שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מחפשים הלוואה? המערכת שתגביר תחרות על הלקוח
  מאגר נתוני אשראי שיחל לפעול בעוד חודש, צפוי לשפר את תנאי ההלוואה של ציבור הלווים ולקדם תחרות בשוק

  בשיתוף מימון ישיר

   

  בעוד חודש, יחל לפעול בישראל מאגר נתוני אשראי שאמור לשפר את תנאי ההלוואה של הציבור ולקדם תחרות בשוק.

   

  כיום, עיקר המידע אודות הלקוחות – על מצבם הפיננסי, עמידתם בהחזר הלוואות ורמת הסיכון שלהם, נמצא אצל הבנקים הגדולים. דבר זה מקנה לבנקים יתרון ומעכב את התחרות בשוק ההלוואות.

   

  לקוח המעוניין לקבל הלוואה מחוץ לבנק, נאלץ לשלם ריבית גבוהה יותר, זאת מכיוון שלחברת האשראי החוץ בנקאית אין נתונים מלאים אודות הלקוח - האם מדובר בלקוח "טוב" שמחזיר הלוואות בזמן, או לקוח בעייתי שאינו מחזיר הלוואות בזמן.

   

  : שטרות ישראליים (צילום: sutterstock)
  (צילום: sutterstock)

  מהמציאות הזו נפגעים לא מעט משקי בית ועסקים קטנים שנאלצים לשלם יותר, ללא סיבה אמיתית.

   

  הרעיון של מאגר נתוני אשראי הוא לרכז למאגר מידע אחד את כל הנתונים הפיננסיים של ציבור משקי הבית. המאגר הזה יכיל למעשה את כל הנתונים הנדרשים כדי לקבוע מה דירוג האשראי של הלקוח.

   

  את המידע הזה יוכל לקבל הגוף הפיננסי שממנו מבקש הלקוח לקבל הלוואה, ובהתאם יקבע אותו גוף מה גובה הריבית הרלוונטי לאותו לקוח.

   

  כל חברה שנותנת אשראי (בהתאם לקריטריונים) תוכל לפנות אל המאגר, באמצעות לשכת אשראי - גוף מתווך שקיבל את אישור בנק ישראל לעבד ולהגיש את הנתונים, ולקבל את המידע על הלקוח. לצורך כך על הלקוח לאשר כי הוא מסכים שהמידע יימסר לגביו.

   

  הרעיון הוא שבניגוד לעבר, המידע יכלול הרבה נתונים חיוביים על הלקוח כגון זה שהוא מחזיר הלוואות בזמן, עומד בהתחייבויות ועוד וכך יוכלו גופים פיננסיים רבים יותר להציע לו הצעות.

   

  מערכת נתוני אשראי נבנתה על פי סטנדרטים מחמירים של אבטחת מידע והגנת הפרטיות. המערכת נמצאת בתוך מערך מאובטח עצמאי בבנק ישראל. מעבר לכך, כאמור, כל שימוש במידע מחייב אישור של הלקוח.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים