שתף קטע נבחר

האסון בצ'ילה: בלבול בארונות ההרוגות הוביל לדחיית הלוויה

מאות הגיעו להלווייתה של דינה פורת בת 71 בבית העלמין ברשפון, אלא שאז התברר שבמקומה הגיע ארונה של גלילה ביטון שהלווייתה נקבעה למחר בנשר. בעלה של פורת הובא למקום מבית החולים. הבת עדי זעקה "איזה סרט רע. זה לא נתפש. תעירו אותי מחלום הבלהות הזה"

 

דינה פורת ()
דינה פורת שנהרגה ובעלה שנפצע
 

 
הלווייתה של דינה פורת ז"ל, בת 71 מרשפון, שנהרגה באסון בצ'ילה שהייתה אמורה להתקיים בצהריים (יום ג') נדחתה בגלל טעות ובלבול בארונות ההרוגות. בגלל טעות בצ'ילה הגיע לבית העלמין ברשפון ארונה של גלילה ביטון ז"ל, בת 61, שאמורה להיטמן מחר בנשר. בעלה של פורת, יצחק, הובא מבית החולים לבית העלמין שאליו הגיעו מאות. הבת עדי זעקה "איזה סרט רע. זה לא נתפש. תעירו אותי מחלום הבלהות הזה". גורמים במשרד החוץ טענו כי מדובר בטעות של חברת ההלוויות המקומית. ממשרד החוץ נמסר כי ארונה של פורת הגיעה ארצה בשעות אחר הצהריים וכי בנה זיהה את גופתה.
 
בעלה של דינה פורת בהלווייתה ברישפון שבוטלה ברגע האחרון בעקבות בלבול בארונות (צילום: עידו ארז)
בעלה של דינה פורת, יצחק, הגיע לבית העלמין, ושם התבררה הטעות(צילום: עידו ארז)
 
 
בעלה של פורת הודה בכאב לנוכחים והביע בפניהם צער על הטעות שנפלה: "אנחנו מאוד מצטערים שזו הסיטואציה. ברגע שהבנתי שזה המצב אמרתי לעצמי שאי אפשר לשלוח הביתה את כל האנשים שהגיעו לחלוק כבוד לדינה. לצערי הבית שלנו צר מלהכיל את הכמות האדירה שפקדה את בית העלמין.
 
"אני באמת מודה לכל מי שהגיע. אני מבקש בכל לשון של בקשה, שאף אחד לא יחשוב להגיע עוד פעם, משום שאתם את שלכם עשיתם. אני מקווה שאכן מחר היא תגיע למנוחה, לשלווה והכל בתנאי שיצליחו לזהות שהיא זו שמגיעה ברגעים אלה לנתב"ג. אני חושב שזאת סיטואציה שלא קרתה עוד בישראל".
 
 

כאמור, הלווייתה של גלילה ביטון הייתה אמורה להתקיים מחר אחר הצהריים בעיר נשר. מצבו של הבעל מוטי, שנפצע בהתהפכות הסירה באורח קשה, השתפר. לאחר הנחיתה בארץ הוא יועבר לטיפול רפואי בבית החולים.

 

אביב ביטון, בתם של גלילה ומוטי, אמרה מוקדם יותר עוד לפני שהתגלתה הטעות האיומה: "בשעות הצהריים (שעון צ'ילה) נתחיל את המסע ארצה, יחד עם הארון של אמא. אבא מרגיש הרבה יותר טוב, יש לו שברים באגן ובצלעות. מדובר בטיסה מורכבת וארוכה, אנו מקווים שתעבור במהרה ובקלות. אנו צפויים לנחות ביום רביעי לפנות בוקר, משם ניסע ישירות לבית החולים להמשך טיפול רפואי".

 

ממשרד החוץ נמסר כי "קונסול ישראל בצ'ילה, שליווה את האירוע מרגע היוודע דבר האסון, נכח יחד עם נציגי משפחות ההרוגות בבית הלוויות ווידא יחד עימן את זהות ההרוגות וחתימת ארונות הקבורה".

 

עוד נמסר כי "הארונות הוטסו לסנטיאגו בירת צ'ילה בדרכן האחרונה לישראל. ככל הנראה גורמים מקומיים שאחראים על ההטסה הם שבלבלו בין מסמכי ההטסה של ההרוגות. משרד החוץ מביע צער על עוגמת הנפש שנגרמה למשפחות. במקביל שגריר ישראל בצ'ילה בודק את כל שרשור התהליך מול הגורמים המקומיים בצ'ילה ואחריותם לתקלה".

 

קבוצת המטיילים הישראלים בצ'ילה (מתוך עמוד הפייסבוק של זהר אשכר)
קבוצת המטיילים הישראלים בצ'ילה(מתוך עמוד הפייסבוק של זהר אשכר)
 

"היא מתה במקום שבו כל כך רצתה לחיות"

דינה פורת נסעה לטיול בדרום אמריקה עם בעלה, יצחק, שנפצע באסון השיט באורח קל. בתם נטע סיפרה כי "הטיול הזה היה החלום של אימא. אבא אומר שאם למות - אז הוא שמח שזה קרה שם, במקום שבו היא כל כך רצתה לחיות". פורת הותירה אחריה בעל, ארבעה ילדים ושבעה נכדים.

 

נטע הוסיפה כי "ההורים רצו לנסוע כבר כמה פעמים לדרום אמריקה, תככנו וביטלו, והפעם הם נסעו. הם מאוד אהבו לטייל בעולם. אמא הייתה אישה מאוד אהובה, אישה רבת פעלים, השתתפה בהרבה חוגים, אהבה את ארץ ישראל, אהבה שירים. הייתה סבתא נהדרת, מלאת חברים, אפילו מהשירות הצבאי שלה הגיעו אלינו. ברגע שיצאו לפנסיה, החליטו לכבוש את העולם וטיילו הרבה. עד גיל 50 הם לא היו בחו"ל", אמרה.

 

דינה פורת ()
דינה פורת ז"ל ובעלה
תאונת שיט בדרום צ'ילה (צילום:  Armada de Chile )
הסירה שהתהפכה בדרום צ'ילה(צילום: Armada de Chile )
 

"חרוצה, מסורה, אנושית וחמה"

גלילה ביטון ז"ל הותירה אחריה בעל, מוטי, ושתי בנות. ביטון הייתה מנהלת לשכתו של ד"ר אבי גולדברג מבית החולים כרמל בחיפה. גולדברג אמר כי "גלילה עבדה בבית החולים 20 שנה וליוותה אותי כמנהלת הלשכה שלי מאז שאני פה. היא הייתה יד ימיני, חרוצה, מסורה, אנושית, לבבית וחמה. היא האירה את סביבתה והיא תחסר לנו מאוד".
 

ראש העיר נשר, רועי לוי, סיפר: "קיבלתי את הבשורה הנוראית שבת הקהילה שלנו, אישה שכולנו אוהבים, מעריכים ומוקירים, אישה שתרמה רבות למען התושבים ולמען העיר, נסעה לטיול ולצערנו לא תשוב. יחד עם כל צוותי העירייה התגייסנו כדי לסייע לילדים ולהביא ארצה את גופתה של אמם האהובה".

 

תמונותיה האחרונות של גלילה ביטון, אחת ההרוגות בתאונת השיט בצ'ילה (צילום: מוטי ביטון)
גלילה ביטון ז"ל ובעלה מוטי(צילום: מוטי ביטון)

גלילה ביטון ()
גלילה ביטון ז"ל

פוסט שכתב מוטי ביטון, בעלה של גלילה ביטון שנהרגה בתאונת השיט בצ'ילה, לזכרה (מתוך עמוד הפייסבוק של מוטי ביטון)
הבעל מוטי נפרד: "אובדן מיותר וטראגי"(מתוך עמוד הפייסבוק של מוטי ביטון)

  

"מופת של חיות, אנושיות ואהבה"

דליה רונן ז"ל, בת 76 מירושלים, אימה של שגרירת ישראל באורוגוואי גלית רונן, היא הישראלית השלישית שנהרגה באסון. מותה של רונן נקבע בשבוע שעבר בבית חולים מקומי לאחר שמצבה הידרדר. בעלה, אסף, נפצע באורח קשה ואושפז בבית חולים מקומי.

 

רונן הדריכה ב"יד ושם" כשמונה שנים. חברתה לעבודה ספדה לה: "היא נהנתה לעבוד עם צעירים והייתה בעלת סקרנות אין סופית לאתגרים חדשים, ובעיקר לעבודה בקרב צוות צעיר - שהייתה לחלק בלתי נפרד ממנו. היא מלאת חיות, אנרגיה אינסופית, הומור והומור עצמי. בן אדם בלי גיל שהיה עבורנו מופת של חיות, אנושיות ואהבה. היא תחסר לכולנו מאוד".

 

דליה רונן  ()
דליה רונן ז"ל
 

 

דליה רונן  ובעלה ()
הזוג רונן

 

אסון השיט התרחש לאחר שסירה התהפכה בנהר סרנו בדרום צ'ילה ועליה קבוצה מאורגנת של מטיילים ישראלים בשנות ה-70-60 לחייהם. המטיילים הגיעו עם חברת הטיולים "מסעות". הסירה התהפכה לאחר שהסקיפר איבד עליה שליטה. חלק מהנפגעים פונו לבית חולים בעיירה פווארטו נטאלס ואחרים לבית חולים בפונטה אראנס. השלטונות בצ'ילה פתחו בחקירה לבדיקת נסיבות התאונה.

 

זהר אשכר, מדריך הטיולים של הקבוצה, סיפר בשבוע בעבר בשיחה עם ynet על השתלשלות האירועים בנהר סרנו. "זה נהר אדיר. לא אמזונס, אבל נהר חזק. המשיט ניסה לסובב את הסירה ובשלב הזה הסירה לא הסתובבה לו. הוא פשוט נכנס ישר לתוך הקיר".

 

הוא הוסיף כי "ככל הנראה סחף של עץ עבר מתחת לסירה. המנועים שלה נמצאים מאחור, וכשהיא הייתה ממש בנקודת הסיבוב - הוא נכנס אליהם".

 

בחברה שארגנה את הטיול טענו כי הסירה "התנגשה בסלע" וכי "לא מדובר בשיט אקסטרים או רפטינג מסוכן". החברה פרסמה סרטון שהתקבל מהסוכנות המקומית שארגנה את הסיור והשיט, אשר מראה את המסלול המתוכנן, וממחיש לטענתה את אופי האירוע.

 

מנכ"ל "מסעות", גיא רווה, סיפר בשיברון לאחר האסון: "אני 25 שנה בענף, כל הלקוחות שלנו פה הם כמו משפחה. אני מכיר חלק מהאנשים שהיו על הסירה, חלקם אפילו חברים אישיים של המדריך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים