שתף קטע נבחר

פרשת ההורדה בדרגה: פנחס עידן הסיר את מועמדותו בליכוד

יממה לאחר שבכה בדיון, הודיע יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה כי הוא מושך את מועמדותו. עידן, שניצח במחוז השפלה בפריימריז של הליכוד ושובץ במקום ה-19 ברשימה, הורד לבקשתו 4 דרגות - ובוועדת הבחירות חשדו שעשה זאת כדי שיוכל להתמודד מבלי להתפטר

פנחס עידן בדיון בעניינו בועדת הבחירות המרכזית בכנסת (צילום: אמיר אלון)
פנחס עידן בדיון בעניינו בוועדת הבחירות(צילום: אמיר אלון)

פנחס עידן, ששובץ במקום ה-19 ברשימת הליכוד לבחירות לכנסת, הסיר את מועמדותו בעקבות פרשת ההורדה בדרגה. עידן הודיע על כך הבוקר (יום ד') במכתב לוועדת הבחירות המרכזית, ובו ציין כי הוא "מקבל את הצעת ועדת הבחירות כפי שזו הועלתה בדיון, ומסיר את מועמדותו".

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה שניצח במחוז השפלה בפריימריז של הליכוד, בכה אתמול בדיון בנוגע לפסילתו. "זה מצטייר ברמה הציבורית כאילו עשינו קומבינה וזה פוגע ברמה האישית", אמר. יו"ר הוועדה, השופט חנן מלצר, אמר כי על עידן להודיע עד הבוקר ב-9:00 האם הוא מושך את מועמדותו - ובסופו של דבר עשה זאת. בעקבות פרישתו, כל מועמדי הליכוד מהמקום ה-20 ומטה יעלו מקום אחד ברשימה.

 

הרקע לדיון ולהסרת המועמדות הוא העובדה שעידן הורד לבקשתו ב-6 בינואר מהדרגה ה-30, הגבוהה ביותר בסולם הדירוג הצמוד למשרתו ברשות שדות התעופה, לדרגה 26. לפי חוק הבחירות, עובדי מדינה שדרגתם היא אחת מארבע הדרגות העליונות חייבים להתפטר כדי להתמודד לכנסת. ועדת הבחירות למעשה בדקה אם ההורדה בדרגה של עידן נעשתה רק כדי שיוכל להתמודד ללא צורך בהתפטרות.

הרשימה העדכנית של הליכוד ()
הרשימה העדכנית של הליכוד

"ההתמודדות שלי מלווה בהפסד כספי". אמר עידן בדיון. "אני מבין את הלך הרוח ואולי הייתי צריך לפנות ליו"ר ועדת הבחירות לפני כן. לצערי נראה לי שזה הולך לפסילה. אין לי כבר כוח נפשי ופיזי". ח"כ דוד ביטן, נציג הליכוד, אמר כי אם עידן ייפסל הדבר יפגע בליכוד: "פסילת המועמדות תפגע בליכוד, במיוחד לאור העובדה שכחול לבן הציבו ברשימה שלהם את אבי ניסנקורן, נציג עובדים. העניין של הייעוץ המשפטי מראה שהוא פעל בתום לב, כך שגם אם יש ספק זה צריך לפעול לטובת המועמד".  

 

עו"ד ברמן, נציג היועץ המשפטי לממשלה טען מנגד כי "הורדת הדרגה לצורך ההתמודדות בבחירות והפיכתו של הבכיר לזוטר לצורך עמידה בדיני הבחירות, אך לא באופן שבו המחוקק התכוון אליהם, מעוררת קושי".

 

בעמדת היועמ"ש, שהועברה ליו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר, נאמר כי "בשורה התחתונה, ככל שלא יינתן מענה לסימני השאלה העובדתיים שנפרשו במסגרת עמדה זו – ביחס למתח הדרגות של מר עידן בתפקידו הנוכחי, ולמהות הורדתו בדרגה והדירות צעד זה - דומה כי קיים קושי באישור מועמדותו".

 

השופט חנן מלצר אמר כי "יש תחושה של אי נוחות לאור מה שהתנהל כאן" ורמז כאמור לעידן שייתכן שעדיף שיפרוש בעצמו מהתמודדות, תמורת חזרתו לדרגה המקורית שממנה הורד. עידן אכן פעל כך.

 

עידן מתגורר בנס ציונה ומכהן כיו"ר ועד עובדי רשות התעופה זה 32 שנה. בתווך הספיק להיות ראש העיר לוד למשך שנתיים וממלא מקום ראש המועצה האזורית חבל מודיעין במשך שתי קדנציות. הוא בן למשפחה ברוכת ילדים עם 11 אחים ואחיות ובמקור מהמושב אחיסמך.

 

רק לפני חודש, התייצב עידן לעבודה במשרדו בנמל התעופה בן גוריון, זכה לאינספור מחמאות מהעובדים שחלקם התפקדו בשנים האחרונות למפלגתו, וסיפר כי ישמח להשאר בתפקידו כיו"ר הוועד במקביל לבחירתו לכנסת: "עובדי הרשות עשו לי מסיבת הפתעה, רשמו לי מכתב תודה, ולמרות שנבחרתי לכנסת אני נשאר עם העובדים. זה עדיין לא ברור אם אעזוב את תפקידי כיו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה כי אין חוק שאוסר את זה עליי. החוק היום אוסר רק על יו"ר ההסתדרות ולראשי רשויות מקומיות לעשות את התפקידים האלה במקביל, כך שכל עוד לא תהיה מניעה חוקית - אשאר בתפקיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
פנחס עידן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים