שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחדל ביטחוני בכלא עופר: עציר פלסטיני שוחרר בטעות
  טופס שהגיע לידיים הלא נכונות הביא לשחרור עציר שנתפס על ידי צה"ל ושב"כ ואמור היה להיות כלוא עוד 4 חודשים לפחות. ב"ידיעות אחרונות" נחשף כי גורמים במערכת הביטחון זועמים על שב"ס: חוסר אחריות שעלול היה להתרחש עם "מחבל עם דם על הידיים". תוקם ועדת חקירה

  מחדל ביטחוני חמור אירע בתחילת השבוע בבית הסוהר עופר: עציר פלסטיני שוחרר בטעות בשל תקלה בשירות בתי הסוהר. האירוע החריג עורר זעם רב כלפי שב"ס בקרב גורמים במערכת הביטחון, שטענו כי התקלה שנגרמה עקב חוסר אחריות ורשלנות עלולה הייתה להתרחש גם עם "מחבל עם דם על הידיים", ועל כן אין לעבור על כך לסדר היום. בעקבות המחדל, הורה ממלא ממקום נציב שירות בתי הסוהר על הקמת ועדת חקירה פנימית, שתוצאותיה יובילו ככל הנראה לנקיטת צעדים פיקודיים והדחות.

  כלא עופר בית סוהר מבנה (צילום: shutterstock)
  כלא עופר(צילום: shutterstock)

  מפרטים ראשונים, שעלו מתחקיר האירוע והגיעו לידי "ידיעות אחרונות", עולה כי העציר הפלסטיני נעצר על ידי צה"ל ושב"כ בגין התקהלות והתאגדות אסורה, ומאז נמצא במעצר עד תום ההליכים. לאחר מכן הוא שוחרר, זאת למרות שכשבוע קודם לכן נשלח לשב"ס צו מעצר מנהלי נגד העצור למשך ארבעה חודשים.

   

  אולם הטופס לא הגיע לידיים הרלוונטיות והוא שוחרר בטעות. בשנת 2014 אירעה תקלה דומה באותו בית כלא, במהלכה קבוצה של כשמונה עצורים ביטחוניים שאמורים היו להשתחרר רוכזה באחד החדרים שבכלא. אליהם צורף עציר נוסף, שנעצר בגין ידויי אבנים לעבר כלי רכב ישראליים. עם שחרורם של השמונה, ניצל העצור הנוסף את ההזדמנות ויצא מהכלא, מבלי שאיש מהסוהרים שם לב לכך.

  בנימין נתניהו בפגישת עבודה ראשונה עם אביב כוכבי (צילום: עמוס בן גרשום,לע״מ)
  כוכבי ונתניהו. חלוקים בשאלת המיסוך הסלולרי(צילום: עמוס בן גרשום,לע״מ)

  בעקבות האירוע הוקמה ועדת חקירה והוחלט להדיח את מפקד הכלא מתפקידו. בתוך כך, בשני אגפים בכלא רמון ובכלא קציעות נמשך הפרויקט למיסוך טלפונים סלולריים, שנחשף לראשונה ב"ידיעות אחרונות", זאת למרות האיומים הנשמעים מצד האסירים וגורמים נוספים בחמאס.

   

  מתברר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תומך בעמדת השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, להמשיך עם הפרויקט, ולא בעמדת הצבא כפי שהוצגה בהערכת המצב ביום חמישי בשבוע שעבר. עמידת נתניהו לצד ארדן בנושא זה משמעותה התייצבות מול הרמטכ"ל אביב כוכבי.

   

  גורמים הבהירו כי פרויקט המיסוך חשוב ומוצדק מאין כמותו: "במשך שנים ניסינו למצוא פתרון למיסוך מבלי לגרום לנזקים בריאותיים. עצירתו תהיה כניעה לטרור". להערכת אותם גורמים, בסוף חודש אפריל המערכת תוכרז כמבצעית, ובתחילת 2020 תוצב בכל בתי הכלא הביטחוניים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים