ל. מדובר בפרויקט שאמור לקום בתל-פארס, שבדרום-מזרח רמת הגולן ובו יוקמו 42 טורבינות רוח, בהספק כולל של כ-120 מגה-וואט. יש לציין כי החברה להגנת הטבע התנגדה לתוכנית בתל פארס בטענה כי מדובר ב"מכת מוות" עבור אוכלוסיית הנשרים במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדמיה: אר״ן אנרגיית רוח נקייה
הדמיה
הדמיה: אר״ן אנרגיית רוח נקייה
מומלצים