שתף קטע נבחר

בלי מדינה פלסטינית ועם תחבורה בשבת: מצע כחול לבן נחשף

חשיפה: אלו הם הסעיפים הבולטים במצע של "כחול לבן" לכנסת, שיוצג מחר: הבטחה לא לקיים התנתקות חד-צדדית או לסגת מגושי ההתיישבות ומבקעת הירדן – אבל גם לקיים "ועידה אזורית" ולקדם "היפרדות מהפלסטינים". המצע לא כולל ביטול של חוק הלאום, אלא עיגון בחקיקה של "ערך השוויון" לצדו

 

בני גנץ בפתיחת ההצהרה המשותפת עם יאיר לפיד, משה בוגי יעלון וגבי אשכנזי לקראת הבחירות (צילום: AFP)
בני גנץ ושותפו להנהגת כחול לבן, יאיר לפיד(צילום: AFP)

איך מחברים בין בני גנץ לבוגי יעלון? בין עפר שלח ליועז הנדל? בין יאיר לפיד לצבי האוזר? התשובות לשאלות הללו, לפחות באופן חלקי, צפויות להופיע במצע של רשימת "כחול לבן" שיתפרסם מחר (ג').

 

כל העדכונים על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

המצע יעסוק גם בסוגיות כלכליות וחברתיות, אבל הנושא המרכזי יהיה המדיני - וניכר כי נעשה מאמץ שהוא לא יבריח מצביעי ימין. פתרון שתי המדינות איננו מוזכר במצע, ולמעשה המושג "מדינה פלסטינית" כלל אינו מופיע שם.

 

גורמים ברשימה טענו כי בנושא הזה התעורר ויכוח בין האגף הימני לאגף השמאלי, ולבסוף הוחלט כי אמנם ייכתב שיהיה מאמץ לחתור למיצוי התהליך המדיני מול הפלסטינים, אך המושג "מדינה פלסטינית" לא ייכלל כדי לא לספק נשק למי שמאשים את כחול לבן בהיותה רשימת שמאל. "ממילא אין היתכנות להקמת מדינה פלסטינית בקרוב", הסבירו הגורמים הללו, "ולכן החלטנו להציג מצע פרגמטי".

 

מה צפוי להופיע ומה צפוי להיעדר מהמצע של

אז מה כן כלול במצע של כחול לבן, שאותו חיברו חילי טרופר (חוסן לישראל), עפר שלח (יש עתיד) ויועז הנדל (תל"מ)? ברוח הקריצה לימין במצע נכתב במפורש כי לא תהיה התנתקות חד-צדדית משטחי יהודה ושומרון וכי לא תהיה נסיגה מארבעה אזורים אסטרטגיים: גושי ההתיישבות, בקעת הירדן, ירושלים ורמת הגולן. את המושגים "פתרון שתי המדינות" ו"מדינה פלסטינית" מחליפה במצע המדיני של כחול לבן כותרת שנקראת "ועידה אזורית שתקדם היפרדות מהפלסטינים".

 

"אנחנו בעד משא ומתן, אבל ללא נסיגה חד-צדדית או התנתקות", אמרו גורמים במפלגה. "זו מפלגת מרכז שמדברת אל הימין. הטיעון של הליכוד הוא שאנחנו מפלגת שמאל, נתניהו קורא לנו שמאל - אבל אחרי שהוא יראה את המצע שלנו זה יתנפץ לו בפנים. זה מצע מעשי מתוך הבנה שלא יהיה פה הסכם שלום מחר בבוקר, אבל עם תקווה לשלום מתוך מטרה למצות את האפשרויות הקיימות".

 

 

סוגיה מעניינת במיוחד ברשימה המאוחדת היא חוק הלאום, שכן מס' 1 ברשימה גנץ הבטיח לשנותו ומס' 14 האוזר הוא בין יוזמיו ומנסחיו. הפתרון, לפי המצע, הוא יוזמה לחקיקת "ערך השוויון" כחוק יסוד, בנפרד מחוק הלאום או כתיקון לו, במטרה להדגיש את זכויותיהם של אזרחי ישראל שאינם יהודים.

 

 

מעבר לתחום המדיני, מצע הרשימה יעסוק בכמה נושאים שנויים במחלוקת. כך, למשל, הוא יכלול תמיכה בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות ובמקומות שבהם לא תהיה פגיעה בציבור הדתי והמסורתי, בכפוף להחלטה של הרשות המקומית. כמו כן, המצע כולל הבטחה להעברת חוק הפונדקאות והשוואת זכויותיה של הקהילה הגאה בחוק זה - נושא שעורר ביקורת נרחבת נגד הממשלה היוצאת.

 

יאיר לפיד עמד מאז שעות הערב במוקד סערה ברשתות החברתיות בעקבות סרטון שבו פנה אל אורנה ברביבאי: ''קומי אורנה, שיגידו לך שלום'', וכשסירבה הוא אמר "היא לא רוצה לקום. יש מעט נשים וגם הן לא ממושמעות, אומרים לה לקום, לא קמה''. הדברים נאמרו כשהשיב לשאלה בקהל בנוגע למיעוט הנשים בצמרת כחול לבן. "זו הייתה בדיחה לא מוצלחת, אני מתנצל בפני הנשים שנפגעו", אמר אתמול לפיד בתגובה לסערה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
בני גנץ, יו"ר רשימת כחול לבן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים