שתף קטע נבחר

לראשונה: מערכת ההגנה האמריקנית THAAD הוצבה בישראל

במסגרת תרגיל של צבא ארה"ב בישראל, הוצבה מערכת ההגנה המתקדמת מפני טילים. בתרגיל השתתפו יותר מ-200 חיילים

המערכת האמריקנית המתקדמת THAAD להגנה מפני טילים הוצבה בימים האחרונים לראשונה בישראל. המערכת הובאה לבסיס נבטים כחלק מתרגיל של צבא ארצות הברית בישראל שבו השתתפו יותר מ-200 חיילים, רכזי בקרים ומכ"מים ובעלי תפקידים נוספים מצבא ארה"ב ומצה"ל.

  

 

הפיקוד האירופי של צבא ארצות הברית (EUCOM) הוביל את התרגיל עם מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר, ראש אט"ל באגף המבצעים ואגף התכנון. התרגיל נועד להדק את שיתוף הפעולה, התכנון והתיאום בין הצבאות. דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס הדגיש כי התרגיל אינו קשור לתזמון אקטואלי או לאירועים מסוימים.

 

בצבא האמריקני ביקשו לבחון את תרגול יכולת הפריסה המהירה של מערכות מורכבות ברחבי העולם לצד חיזוק היכולות ושיתוף הפעולה עם מערכות ההגנה האוויריות בחיל האוויר של צה"ל. פריסת מערכת ההגנה האמריקנית (המקבילה ביכולותיה ל"חץ") מבטאת את מחויבותה של ארצות הברית לביטחונה ולהגנתה של ישראל ומתרחשת זמן קצר לאחר סיומו של תרגיל משותף "ג'וניפר פלקון".

תרגיל פריסה של מערכת הגנה מפני טילים THAAD (צילום: דובר צה
תרגיל: מערכת ההגנה האמריקנית המתקדמת נחתה בישראל(צילום: דובר צה"ל)

תרגיל פריסה של מערכת הגנה מפני טילים THAAD (צילום: U.S Army Europe)
בדרך לתרגיל(צילום: U.S Army Europe)

תרגיל פריסה של מערכת הגנה מפני טילים THAAD (צילום: דובר צה
אחרי הנחיתה (צילום: דובר צה"ל)

תרגיל פריסה של מערכת הגנה מפני טילים THAAD (צילום: דובר צה
המערכת הורדה מהמטוס (צילום: דובר צה"ל)

תרגיל פריסה של מערכת הגנה מפני טילים THAAD (צילום: דובר צה
תרגיל פריסה של מערכת ה-THAAD(צילום: דובר צה"ל)

תרגיל פריסה של מערכת הגנה מפני טילים THAAD (צילום: דובר צה
לראשונה על אדמת ישראל(צילום: דובר צה"ל)
 

צה"ל מסר כי הוא "פועל בשיתוף פעולה עם הכוחות האמריקנים במטרה להעצים את התיאום ההדדי ואת היכולות המבצעיות להגנת שמי ישראל, ורואה בפריסה האמריקנית הזדמנות לתרגל את שילובן של מערכות הגנה אמריקניות מתקדמות במערך ההגנה האווירית".

 

מערכת ה-THAAD שהגיעה לישראל במטוסי C-17 וגלאקסי ענקיים מתווספת אל יכולות ההגנה האוויריות של חיל האוויר הצה"ליות הקיימות נגד טילים בליסטיים ארוכי-טווח, ונחשבת לאחת המערכות המתקדמות מסוגה בעולם.

 

קצת פרטים על המערכת

THAAD - Terminal High Altitude Area Defense - הגנה מרחבית בגובה רב. מערכת ניידת, שניתן לפרוס במהירות בכל העולם ושמטרתה יירוט טילים בליסטיים.

 

היכולות הספציפיות של המערכת תלויות במשתנים כמו מיקום, טווח, ומאפייני האיום. למערכת יכולות אנדו-אטמוספריות (בתוך האטמוספירה) וגם יכולות אקסו-אטמוספריות (מחוצה לה). ה-THAAD משתמש באנרגיה קינטית כדי ליירט טילים. המערכת מכוונת לעבר חלקים שונים בנתיב הטיל של האויב, וכן לאיומים אחרים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "פריסת מערכת ההגנה האמריקנית מפני טילים בישראל היא עדות נוספת למחויבות של ארה"ב לביטחון ישראל. ה-THAAD נחשבת לאחת המערכות המתקדמות בעולם, ויחד עם מערכות ההגנה שלנו אנחנו עוד יותר חזקים כדי להתמודד עם איומים קרובים ורחוקים מכל רחבי המזרח התיכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
ה-THAAD בישראל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים