שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  85 אלף ש' למורה שהחליקה בביה"ס ושברה בוהן
  ביהמ"ש דחה את טענת המורה שלפיה נפלה בגלל רטיבות, אבל הסכים שהמדרגות לא היו תקינות. משרד החינוך והמועצה ישלמו את הפיצוי
  בית משפט השלום בקריות פסק לאחרונה פיצויים של כ-85 אלף שקל למורה שנפלה במדרגות בית הספר בכפר כנא ושברה את הבוהן. השופטת פנינה לוקיץ קבעה שאת הפיצוי ישלמו משרד החינוך והמועצה המקומית, בניכוי התגמולים שקיבלה התובעת מביטוח לאומי.

   

  המורה, כיום כבת 53, נפלה לפני כשמונה שנים בזמן שירדה במדרגות בית הספר היסודי שבו לימדה ושברה את מפרק הבוהן השמאלית. כשנתיים לאחר מכן הגישה נגד משרד החינוך והמועצה המקומית תביעה נזיקית בטענה שנפלה משום שהמדרגות היו רטובות וחלקות.

   

  בתגובה טענו משרד החינוך והמועצה שהיא לא הצליחה להוכיח את טענת הרטיבות. הם הפנו למסמכים הרפואיים שנערכו בסמוך לאירוע ובהם לא נזכרה טענה כזו, והדגישו שהמורה לא הביאה לעדות חברי סגל שהגיעו למקום לאחר הנפילה.

   

  השופטת לוקיץ הסכימה שלא הוכח שהמדרגות היו רטובות, אבל קבעה כי בכך לא נסתם הגולל, שכן מהתמונות עולה בבירור כי "פסי מניעת ההחלקה שהודבקו על המדרגות לא היו תקינים, ונראה כי מדובר במדרגות שחוקות למדי". היא הבהירה שאף שהמורה לא טענה למפגע זה באופן ספציפי, היא לא יכולה להתעלם מהממצא המובהק שעולה מהתמונות.

   

  "יש לזכור ולהזכיר כי מדובר בנפילה במקום עבודה, כאשר הנתבעים הם האחראים לתקינות המבנה, לרבות המדרגות שבו, ולפיכך במקום בו נותרה עמימות עובדתית לאחר שמיעת הראיות במשפט, גם אם עמימות זו נובעת ממחדלים ראייתיים מצד התובעת, על בית המשפט לעשות שימוש במידע שהובא בפניו... מקום בו המידע... מצביע על קיום מפגע אחר שתרם לנפילתה של התובעת במדרגות", נכתב בפסק הדין.

   

  עם זאת, השופטת קבעה כי 30% מהאחריות לתאונה מוטלים על המורה עצמה (אשם תורם), כיוון שהכירה את המדרגות ולא נזהרה. "אין מדובר בילד, אשר יש הצדקה לייחס לו חוסר מודעות או הבחנה או הבנה, לקיום מפגע... אלא באדם בוגר, אשר עיניו בראשו", פסקה.

   

  אחוזי האחריות הנותרים נחלקו בין משרד החינוך (20%) לבין המועצה (80%) – משרד החינוך על שלא הוכיח שקיים ביקורות תקופתיות בענייני בטיחות, והמועצה שעיקר האחריות לטיפול במפגעים ותחזוקת בית הספר מוטל עליה.

   

  מכאן עברה השופטת לדון בשאלת הנזק שנגרם למורה, שנאלצה לעבור ניתוח לקיבוע השבר ונקבעו לה 10% נכות עקב מגבלת תנועה וכאבים. לאחר בחינת הפסדי השכר, ההוצאות הרפואיות, הכאב והסבל ועוד, נקבע כי סך הנזקים עומד על 121,875 שקל.

   

  לאחר הפחתת אשם תורם יתרת הפיצוי ירדה ל-85,312 שקל, שאותה ישלמו משרד החינוך והמועצה המקומית בהתאם לחלוקת האחריות ביניהם ובהפחתת תגמולי הביטוח הלאומי שקיבלה התובעת. בנוסף חויבו הנתבעים בהוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בשיעור 19.9% מסכום הפיצוי.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אילוסטרציה
  צילום: shutterstock
  צילום: שלומי מזרחי
  עו"ד אבישי בוגן
  צילום: שלומי מזרחי
  מומלצים