שתף קטע נבחר

נער בן 15 שתה חלב – וכמעט מת

אחד התלמידים במוסד שבו לומד הנער הכניס בטעות חלב פרה לתוך מכל שעליו היה כתוב חלב שקדים. החלב עורר תגובה אלרגית קשה בגופו של הנער, שהובהל לבית החולים שניידר כשהוא מורדם ומונשם, שם הוא טופל וכבר שוחרר לביתו. מזרק האפיפן שהוא נשא עליו הציל את חייו ומנע אסון כבד

משה (15), תלמיד ישיבה ממרכז הארץ, אובחן בגיל חצי שנה כסובל מאלרגיה לחלב. לאורך כל השנים הוא נמנע מצריכה של מוצרי חלב, מחשש שהם עלולים לגרום לו לתגובה אלרגית קשה שעשויה לסכן את חייו. "אף פעם לא הגענו למצב שמשה מתאשפז בגלל האלרגיה, מגיל צעיר כל המשפחה והסביבה הקרובה אלינו יודעת שצריך להרחיק ממנו כל מוצר שמכיל חלב פרה", מספרת הניה, אמו של הנער.

 

כוס חלב (צילום: shutterstock)
אלרגיה מסכנת חיים. חלב(צילום: shutterstock)
 

לפני מספר ימים פתח משה את המקרר במוסד שבו הוא לומד וראה בקבוק המכיל חלב שקדים. הנער הצעיר החליט להכין לעצמו שוקו ללא חשש, משום שחלב שקדים לא מעורר את האלרגיה. "מדובר במקרר משותף של כמה שכבות בבית הספר וכולם יכולים להשתמש במוצרים שנמצאים בו", מוסיפה האם. משה מזג לעצמו את החלב בכוס ולגם מהמשקה, אולם תוך דקות ספורות הוא חש בעקצוץ בקצה הלשון. "למעשה, הסתבר שאחד התלמידים הכניס חלב פרה לתוך מכל שעליו היה כתוב חלב שקדים ולכן משה שתה ממנו מבלי לדעת שהוא בעצם שותה משקה שגורם לו להתקף אלרגי קשה", מספרת הניה.

 

עוד כתבות בנושא: 

בגלל אלרגיה לחלב הנערה סורבה לצאת למשלחת לחו"ל

נערה בת 15 במצב קשה בגלל אלרגיה לחלב  

כך תדעו: האם זו אלרגיה לחלב או אי-סבילות ללקטוז?

 

משה הבין תוך דקות ספורות שמדובר בהתקף אלרגי והשתמש במזרק אפיפן שהיה ברשותו, אולם מיד לאחר מכן התמוטט ואיבד את ההכרה. החברים של משה הזעיקו צוותים רפואיים שהעניקו לו טיפול ראשוני מציל חיים, ופינו אותו לבית החולים שניידר. "באמבולנס נתנו לו חמצן בריכוזים מאוד גבוהים בגלל שאיברי הנשימה התנפחו", משחזרת האם. "בניידת טיפול נמרץ נתנו לו תרופות והמשיכו להנשים אותו ובמקביל התקשרו אלי. הפראמדיקית של מד"א פשוט נלחמה על החיים שלו".

 

בבית החולים הועבר משה למחלקה לטיפול נמרץ, ואחרי טיפול אינטנסיבי הוא החל להתאושש. לאחרונה שוחרר מבית החולים. "היה לנו נס גדול. חשוב לזכור שיש ילדים שהם רגישים למזון וצריך להקפיד על רישום מדויק של תכולת האריזות כי זה עלול היה להיגמר הרבה יותר גרוע", מסכמת הניה. "בנוסף, נשיאה של מזרק אפיפן היא חשובה ומצילת חיים, ואילו משה לא היה נושא איתו את המזרק התוצאות היו יכולות להיות הרות אסון".

 

"גם המבוגרים מסביב צריכים להיות מודעים"

ד"ר אלחנן נחום, מנהל היחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר לרפואת ילדים: "הנער הגיע אלינו כשהוא במצב קשה, מונשם ומורדם לאחר פעולות החייאה על ידי צוות מד"א, כתוצאה מחשיפה לחלב, אליו הנער אלרגי, ונחשף אליו בטעות כתוצאה מכך שהועבר חלב רגיל לכלי של חלב שקדים. החשיפה הביאה להתפתחות תגובה אלרגית קיצונית והופעת שוק ואי ספיקה נשימתית.

 

מציל חיים. מזרק אפיפן (אפיפן מזרק אלרגיה) (אפיפן מזרק אלרגיה)
מציל חיים. מזרק אפיפן

"פעולות ההחייאה נמשכו ביחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר, עד לייצובו של הנער. בהמשך מצבו השתפר, ניתן היה להעירו, ולהעבירו לאשפוז במחלקת ילדים, משם שוחרר לביתו". לדברי ד"ר נחום, אלרגיה לחלב מסוג זה היא מצב מסכן חיים. "ילדים עם רגישות מעין זו חייבים להיות מודעים לה, לשאת מזרק אדרנלין אוטומטי – אפיפן – לשימוש במצב חירום. גם הורים ומבוגרים האחראים על מסגרות בהם שוהים ילדים אלו צריכים להיות מודעים למצבם, להרחיק מהישג ידם מוצרים המכילים חלב ולדעת כיצד להשתמש במזרק האדרנלין האוטומטי".

 

הטיפול: הימנעות מוחלטת

אלרגיה לחלב היא סוג של אלרגיה למזון בה מתקיימת תגובה חיסונית לחלבונים של חלב מבעל חיים כלשהו. השכיחות של התופעה בקרב פעוטות ותינוקות נעה בין 2%-5% וחולפת לרוב עד גיל 5 שנים.

 

הטיפול באנשים אלרגיים לחלב הוא הימנעות מוחלטת מחלב ומוצריו, וכן ממזונות המכילים חלבוני חלב. התסמינים העיקריים לאלרגיה לחלב הם פריחה בעור, הקאות, שלשול, נפיחות, קושי בנשימה, שיעול, צרידות, עילפון ואובדן הכרה ואפילו מוות. הופעת התסמינים עלולה להתרחש בין דקות ספורות לאחר החשיפה לחלבונים לבין מספר שעות לאחר מכן. בחלק מהמקרים הופעת התסמינים תתרחש אף מספר ימים לאחר החשיפה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
"הפראמדיקית נלחמה על חיי הנער"
צילום: ירון ברנר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים