שתף קטע נבחר

אב נשא אישה אחרת, ביטוח לאומי ישלם מזונות

הבעל שעזב את הבית לא שילם את המזונות על סך 2,200 שקל שבהם חויב. ביטוח לאומי סירב לעשות זאת במקומו, וביהמ"ש הכריח אותו

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים חייב לאחרונה את הביטוח הלאומי לשלם רטרואקטיבית מזונות לאם ובתה שנותרו ללא אמצעי מחיה, לאחר שהאב עזב את הבית ועבר להתגורר עם אישה אחרת. השופט כאמל אבו קאעוד קבע כי הסירוב של הביטוח הלאומי, שטען שהחמות נושאת בהוצאותיהן, הוא מופרך מאחר שמדובר בקשישה המתקיימת מקצבת זקנה.

 

פסק דין שניתן בספטמבר 2016 בבית הדין השרעי בירושלים חייב את האב במזונות חודשיים של 2,200 שקל לאשתו ולבתם הקטינה (יש להם עוד ארבעה ילדים בגירים), לאחר שעזב את הבית ועבר לגור עם אישה אחרת.

 

בחלוף הזמן התברר שהאב לא מתכוון לשלם את המזונות ולכן, בהתאם לזכאותה לפי החוק, פנתה אשתו בתביעה לביטוח הלאומי שישלם לה ולבתה גמלה חלופית. ביטוח לאומי דחה אותה בטענה שהיא לא עונה על תנאי החוק כיוון שהיא עדיין גרה עם בעלה. נימוק זה התבסס על העובדה שהאישה ובתה גרות בדירה ששייכת להורי האב.

 

בתביעה שהגישה האישה היא טענה שאמנם היא מתגוררת עם חמותה וחמשת ילדיה בדירת שלושה חדרים השייכת למשפחת הבעל, אולם הוא עצמו עזב לפני שנים וחי במקום אחר עם אשתו החדשה וילדיהם המשותפים, ומאז לא פרנס את המשפחה וכמעט לא נפגש עם ילדיו.

 

בתגובה חזר בו ביטוח לאומי מטענת המגורים המשותפים והחליף אותה בטיעון שלפיו החמות נושאת בכל הוצאות הבית בשם הבעל ומטעמו – כך שלמעשה הוא עדיין מכלכל את התובעת ובתה. על כך ענתה האישה כי מדובר בקשישה המתקיימת מקצבת זקנה וכל תרומתה למשק הבית מסתכמת בתשלום ארנונה.

 

השופט כאמל אבו קאעוד קיבל את עדות האישה וילדיה, וציין כי תכלית חוק המזונות היא להעניק "גמלת קיום מחליפה" למשפחות שהיו תלויות בחייב (הבעל או האב במקרה הזה) שאינו עומד בחובת המזונות. תכלית זו, קבע, מתקיימת במקרה הנוכחי שכן בני הזוג לא מתגוררים יחד והביטוח הלאומי לא הוכיח שהחמות נושאת בהוצאות משק הבית באופן שמבטל את זכאות התובעת ובתה למזונות החלופיים.

 

"תשלום חשבון ארנונה בלבד על ידי אמו של החייב... המכסה אך חלק קטן מאוד מהוצאות משק הבית אינה יכולה להיחשב כהשתתפות בהוצאות משק הבית מטעמו", כתב בפסק הדין, והוסיף כי אין כל עדות לכך שהאב השתתף בדרך כלשהי בהוצאות המגורים, המזון ויתר צרכי היומיום המשפחתיים.

 

"מעדותם של התובעת וילדיה", המשיך, "ניכרת מצוקתה הכלכלית של התובעת ונראה כי זה מסוג המקרים המובהקים שבשלם נחקק חוק המזונות".

 

לאור זאת קיבל השופט קעאוד את התביעה וחייב את הביטוח הלאומי לשלם לתובעת ולבתה את מזונותיהן רטרואקטיבית מיום מתן פסק הדין למזונות (ספטמבר 2016). בנוסף, ומאחר שהתביעה נדחתה על סמך השערות לא מבוססות, חויב הביטוח הלאומי בהוצאות משפט של 6,000 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילוסטרציה
צילום: Shutterstock
עו"ד ניר ויינרמן
מומלצים