שתף קטע נבחר

בשל העימותים: "נשות הכותל" התפנו מהרחבה המרכזית

אלפי דתיים וחרדים השתתפו בעצרת תפילה בכותל המערבי מול "נשות הכותל", שקיימו באתר את טקס התפילה החודשי שלהן. עשרות מפגינים חרדים התעמתו עם קבוצת הנשים. המשטרה חצצה בין הצדדים - והנשים התפנו

 

מאות מפגינים התעמתו הבוקר (ו') עם קבוצת "נשות הכותל" בכניסה לרחבת הכותל המערבי. המוחים קראו לעברן קריאות גנאי ומנסים למנוע את הגעתן לטקס התפילה החודשי שהן מקיימות בעזרת הנשים. המשטרה בודדה אזור באמצעות גדרות עבור נשות הכותל מהכניסה לאתר עד למקום התפילה בעזרת הנשים על מנת ליצור חיץ בינן לבין המפגינים, שמתגודדים סביבן. חלקם מנסים לפרוץ את הגדרות ולמנוע את ההתקדמות שלהן לרחבה. אחד המפגינים עוכב. בשל העימותים - התפנו "נשות הכותל" מהרחבה.

 

לאחר שהתפנו מהרחבה המרכזית, תפילת נשות הכותל נמשכה בעזרת ישראל. כמה מפגינים חרדים מוחים ומבקשים להיכנס לרחבה כדי להפריע להן - והמשטרה מנעה מהן את הגישה למקום.

 

הנשים טוענות כי הדחיפות, הקללות וההפרעות לא איפשרו את המשך התפילה שלהן, עד כדי "סיטואציה של סכנת נפשות בחסות רב הכותל". הרבה נועה סתת, מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה, טוענת כי הותקפה כשהשתתפה בתפילת נשות הכותל ונזקקה לטיפול רפואי. "אני מזועזעת מההתנהלות השערורייתית של המשטרה שלא דאגה לשלום נשות הכותל ומאות הנשים שהגיעו להתפלל ואפשרה את האלימות הזו", אמרה.

 

ענת הופמן, יו"ר ארגון נשות הכותל, אמרה: "למרות האלימות הקשה מצד אלפי חרדים קיצוניים שבאו להפריע לתפילת נשות הכותל, למרות ההגברה המכוונת שהופעלה במקום כדי להפריע לתפילה, למרות הפקרת משטרת ישראל את נשות הכותל לאלימות ולסכנת חיים, למרות שכמה מאיתנו נפצעו ונחבלו - אנחנו נמשיך להתפלל במקום מתוך יראת שמיים ודבקות במטרה. אנחנו כאן כבר 30 שנים וכך נמשיך, מידי חודש בחודשו, לתמיד. אנחנו קוראות לממשלת ישראל להסדיר את מתווה הכותל כפי שסוכם בעבר ולכל המפלגות להעמיד בעת הזו את הנושא בראש סדר העדיפויות שלהן". 

נשות הכותל (צילום: EPA)
נשות הכותל(צילום: EPA)

 

נשות הכותל (צילום: EPA)
הכותל, הבוקר(צילום: EPA)

נשות הכותל (צילום: אלי מנדלבאום)
הכותל, הבוקר(צילום: אלי מנדלבאום)

יצוין כי עזרות הגברים והנשים מלאות באלפי מתפללים וכי העימותים והחיכוכים בין "נשות הכותל" למפגינים מתרחשים בשולי המקום. לקראת האירועים הבוקר דרשו נשות הכותל מהקרן למורשת הכותל המערבי להעמיד לרשותה את מערכת הכריזה באתר, כפי שנעשה בעצרות תפילה המונית אחרות המקיימות בו - וסורבה על ידי רב הכותל והמקומות הקדושים שמואל רבינוביץ'. לבסוף היא משמשת את החזן של מניין התפילה המרכזי שבו השתתפו אלפי המפגינים.

 

ממשטרת ירושלים נמסר:  "במהלך תפילות ראש החודש שהתקיימו הבוקר ברחבת הכותל המערבי, חלק מנשות הכותל הגיעו לרחבת התפילה המרכזית ככל הנראה באופן מכוון על מנת ליצור חיכוך ופרובוקציה וזאת בניגוד לבקשת הסדרנים והמשטרה שיתפללו ברחבת עזרת הנשים שהוקצתה להן.

 

נוכח הצפיפות בין הפלגים, הדבר יצר עימותים מקומיים שטופלו ע"י כוחות המשטרה שנערכו במקום. לבקשתן של נשות כותל, הן לוו ע"י השוטרים לרחבת עזרת ישראל להמשך תפילתן שם, שכאמור הסתיימה ללא אירועים חריגים".

 

לפני התפילה ובמהלכה נטל רבינוביץ' את המיקרופון וקרא לאלפים שלא להפוך את האתר הקדוש לרחבה של הפגנות, והפציר בגברים המפגינים נגד נשות הכותל לצאת מעזרת הנשים ולהניח למתפללות.

 

לעומתו, מנכ"ל התנועה הרפורמית, גלעד קריב, הנמצא במקום, טען כי "משטרת ישראל ורב הכותל מסכלים ביודעין את הזכות של נשות הכותל לקיים תפילה כמנהגן, וזאת בניגוד גמור לפסיקת בג"ץ". לדבריו, "מאות נשים שבאו לתפילה אינן מצליחות להיכנס לרחבה בשל גילויי אלימות - ללא תגובה הולמת מצד המשטרה".

 

"התנהלות זו של הרשויות מהווה פרס לאותם גורמים שהובילו בשבועות האחרונים מסע הסתה חסר תקדים", הוסיף קריב, "אנו דורשים ממשטרת ישראל להתעשת ולפעול באופן מיידי להבטחן שלומן של המתפללות ולמימוש זכותן לערוך את תפילתן כמנהגן".

 

חברות הארגון מבקשות לערוך הבוקר, ראש חודש אדר ב', תפילה חגיגית בהשתתפות מאות מתומכיהן לציון 30 שנות מאבק לחופש דת באתר הקדוש ולרגל יום האישה הבינלאומי. בעקבות זאת קראו אמש רבנים בכירים בציבור הדתי והחרדי לאנשיהם לקיים במקביל תפילה הפגנתית משלהם במתכונת מסורתית שמרנית, בהשתתפות אלפי תלמידים ותלמידות ממוסדות החינוך, שהגיעו באוטובוסים מאורגנים מכל רחבי הארץ.

 

באיגרת שפרסמו הרבנים נכתב: "לצערנו, בשנים האחרונות המקום הקדוש מהווה מוקד לפרובוקציות חמורות שחוזרות ונשנות על ידי קבוצת נשים המכנות עצמן כ'נשות הכותל', אך בפועל מחללות את הכותל, מפריעות לתפילה ומטרתן האמתית בשילוב הארגונים הרפורמים היא לפגוע במסורת ישראל והתורה המסורה מדור דור ולהחליש את היהדות במדינת ישראל".

 

כרזות נגד
כרזות נגד "נשות הכותל"

"הובא לידיעתנו, כי אותם ארגונים מתכוונים לעלות מדרגה בפעולתם הנוראה ולהגיע בראש חודש הקרוב, יום שישי א' אדר ב', עם קהל גדול של מאות פעילים לרחבת הכותל, בכדי ליצור במקום הקדוש פרובוקציית ענק וחילול הקודש רפורמי המוני תוך ביזוי המקום הקדוש וזלזול בתורת ישראל

 

"על כן באנו בזאת, מחשש לחילול ה' הנורא העלול להיות במקום... לקרוא לכל מי שקודשי האומה יקרים ללבו לבא באותה העת אל הכותל לתפילת שחרית המונית שתתקיים בשעה 6:45... קדושת שריד מקדשנו אינה למרמס חלילה" 

 

על החתום: הרבנים הראשיים לשעבר שלמה משה עמאר ואליהו בקשי-דורון, וכמה מהרבנים הבכירים בציונות הדתית, בהם הרב צבי ישראל טאו, הרב שמואל אליהו, הרב יהושע שפירא והרב שלמה אבינר.

 

דינה גרינברג, מנהלת נשות הכותל, מסבירה שהרקע לאירוע הוא מאבק של 30 שנה של האירגון וכי הכוונה היא לערוך אירוע המוני של נשים עם תפילה חגיגית לראש חודש אדר ב'.

 

לדבריה, "כל ראש חודש אנחנו מגיעות לעזרת נשים ועושות את התפילה של הנשים. באותו רגע, רב הכותל מאפשר הגברה של הרמקולים בעזרת הגברים כדי להפריע לנו לתפילה. שלחנו מכתב לרב הכותל שאנחנו רוצות בגלל האירוע החגיגי והגדול את מערכת ההגברה לתפילה, כי זו תפילה חגיגית ואנחנו רוצות לעשות את זה כמו בצד של הגברים".

פורסם לראשונה 08/03/2019 07:17

 

ישי פורת השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים