שתף קטע נבחר

נדחה פרסום הרשימה השחורה של העסקים שפועלים בהתנחלויות

עקב לחץ ישראלי ואמריקני החליטה הנציבה העליונה של האו"ם לזכויות אדם לדחות בכמה חודשים את הפרסום. בישראל מרוצים מכך שהנציבה הודיעה כי תפעל לסיים את העיסוק בסוגיה בחודשים הקרובים

בעקבות לחץ ישראלי ואמריקני כבד, החליטה היום (ג') הנציבה העליונה של האו"ם לזכויות אדם מישל בצ'לט לדחות בכמה חודשים את פרסום הרשימה השחורה של בתי עסק שפועלים בהתנחלויות ביהודה ושומרון, מזרח ירושלים ורמת הגולן.

ההתנחלות החדשה עמיחי בגוש שילה למפוני עמונה (צילום: עמית שאבי)
ההתנחלות עמיחי. ארכיון(צילום: עמית שאבי)

הנציבה בצ'לט הודיעה במכתב רשמי למועצה, כי בשל המורכבות העובדתית של הנושא נדרשת בחינה נוספת כדי לענות את המנדט של המועצה במלואו. "מאז כניסתי לתפקיד הייתי מעורבת בתהליך של בחינת והערכת הצעדים שננקטו. נעשתה פנייה למדינות חברות, גופים עסקיים, נציגי חברה אזרחית ישראלית ושחקנים נוספים שנמשכת".

 

"אני מחויבת לממש את המנדט של המועצה ומתכוונת לדווח למועצה בהתאם. בעקבות המורכבות העובדתית נדרשת בחינה נוספת כדי לענות על בקשת המועצה במלואה. המשרד שלי ימשיך להקדיש את עצמו לעניין במטרה לסיים את הפעילות במנדט בחודשים הקרובים", כתבה בצ'לט.

הנציבה מישל בצ'לט (צילום: AP) (צילום: AP)
הנציבה מישל בצ'לט(צילום: AP)

בישראל הביעו שביעות רצון מההודעה שלה. גורמים מדיניים אומרים שהיא מכינה את התשתית לדחייה נוספת בעתיד, לצד האמירה כי היא נחושה לסיים את העיסוק בסוגיה בחודשים הקרובים.

 

הרשימה הייתה אמורה להתפרסם החודש בכינוס של המועצה לזכויות אדם של האו"ם בג'נבה. כפי שפורסם ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet, חברות ישראליות כמו הוט התבשרו על ידי משרד הנציבה שהרשימה תתפרסם בחודש מרץ.

 

לאחר הודעת מועצת זכויות האדם ל"הוט", מנכ"לית טל גרנות-גולדשטיין פנתה במכתב דחוף לראש הממשלה בנימין נתניהו ולמנכ"ל משרד החוץ יובל רותם וכתבה כי "אנו סבורים כי קיים אינטרס לאומי ראשון במעלה למנוע את פרסום הרשימה, אשר עלולה לחשוף את החברות להליכים משפטיים ולגרום לבריחת השקעות ממדינת ישראל ואנו מבקשים את התערבותם של משרד החוץ וממשלת ישראל לטיפול בסוגיה חשובה זו ולמניעת פרסום הרשימה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ההתנחלות עמיחי. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים