שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בגלל אלרגיה לחלב הנערה סורבה לצאת למשלחת לחו"ל

  כבר שנתיים שגל מצפה לנסיעה לחו"ל במסגרת תוכנית "שגרירים צעירים", אך בסמוך לנסיעת המשלחת היא התבשרה כי לא תוכל לקחת בה חלק בשל אלרגיה לחלב ממנה היא סובלת. "היא נפגעה עד עמקי נשמתה", מתארת אמה

  גל בן צבי בת ה-15 מצור יגאל לוקחת חלק בתוכנית "שגרירים צעירים" כבר שנתיים. מדובר בתוכנית שמטרתה טיפוח כישורי מנהיגות ועידוד עשייה חברתית בקרב בני נוער. שיאה של התוכנית, שמפעיל המרכז הישראלי למנהיגות צעירה, הוא יציאת משלחת של בני נוער ישראלים ליעד בחו"ל. אלא שבגלל אלרגיה לחלב ממנה היא סובלת, האחראים למשלחת לא הסכימו שהנערה תצטרף לנסיעה.

   

  "גל, כמו יתר חבריה לתוכנית, ציפתה מאוד לצאת למשלחת", מתארת אמה, יעל דרורי, "שנתיים שהיא משתתפת פעמיים בשבוע במפגשים של התוכנית ומעולם לא נאמר לה שהאלרגיה שלה תגביל אותה בפעילות. כשהאחראים אמרו לה שהיא לא תוכל לנסוע עם הקבוצה להולנד בגלל האלרגיה היא הייתה בהלם. היא נפגעה עד עמקי נשמתה".

   

  יעל דרורי לכתבה בלבד ( )
  "איפה הערכים של קבלת האחר?", גל ובני במשפחתה

   

  האם מוסיפה ומפרטת כי בפגישה שנערכה עם האחראים היא הסכימה להתלוות על חשבונה למשלחת ולהיות אחראית על גל, אך סורבה. "לא דרשנו שום התאמות או שינויים", מדגישה יעל, "אמרתי להם שאני מוכנה להצטרף ושאני אדאג לגל לאוכל, אבל הם לא הסכימו. מדובר בגוף המפרסם את עצמו כמסגרת לטיפוח ערכים בקרב בני נוער, אך ברגע האמת הם התנערו מכול עמידה מאחורי הערכים הללו. בעלון שקיבלנו לפני הנסיעה כתוב שהם מעניקים לילדינו סובלנות וקבלת האחר. איפה הערכים הללו?".

   

  האם ממשיכה ומפרטת כי בעלה, רעי, פנה אל גורמים שהכיר במשרד החוץ, ובעקבות פנייה זו התנצלו בפניהם האחראים למשלחת, והסכימו שגל תצטרף אליה.

   

  פגעו בנקודה רגישה

  "הם פגעו בגל בנקודה מאוד רגישה. היא הרגישה שהיא מקבלת יחס שונה בגלל המגבלה שלה ולא הייתה מוכנה לקבל את ההתנצלות שלהם ולהצטרף למשלחת. אנשים שסובלים מאלרגיה סובלים גם מחוסר רגישות של הסביבה. ביציאה מהפגישה גל הודיעה שהיא לא יוצאת איתם למשלחת", מסבירה יעל.

   

  גל לרגיה לחלב לכתבה בלבד ( )
  "אנשים שסובלים מאלרגיה סובלים גם מחוסר רגישות של החברה"

   

  גל מתארת כי "אף אחד לא אמר שהמגבלה שלי לא תאפשר לי לצאת. לא אמרו לי שבפגישה, אני רק אשמע למה אני לא יכולה לצאת ואיך אני אגביל את שאר הילדים ואיך אני משנה את הסדר של המשלחת. אני עושה הכל רגיל. כל יום שישי אני גולשת, אני מדריכה בתנועת הנוער 'כנפיים של קרמבו', אני לומדת במגמת אומנות, אוהבת לקרוא ספרים, אני יוצאת לבלות עם חברות לאכול במסעדות, אני מודעת לאלרגיה שלי ומתמודד איתה".

   

  מהמרכז הישראלי למנהיגות צעירה נמסר בתגובה: "אנו מצרים על תחושות האם. בימים האחרונים, לאחר בחינה מול כל הגורמים במשרד החוץ, בבית הספר ובסיכום עם האם, הודענו כי נייצר את התנאים להצטרפות גל למשלחת תוך שמירה מיטבית על בריאותה. המרכז הישראלי למנהיגות צעירה פועל לחינוך ציוני ערכי באמצעות הנוער הישראלי הנהדר. גל מהווה חלק מאותו נוער ערכי, ציוני וככזו ראוי שתצא למשלחת.

   

  "המשלחות לחו"ל מהוות אירועי פסגה של התוכנית לשגרירים צעירים ואנו עושים הכל על מנת להבטיח הצטרפות צעירים ישראלים גם עם מוגבלויות רפואיות ופיזיות. נשמח שגל תצטרף למשלחת ותהיה שגרירה גם של צעירים עם רגישויות מסכנות חיים".

   

  מותת יהל העמותה לאלרגיות מזון נמסר: "רמת המודעות לאלרגיות מזון בישראל היא לצערנו מהנמוכות בעולם. חוסר המודעות הזה מוביל באופן ישיר גם לסכנת חיים עבור אותם ילדים וגם להדרה ואפליה. אנו חוזרים ודורשים מרשויות המדינה, משרד החינוך, משרד הבריאות ומשרד הרווחה, לקחת אחריות על חיי הילדים שלנו גם על ידי הגברת המודעות וגם ע"י קביעת חוקים, כללים ונהלים שיאפשרו לילדים האלרגיים לחיות חיים בטוחים ומלאים בישראל".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים