שתף קטע נבחר

דרעי: "מפריע להם, לטענתם, שמשרד הפנים בודק DNA לעולים"

דבריו הגיעו על רקע דברי אביגדור ליברמן באולפן ynet. בכנס בחירות באשדוד, הצהיר שר הפנים שש"ס תדרוש לאחר הבחירות את תיק הקליטה: "אי אפשר להסתובב שם אם אתה לא יודע רוסית". עוד אמר: "לצערי הרב, מאות אלפי לא-יהודים נמצאים כאן"

 

 

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי הצהיר הערב (יום ג') בכנס בחירות באשדוד כי מפלגתו תדרוש את תיק הקליטה לאחר הבחירות: "אי אפשר להסתובב במשרד הקליטה במסדרונות אם אתה לא יודע לדבר רוסית", אמר. עוד אמר כי "לצערנו הרב, מאות אלפים של עולים מחבר העמים לשעבר, של ברית המועצות שעלו במסגרת חוק השבות, הם לא יהודים על פי ההלכה והם נמצאים כאן, לצערי הרב". 

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

  

דרעי אמר בתגובה לדבריו של שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן באולפן ynet: "מה מפריע להם שאנחנו במשרד הפנים? מפריע להם, לפי טענתם, שמשרד הפנים בודק את ה-DNA של העולים מבריה"מ לשעבר, ממדינות חבר העמים, ומקשה על העולים שם לעלות לארץ. אני מודה באשמה. נכון. יש חוק השבות במדינת ישראל שאם אני הייתי מחוקק אותו הייתי מחוקק אותו אחרת לגמרי. הוא מאפשר שם להרבה מאוד לא יהודים לעלות לארץ. אנחנו ממלאים את חובתנו בצורה כי יעילה שיכולה להיות במסגרת החוק, באמת לבדוק, שלכל הפחות - גם במסגרת הרחבה של חוק השבות - עדיין יעלו רק מי שזכאים לכך".

 

ליברמן אמר מוקדם יותר היום: "לאף אחד לא מפריע שרק עולים מחבר העמים צריכים לעבור בדיקות DNA. אף מפלגה לא מצאה לנכון לגנות את הרבנות הראשית על האפליה הבלתי נסבלת הזו. הרבנות הראשית הפכה מגוף ממלכתי לגוף חרדי".

השר אריה דרעי בכנס של מפלגת ש
"אי אפשר להסתובב במשרד הקליטה במסדרונות אם אתה לא יודע לדבר רוסית". דרעי(צילום: רועי עידן)
 

דרעי התייחס לכך ששר הביטחון לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי מפלגתו תבקש את תיק הפנים בממשלה הבאה: "אני שמח, מוכן לוותר על תיק הביטחון כדי לקבל את תיק הפנים, נו, תיק הפנים חשוב מאוד. אבל מה מפריע להם שש"ס נמצאת במשרד הפנים? לא בגלל הטיפול המקצועי שלנו ברשויות המקומיות, לא בגלל אפליה מתקנת וצמצום הפערים, לא בגלל זה. לא בגלל הרפורמות הגדולות שעשינו ברישוי עסקים ונושאים אחרים, לא זה".  

 

 

"מדינת ישראל הפכה למדינה שהרבה מאוד מסתננים רוצים להגיע אליה, והרבה מנצלים את הפריצה. אנחנו במשרד הפנים שומרי הסף, להשאיר את הציביון היהודי של מדינת ישראל. יש לנו מדינה אחת, מדינת היהודים, זאת סיבה אחת שבישראל ביתנו לא רוצים שש"ס יהיה במשרד הפנים".

 

הוא הוסיף: "לא יעזור לאף אחד, ש"ס תהיה במשרד הפנים בעזרת השם, והיא תמשיך לשמור על הציביון היהודי של מדינת ישראל. היא תשמור על זה שרק מי שזכאי להיכנס לארץ ישראל או זכאי לעלות הוא יעלה, והיא תמשיך לשמור שיום השבת יהיה יום מנוחה לכולם, לא רק לשבעים ולאדונים, גם לפועלים השפוטים שמפתים אותם עם משכורת כפולה בשבת, גם הם יוכלו לנוח בשבת".

 

אחרי דבריו על העולים מברית המועצות לשעבר, התייחס דרעי לעולים מצרפת שהחליטו לגור באשדוד, שם נערך הכנס של ש"ס: "אני רוצה לומר לעולים שהגיעו מצרפת, אני יודע שלא קלטו אתכם, לצערי הרב, כפי שראוי לעלייה כל כך מבורכת. עלייה אינטילגנטית עם הרבה אמונה וכבוד לתורה ולמצוות, עם ערכים, עם חיי קהילה יוצאים מן הכלל שם, עם מוסדות לתפארת. לא ידעו לקלוט אותם בצורה הנכונה, לא נתנו להם מה שבאמת מגיע להם, לא הכירו בהשכלה שלהם ולא הכירו במטען שהם הביאו איתם. זהו. נגמר הסיפור. אנחנו נהיה במשרד הקליטה ונדאג שהעולים בצרפת ירגישו בבית שלהם". 

 

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן אמר כי מפלגתו "תפעל בכל הכוח נגד בדיקות ה-DNA המשפילות והמבזות שהמציאו עסקנים חרדים, נקבל לידינו את משרד הפנים ונפסיק עם הגזענות והאפליה שמקדם הממסד החרדי נגד יוצאי ברית המועצות לשעבר. נקדם נישואים אזרחיים ונאפשר לכל רשות מקומית להחליט באופן עצמאי לגבי פתיחת מרכולים בשבת. נקדם עלייה מכל התפוצות ונקבל את כולם בזרועות פתוחות".

 

ח"כ יואל רזבוזוב מרשימת כחול לבן מסר: "הערב מתגלה פרצופו האמיתי של אריה דרעי - הוא פשוט גזען. זו בושה ששר הפנים שהיה אמור לדאוג לכל זכאי חוק השבות להרגיש אזרחים שווי זכויות, מזלזל בעולים דוברי הרוסית בישראל. במקום להפעיל את קשריו לרבנים הראשיים בישראל ולרבנות הראשית, דרעי נותן גיבוי להתנהגות הגזענית והפוגענית שלהם כלפי העולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
אריה דרעי בכנס באשדוד
צילום: רועי עידן
מומלצים