שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נאור ציון נגד "2025" של קשת: "העתקת קוף אחד לאחד"

  במכתב התראה לפני תביעה, הקומיקאי טוען כי הציג בפני בכיר בקשת פורמט ריאליטי - ובהמשך גילה כי "הרבה מאוד ביטויים ומוטיבים מרכזיים" נשאבו משם ל"2025". כעת הוא דורש פיצוי של שני מיליון שקלים. קשת: "אין עילה משפטית, מטרתו היא סיבוב תקשורתי"

  הקומיקאי והיוצר נאור ציון שלח מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים לקשת, ליורם זק ולארז טל בעניין הפרת זכויות יוצרים לכאורה בפורמט "2025" ומבקש פיצויים בסך שני מיליון שקלים. ציון מבקש להבהיר כי אינו טוען שהתוכנית "2025" היא העתקה של הפורמט שיצר אולם לפי הפרסומים הוא טוען כי "2025" "נטלה הרבה מאוד ביטויים ומוטיבים מרכזיים" מהפורמט שיצר.

   

  "מזה כשנתיים עובד מרשינו על פורמט טלויזיוני חדשני תחת השם ?How Much Can You Make או בעברית 'תסתדרו'", נכתב במכתב ההתראה שכתבו עורכי הדין מתן שוק ודור נחמן, "בבסיס הפורמט הרעיון לפיו מתמודדים שוהים בעיר מערבית גדולה דוגמת ניו יורק ומקבלים סכום כסף ובמהלך התוכנית נדרשים למקסם אותו. המתמודדים נדרשים לבחור את אפשרויות הלינה, מקבלים מההפקה משימות שונות, כשכל הזמן מלווה אותם טבלה שמראה כמה כסף צברו ומי שזוכה בסופו של יום בפורמט הוא מי שהצליח בסיום העונה לצבור את סכום הכסף הגבוה ביותר ויקבל פרס בסכום ניכר בכסף או בשווה כסף".

   

  נאור ציון, 2025 (צילום: יונתן בלום, יח
  נאור ציון טוען כי 2025 נטלה ביטויים בולטים מהפורמט שיצר(צילום: יונתן בלום, יח"צ)
   

  ציון מספר במכתבו כי בנובמבר 2017 התקיימה פגישה בינו, מנהלו וסמנכ"ל הפיתוח בקשת אסף בלכר, על מנת להציג את הפורמט שפיתח ובה הוצג הפורמט באריכות. "תוארו, בין היתר: אפשרויות הלינה השונות שיוכלו לבחור המתמודדים מסוויטת יוקרה ועד לינה תחת כיפת השמיים, טבלה אשר תוצב ותאפשר למתמודדים לדעת מה מצבם הכללי ביחס לשאר המתמודדים, מעורבות של הקהל בתוכנית אשר יוכל להעביר למתמודדים עימם הזדהה כסף על מנת שיוכלו להתקדם במיקומם בטבלה, אפשרות להתקשר הביתה ולעדכן את קרובי משפחתם על מצבם וכיוצא באלו", נכתב במכתב ההתראה.

   

  עוד נכתב כי סמנכ"ל הפיתוח בקשת, בלכר, הבהיר "כי הפורמט מסקרן ומעניין אולם, הפקה של תוכנית שכזו, בעיר מערבית גדולה דוגמת ניו יורק, היא השקעה כספית משמעותית ביותר וביקש ממרשינו לבחון אפשרות לכתוב את הפורמט עם אותם המוטיבים אולם בעלות נמוכה יותר. בין רעיונותיו של מר בלכר למרשינו היה להתאים את הפורמט גם להתמודדות של מספר משפחות וכן ביקש ממרשינו ליצור עוד תרחישים ומשימות שיאפשרו למתמודדים להרוויח כסף עד שימצאו עבודה".

  העירייה (צילום: גדעון לוין)
  העירייה בה כתוב הסכום של כל אחד מהמתמודדים(צילום: גדעון לוין)
   

  במכתב ההתראה נטען כי לבקשת סמנכ"ל הפיתוח בקשת נשלחו שתי גרסאות נוספות של הפורמט. "מרשינו פנה בעניין לסוכנו מספר פעמים על מנת לברר היכן עומדים הדברים אולם זה הבהיר כי לא חזרתם אליו וזה הניח כי הפורמט יקר עבורכם והמשיך לבחון אפשרויות להוציאו לפועל כתוכנית ריאליטי או כתוכנית אינטרנטית. בין שאר האפשרויות נבחנה גם האפשרות להפיק אותו במימון שיגייס".

   

  בהמשך נכתב במכתב ההתראה, כי ציון גילה שהתוכנית "2025" עלתה לאוויר ו"לתדהמתו התברר לו כי התוכנית נטלה הרבה מאוד ביטויים ומוטיבים מרכזיים מאלו שהופיעו בחוברת שנמסרה למר בלכר והעתיקה אותם העתקת קוף אחד לאחד. כך, כשכל מתמודד מקבל סכום של כסף זהה ונדרש למקסם אותו במהלך התוכנית, ניתן לבחור בין מגוון אפשרויות לינה החל מסוויטה מפוארת ועד לינה ברחוב, טבלה מפוארת במרכז העיר שתראה את מיקומם של המתמודדים, אפשרויות לקבל עזרה מהצופים בבית במסרונים שיוסיפו כסף לטבלה, אפשרות להתקשר הביתה בתשלום, משימות עבודה רבות שיהיו מגולמות לכסף שיצטרף לטבלה, תעודות זהות קומיות של המתמודדים השונים המקדמות את כניסתם לעיר בהם הם מציגים את עיסוקם וכישוריהם הכלכליים, כניסת המתמודדים לעיר עם מוניות צהובות שמזוהות עם העיר ניו יורק ועוד".

   

  עוד נטען במכתב כי בעקבות שידור התוכנית פנה ציון לקשת על מנת לקבל הסברים לדמיון לכאורה בין הביטויים והמוטיבים שיצר לבין "2025", ולאחר מספר ימים השיבו בקשת כי הם אינם רואים שום דמיון בין החומר שהוגש אז לבין הפורמט "2025".

   

  קורין גדעון וארז טל (צילום: טל גבעוני)
  המנחים קורין גדעון וארז טל(צילום: טל גבעוני)
    

  במכתב התגובה שכתב סמנכ"ל התוכניות של קשת, חיליק שריר, לנאור ציון, נכתב כי: "עבודה על הפורמט '2025' החלה כבר לפני מספר שנים. התיעוד הכתוב על גלגולו של הפורמט ועקרונותיו מתחיל כבר ביולי 2016. זה אומר שעובדים על הפיתוח הזה זמן רב לפני שהצגת את הרעיון שלך למישהו מקשת. בנוסף, גם למקרא מכתבך אני סבור שהרעיון שלך שונה בתכלית מהפורמט '2025', כך שאינני מבין כיצד בכלל ניתן להעלות טענות בדבר דמיון כלשהו בין הרעיון שהצגת לבין הפורמט שפותח כאן במשך שנים".

   

  מקשת נמסר בתגובה: "מהמהירות בה הודלף המכתב לתקשורת, ניתן רק להסיק כי מטרתו של נאור ציון היא סיבוב תקשורתי שכן אין כל עילה משפטית. הפיתוח של '2025' החל לפני שנים, תיעוד כתוב קיים משנת 2016. מר ציון הציג את הפורמט שהגה בנובמבר 2017, שנה וחצי אחרי ש-'2025' נכתב. מעבר לכך, מר ציון הציג רעיון שנראה יותר כמו המירוץ למיליון בכסף, שונה בתכלית מ-'2025', כך שאיננו מבינים כיצד הוא מעלה טענות על דמיון בין הפורמטים. נשמח להשמיע את הטיעונים בבית המשפט, אם ציון יבחר לדון בסוגיה המשפטית ברצינות, ולא בתקשורת".

   

   

    

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יונתן בלום, יח"צ
  נאור ציון נגד קשת
  צילום: יונתן בלום, יח"צ
  לאתר ההטבות
  מומלצים