שתף קטע נבחר

הילד מרד והתחסן, אמא שלו: "נער פוסטר"

אית'ן לינדנברגר, בן 18 שלא חוסן לשום מחלה כי אמו מאמינה שחיסונים הם מזימה ממשלתית, הפך לכוכב כשכתב בפוסט ויראלי: "ההורים שלי טיפשים, איפה להתחסן?". אמש העיד בקונגרס, כשברקע התפרצות חצבת קשה בארה"ב. אמו: "הפכו אותו לנער הפוסטר של תעשיית התרופות"

תלמיד התיכון אית'ן לינדנברגר, שבמשך 18 השנים הראשונות לחייו לא חוסן כלל, ולכן נותר חסר הגנה מול מחלות ונגיפים כמו טטנוס, פוליו וחצבת, נתן אמש (יום ג') עדות מעוררת השראה בקונגרס האמריקני, שלושה חודשים אחרי שמרד באמו והחליט להתחסן על דעת עצמו.

 

"גדלתי בהבנה שאמי מאמינה כי חיסונים הם סכנה, והיא ביטאה את עמדותיה אלה בגלוי הן באינטרנט והן בשיחות אישיות", העיד אמש לינדנברגר במהלך שימוע בסנאט שעסק בהתפרצויות של מחלות מידבקות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ארה
אית'ן לינדנברגר אמש בסנאט. "אמא אוהבת אותי"(צילום: EPA)

לינדנברגר, תושב נורווק שבאוהיו, סיפר כי יצא לחקור בעצמו את העניין, והשתכנע שיתרונות החיסונים עולים על החסרונות-לכאורה שמציגים מתנגדיהם. בשבועות האחרונים הוא הפך לגיבור של אמריקנים רבים המאמינים ברפואה המודרנית, כשברקע הקושי של רשויות הבריאות בארה"ב לשכנע חלק מהאזרחים שהסירוב שלהם לחסן את ילדיהם גורם להתרבות מקרי החצבת. בכמה ממדינות ארה"ב מתמודדים בימים אלה עם התפרצות החצבת הקשה ביותר זה שנים, בין השאר במדינת וושינגטון. התפרצויות מסוכנות דומות נרשמו לאחרונה בברזיל, בצרפת ובאוקראינה.

ארה
"כל הכבוד על החשיבה הביקורתית". התיכוניסט בין בכירי הקונגרס(צילום: AFP)

לינדנברגר, שישב בשימוע לצדם של מומחי רפואה בכירים, סיפר אמש כיצד מתנגדי הגישה של אמו עוררו את סקרנותו וגרמו לו לצאת לחקור בעצמו ברשת את העניין כדי להפריך את טענותיה. תחילה קרא דו"חות של המרכז האמריקני לבקרה ולמניעה של מחלות, גלש לאתרים של ארגונים הפועלים למען בריאות הציבור ונבר בכתבי עת מדעיים. לדבריו, כשהציג לאמו כתבות ומאמרים מהמקורות האלה, למשל כאלה המסבירים שחיסונים נגד חצבת, חזרת ואדמת אינם גורמים לאוטיזם, היא השיבה "זה מה שהם רוצים שתחשוב" וטענה שגורמים עלומים מנסים לזרוע בהלה בציבור.

 

אלוהים יודע איך אני עדיין חי

בארה"ב יש חיסונים רבים המוגדרים חיסוני-חובה לילדים, חיסונים שבלעדיהם אסור לילדים להגיע למוסדות החינוך, אבל כמעט כל המדינות בארה"ב – 47 מתוך ה-50 – מתירות להורים לחרוג מהחוק, למשל על בסיס דתי או מוסרי. גם מדינת אוהיו, שבה גר לינדנברגר, מאפשרת להורים חריגה שכזו.

 

אית'ן עלה לתודעה בארה"ב בזכות פוסט שפרסם בנובמבר האחרון ברשת החברתית Reddit. "ההורים שלי די טיפשים ולא מאמינים בחיסונים. עכשיו כשמלאו לי 18 – איפה אני יכול להתחסן?". הוא כתב אז שהוריו חושבים שחיסונים הם מזימה ממשלתית והוסיף: "אלוהים יודע איך אני עדיין חי". הפוסט שלו זכה לאלפי תגובות, וכלי תקשורת בארה"ב הקדישו לו כתבות רבות. זמן קצר אחר כך כבר התחסן נגד צהבת A ו-B, שפעת, טטנוס וכן וירוס הפפילומה. הוא סיפר שקיבל גם חיסון נגד חצבת, חזרת ואדמת וחיסון פוליו.

ארה
"האחים שלי נוטים לתמוך בעמדה שלי". לינדנברגר אמש(צילום: EPA)

אמש, כשהוא יושב מול כמה מבכירי המחוקקים של הקונגרס האמריקני, זכה אית'ן לתשבחות על התעקשותו לגלות בעצמו את האמת. "כל הכבוד על החשיבה הביקורתית שלך", אמר לו הסנאטור הדמוקרטי טים קיין. הסנאטור הרפובליקני למאר אלכסנדר הוסיף בפניו: "אשמח להתארח בביתך לארוחת חג ההודיה".

 

אמו של לינדנברגר לא הגיעה לשימוע, והצעיר עצמו אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP: "אני פשוט ממשיך לנסות לכבד אותה ולהיות אדיב אליה ככל יכולתי, ולשתף אותה בָּאמת". אית'ן, שגר עם אביו ורוצה להפוך בעתיד לכומר, מאמין בכל לבו שלאמו יש כוונות טובות, ושזו הסיבה היחידה שסירבה לחסן את ילדיה: "האהבה והדאגה של אמא שלי ברורות לכול".

 

אמא גאה, אבל

לסוכנות הידיעות AP אמרה אתמול האם כי היא גאה באופן שבו בנה דאג לעצמו אף שהיא אינה מסכימה עם שום דבר ממה שאמר. לדבריה פחדה שילדיה יפתחו תגובה שלילית לחיסונים. היא גם ביקשה לתהות מדוע תלמיד תיכון מקבל במה ארצית לדון בנושא: "הם הפכו אותו לנער הפוסטר של תעשיית התרופות", טענה.

ארה
פעילה נגד חיסונים שהגיעה לדיון בסנאט אתמול(צילום: AFP)

לדברי אית'ן, אחד האתגרים הגדולים כעת הוא להתמודד עם אתרי אינטרנט הפועלים נגד חיסון ילדים ומפיצים תיאוריות קונספירציה על-ידי שימוש במידע "אנקדוטלי" שעשוי להישמע נכון להורים מודאגים. "אמא שלי הדגישה שהעמדה שלה נכונה כי היא מכירה אנשים ורואה סיפורים – אבל קורלציה וסיבתיות זה לא אותו הדבר", אמר בשימוע. לדבריו מול המידע השגוי הזה יש להפיץ סיפורים אישיים על מקרי מוות וחולי שנגרמו ממחלות מידבקות שחיסונים היו אמורים לעקור מהשורש: "כשאתה משכנע הורים שהילדים שלהם בסכנה – זו דרך הרבה יותר טובה לגרום להם לשנות את דעתם".

 

לאית'ן יש ארבעה אחים ואחיות צעירים ממנו, וכשנשאל בשימוע אם הם מסכימים איתו השיב: "נכון לעכשיו יש נטייה ברורה לטובת הצד שלי".

 

בשימוע השתתפו גם אנשים שלא השתכנעו מטיעוניו של אית'ן, בהם פעילים נגד חיסונים. אחת מהם, ג'נה דלפז ממדינת וושינגטון, שם נרשמו כבר יותר מ-70 מקרי חצבת מאז ינואר, הדגישה שהורים לילדים שלא חוסנו ושנדבקו במחלות "ידעו מהם הסיכונים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
לינדנברגר אמש בסנאט. חקר בעצמו
צילום: EPA
מומלצים