שתף קטע נבחר

פייסבוק חסמה את מוביל המאבק במתנגדי החיסונים

ד"ר ליאור אונגר נחסם לתקופה של 30 יום, בטענה כי פוסט שפרסם עובר על כללי הקהילה בנושא הטרדה ובריונות: "זה חודש שבו מתנגדי החיסונים יכולים להפיץ רעל בלי שאף אחד חושף אותו". מפייסבוק נמסר כי הפרופיל נחסם זמנית בשל הפרות חוזרות, וכי העמוד של ד"ר אונגר עדיין פעיל

דווקא על רקע הצהרת הכוונות של פייסבוק לבחון דרכים למאבק בהפצת מידע שגוי בנושא חיסונים ברשת החברתית, בישראל קורה בדיוק ההיפך: היום (ג') נחסם ד"ר ליאור אונגר, המוביל את המאבק במתנגדי החיסונים, לתקופה של 30 יום מהרשת החברתית. זאת בטענה כי פוסט שפרסם מפר את כללי הקהילה של פייסבוק סביב נושאים של בריונות והטרדה. ההודעה על החסימה פורסמה בין השאר בעמוד "המשבריסט" של אסף שמואלי, העוסק בניהול משברי רשת.

 

 

ההודעה שנמסרה לד"ר אונגר (צילום מסך)
ההודעה שנמסרה לד"ר אונגר(צילום מסך)

 

הפוסט המדובר כלל התייחסות לאחת ממנהלות קבוצת "חיסונים - הבחירה המושכלת" בפייסבוק, המונה כ-42 אלף חברים ועוסקת בהפצת מידע וייעוץ. בפוסט נכתב "אני לא חושבת שיש סכנה מלחלות בשעלת בהיריון. חברה שלי חוסנה בהריון והשתעלה את נשמתה...". אונגר מצידו צילם את הפוסט וכתב "היגיון בריא, סך הכל". הפוסט ככל הנראה דווח על ידי משתמשים אחרים, הוסר מפייסבוק ולווה בחסימה של אונגר.

 

חיסון (צילום: shutterstock)
מתנגדים למתנגדי החיסונים - ונחסמים(צילום: shutterstock)

 

התופעה של מתנגדי חיסונים כבר הוכחה כמסוכנת, והיא תופסת תאוצה בזכות המאפיינים הוויראליים של רשתות חברתיות. אותן רשתות מהוות גם אפיק מרכזי לפעולות של ד"ר אונגר, שמקפיד לתקוף פוסטים העסוקים בהפצת מידע שגוי בנושא מתן חיסונים. אונגר נחשף בתודעה הציבורית במסגרת הסדרה "המתמחים", ומאז משקיע את מרצו, בהתנדבות, למאבק בתופעה, והיה אחד היוזמים של קמפיין "מחוסגן" - שהוקדש להעלאת מודעות לנושא.

בריאיון לאולפן ynet אחרי החסימה אמר ד"ר אונגר: "כנראה שהעלבתי איזושהי מנהלת בדף מוכר והיו מספיק מדווחים על הפוסט, ואני מגלה שהפוסט הזה מואשם בבריונות רשת ולכן הפוסט יורד והפרופיל האישי שלי נחסם ל-30 ימים. זו לא דרמה גדולה, זה יותר זמן למשפחה ולילדים. אבל מבחינתי זה חודש שבו הם יכולים להפיץ את הרעל שלהם בלי שאף אחד חושף אותו ומגיב אליו, זו דרמה".

ד"ר אונגר ציין כי ההצלחה של דף הפייסבוק שלו נובעת מכך שהוא חושף את שמותיהם של מתנגדי החיסונים, שלדבריו מעדיפים "להסתתר" מאחורי הדפים שהם מנהלים ו"להציף שם את הרעל שלהם ולשכנע אנשים לבחור בהחלטות שמזיקות לילדים שלהם ולילדים שלנו. כשאני מוציא את האנשים האלה מהמחבוא וחושף אותם לעיני כל, המאבק הזה מצליח".

 

החסימה של אונגר מגיעה זמן קצר אחרי שפייסבוק סופגת ביקורת נוקבת על היותה פלטפורמה שמסייעת להפצת מידע שגוי בנושא חיסונים, ועל רקע צמיחתה של קהילת מתנגדי החיסונים בעולם המערבי. כחלק מהמאמצים של הרשת החברתית למאבק בפייק ניוז והפצת מידע שגוי, הצהירו בפייסבוק בחודש שעבר כי בכוונתם לבחון לעומק כלים שיסייעו למיגור התופעה. בינתיים, דווקא מי שנחשב כמוביל המאבק בתופעה בציבוריות הישראלית - הוא זה שנחסם מהרשת החברתית.

 

דוברת פייסבוק בישראל הסבירה שהפרופיל נחסם זמנית בשל הפרות חוזרות ונשנות של כללי הקהילה של פייסבוק בכל הנוגע לבריונות ברשת. נוסף לכך, העמוד שאותו מפעיל ד"ר ליאור אונגר לא נחסם והוא עדיין פעיל.


פורסם לראשונה 05/03/2019 18:58

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים