שתף קטע נבחר

שיטפון של תירוצים בעקבות ההצפות: "עומס על מערכת הניקוז"

בטייבה ובקלנסווה הוצפו כבישים בעקבות הגשם, ולא בפעם הראשונה. ראש העיר טייבה מתגונן: "עבודות הניקוז של נתיבי ישראל לא נגמרו". בקלנסווה הוצפו בתי מגורים ובתי עסק והתושבים אובדי עצות אל מול התופעה שחוזרת מדי חורף

 

 

הגשמים הכבדים שירדו אתמול (ג') גרמו להצפות ולנזק ביישובים הערביים. בטייבה חולץ נהג ששקע עם רכבו בשלולית ענק ובקלנסווה הוצף הרחוב הראשי. התושבים מתלוננים על תופעה חוזרת ועל הזנחה מתמשכת של הרשויות.

 

ראש העיר טייבה עו"ד שועאע מסארווה מנצור ציין כי עבודות הניקוז של נתיבי ישראל בכביש 444 הסמוך לעיר, טרם הסתיימו, וכי הגשמים שירדו בפרק זמן קצר גרמו לעומס במערכת הניקוז העירונית בכניסה הצפונית ובאזור בית העירייה. "מדובר באזורים נמוכים ביחס לכביש 444 שהוא באחריות נתיבי ישראל. חוסר מתן המענה בקווי הניקוז גרמו לאי זרימה חופשית דרך הכביש לנחלים בשדות טייבה", אמר.

 

 

נזקים בעקבות ההצפות בטייבה ()
שואבים את מי השיטפונות בטייבה

 

ראש עיריית טייבה, שועאע מנצור מסארוה בודק את נזקי מזג האוויר בעיר ()
ראש העיר טייבה בודק את נזקי הסופה

נזקים בעקבות ההצפות בטייבה ()
נזקי הגשם בטייבה
 
נזקים בעקבות ההצפות בטייבה ()

כמויות המים הגדולות גרמו להצפתם של שני בתים ולנזק נוסף באזור, אך ללא נפגעים. תושבת העיר שביתה הוצף, סיפרה על הפחד שחוזר כשמזג האוויר הופך סוער: "בכל פעם שיורד גשם בצורה כזו המים חודרים לתוך הבית וגורמים לנזק רב. אני שוקלת שלא להישאר בבית בשעות הלילה מחשש שמשפחתי תיפגע".

 

גם בקלנסווה גרם מזג האוויר הסוער לנזק רב. שני כבישים מרכזיים ליד מסגד סלאח א-דין הוצפו וכך גם כמה בתי מגורים ובתי עסק. איסמאעיל ואויה, עובד מחפרון בעיריית קלנסווה, סיפר: "אני אישית יצאתי לשטח ופתחתי כבישים. לצערי אנשים זורקים לכלוך לכבישים וזה נכנס לתוך התעלות וסותם אותן. זה הדבר העיקרי שגורם להצפות. אני מנצל את הההזדמנות לבקש מכל אדם לא לזרוק לכלכוך אל הכביש".

 

בבקה אל גרבייה הוצף הכביש הראשי המוביל לכביש 6. חבר העירייה מחמוד נאג'י אמר: "גובה המים היה כמעט 70 ס"מ. זה היה מאוד מסוכן, לכן נשארתי יחד עם צוות העבודה בשטח עד שהכביש נפתח".

נזקים בעקבות השטפונות בקלנסווה ()
נזקי הסופה בקלנסווה

נזקים בעקבות השטפונות בקלנסווה ()
נזקים בקלנסווה

נזקים בעקבות השטפונות בקלנסווה ()
הצפות בקלנסווה

נזקים בעקבות השטפונות בקלנסווה ()
  

חילוץ בערבה

מזג האוויר הסוער והשיטפונות בדרום סיפקו לשוטרים וליחידות החילוץ עבודה רבה. המשטרה חילצה משפחה של תיירים מקנדה שהיו בדרכם לאילת ונסעו דרך כביש 227 במטרה להתחבר לכביש הערבה. מתחקור מהיר עלה כי הם נתקעו עם רכבם בנחל צין לאחר שככל הנראה טעו בדרך, נכנסו לדרך עפר שנחל חתירה חוצה אותה, ניסו לחצות אותו בעודו זורם ורכבם הוצף.

 

מתנדבי משטרת ישראל מיחידת חילוץ ערבה ושוטרים הגיעו למקום, איתרו את המשפחה וחילצו אותה מתוך הסחף. לאחר מכן חולץ גם רכבם שהיה שקוע בבוץ.

 

חסימות כבישים כביש הערבה מזג אוויר תחזית שיטפון שיטפונות ()
כביש הערבה הוצף ונחסם

מצפה רביבים  (צילום: עודד גוזלי)
מצפה רביבים (צילום: עודד גוזלי)

ברק במודיעין (צילום: פז צמח)
ברק במודיעין(צילום: פז צמח)

עננים בנתניה  (צילום: רונית גרוץ-חורי)
עננים בנתניה (צילום: רונית גרוץ-חורי)

מצפה רמון  (צילום: ליהי בן שימול)
הצפות באזור מצפה רמון (צילום: ליהי בן שימול)

אימון נבחרת גולשי רוח בהרצליה (צילום: עודד אושר)
אימון נבחרת גולשי רוח בהרצליה(צילום: עודד אושר)

קשת בענן בחבל לכיש (צילום: הדס חנון)
קשת בענן בחבל לכיש(צילום: הדס חנון)

עננים מעל אורנית והשומרון (צילום: יוסי מור)
עננים מעל אורנית והשומרון(צילום: יוסי מור)

ברק בשמי נתניה (צילום: יוסי דואק)
ברק בשמי נתניה(צילום: יוסי דואק)

עננים בנמל יפו (צילום: מוטי קמחי)
עננים בנמל יפו(צילום: מוטי קמחי)

עננים בנמל יפו (צילום: מוטי קמחי)
עננים בנמל יפו(צילום: מוטי קמחי)

"עקב מזג האוויר הגשום והשפעתו על אזור נחלי הדרום וים המלח אנו שבים ופונים לציבור להמנע מסכנת חיים ולא להגיע למקומות המועדים", נמסר מהמשטרה.

 

בשל ההצפות נחסם כביש 90 מצומת הערבה לצומת נאות הכיכר בשני הכיוונים. כביש 40 נחסם לתנועה בשני הכיוונים מצומת ציפורים ועד לכלא נפחא וכמו כן ממצפה רמון לצומת ציחור בשני הכיוונים. כביש 31 למזרח נחסם מכיכר ערד לצומת חתרורים.

 

מחברת מטאו-טק נמסר כי היום (יום ד') יהיה מעונן חלקית עד בהיר עם עלייה קלה בטמפרטורות. בים התיכון תנשב רוח צפון מערבית במהירות 15 עד 25 קמ"ש, הים התיכון יהיה גלי, כאשר גובה הגלים יהיה 60 עד 120 ס"מ.

עננים  (צילום: אלברט קשת )
עננים בצור יצחק(צילום: אלברט קשת )

עננים בבני ברק  (צילום: נחמי הלוי )
עננים בבני ברק (צילום: נחמי הלוי )

עננים וגשם בנתניה (צילום: טוהר חלפון)
עננים וגשם בנתניה(צילום: טוהר חלפון)

קשת בענן בפארק תמנע שבדרום (צילום: מאיה בן זאב)
קשת בענן בפארק תמנע שבדרום(צילום: מאיה בן זאב)

עננים באזור רעננה (צילום: משה שחרור)
עננים באזור רעננה(צילום: משה שחרור)

עננים מעל רמת השרון  (צילום: רותי מידן)
עננים מעל רמת השרון (צילום: רותי מידן)

מידות החום הלילה וביום רביעי: קריית שמונה 7-17, קצרין 6-15, צפת 6-13, טבריה 9-20, נצרת 8-17, חיפה 9-18, ת"א 9-18, ירושלים 6-14, אשקלון 10-17, עין גדי 14-21, באר שבע 7-18, ערד 7-14, מצפה רמון 5-14 , אילת 13-22.ביום חמישי יהיה מעונן חלקית עם ירידה קלה בטמפרטורות, ובצפון הארץ ייתכן גשם מקומי קל.

 

מכ"ם הגשם חזר לפעול

בתום השבתה של כחודשיים, מכ"מ הגשם של השירות המטאורולוגי שב לפעול, זאת לאחר שנמצא מעקף הנדסי לרכיב שהתקלקל במערכת השידור.

 

 

תוצר המכ"מ משודר שוב באופן שוטף לגורמי התעופה, לגורמי התקשורת ולשירות ההידרולוגי. המכ"מ משולב גם עם מדי הגשם האוטומטיים של השירות המטאורולוגי ועם מכ"מים זמינים אחרים ליצירת תמונת גשם כלל-ארצית המשודרת באתר האינטרנט של השירות המטאורולוגי מדי 10 דקות.

 

מכ"מ הגשם הותיק של השירות המטאורולוגי הפסיק לעבוד בסוף דצמבר עקב כשל ביחידת השידור. הרכיב שהתקלקל הינו רכיב ייחודי למכ"מ זה, אשר אינו נמצא עוד בשוק ולכן לא ניתן היה להחליפו בחדש. לפיכך, מהנדס השירות המטאורולוגי בשיתוף עם מהנדסים – חברת לינקום טלקום, יחידת במצ"א 108 של חיל האוויר, חברת אלת"א וחברת "אופק פתרונות הספק" - תכננו ויצרו פתרון עוקף לרכיב התקול.


פורסם לראשונה 05/03/2019 23:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים