שתף קטע נבחר

הורשע בפוליגמיה אבל לא ייכנס לכלא

בדואי מהדרום יבצע 400 שעות לתועלת הציבור בלבד, בין השאר משום שעד כה העבירה לא נאכפה: "לאפשר הפנמה הדרגתית של האיסור"

בית משפט השלום בבאר שבע גזר לאחרונה 400 שעות לתועלת הציבור (של"צ) בלבד על בדואי תושב הדרום שהודה והורשע בנישואים לשתי נשים. השופט רון סולקין דחה את דרישת המדינה למאסר בפועל הן משום שעד היום העבירה כמעט לא נאכפה, ובן משום שבית הדין השרעי העניק לנישואים תוקף למרות האיסור הפלילי.

 

הנאשם נישא לפני כשנתיים לתושבת יהודה ושומרון בזמן שהיה נשוי לאישה אחרת, והורשע בהתאם להודאתו בעבירה של ריבוי נישואים. במסגרת הטיעונים לעונש ביקשה המדינה לדחות את המלצת שירות המבחן להטיל עליו עבודות של"צ בלבד, וטענה כי הפגיעה החמורה של הפוליגמיה בצביון הדמוקרטי של המדינה, בערכי השוויון ובכבוד האדם והאישה בפרט - מחייבת לגזור כמה חודשי מאסר בפועל.

 

מנגד ביקשה ההגנה לאמץ את המלצת השירות. היא טענה שיש להתחשב בכך שבית הדין השרעי היה למעשה "שותף לעבירה" כיוון שאישר את הנישואים השניים, וכי הנאשם, נעדר עבר פלילי, הוא בעל ואב למופת, וברשותו אמצעים לפרנס משפחה נוספת. הנאשם עצמו התייחס לכך שעד לאחרונה המדינה כלל לא אכפה את העבירה, וציין שאם רוצים לשנות את המציאות הנוכחית כדאי שהדבר יובהר לכל הרשויות והערכאות.

 

השופט רון סולקין, שציטט לאורך גזר הדין מחקרים, דוחות ופסקי דין שעסקו בנושא, הבהיר כי לנוכח חומרת העבירה והפוטנציאל שלה לפגוע בנשים מוחלשות, בשוויון ובסדר הציבורי, העונש על עברייני פוליגמיה חייב להיות מרתיע ולנוע בין תשעה לבין 24 חודשי מאסר בפועל, בנוסף לענישה נלווית שכוללת קנסות משמעותיים.

 

אבל לצד זאת הוא ציין שאי אפשר להתעלם משינוי המדיניות המשמעותי באכיפת האיסור במחוז הדרום, שעד לאחרונה - ובמשך יותר משבעה עשורים - לא פעלו נגדו בצורה שיטתית ומאורגנת. "אין זה ראוי כי שינוי מדיניות ייערך באבחת חרב, אלא יש לאפשר הפנמה הדרגתית של משמעות האיסור ושל שינוי המדיניות", כתב.

 

בנוסף המליץ השופט שהאכיפה הפלילית תלווה "במסע פרסומי-חינוכי" בקרב המגזר שבו התופעה נפוצה – הן כדי להתריע על השינוי והן כדי לסייע להפנים את ההשלכות השליליות שלה. "החמרה פלילית בלא שנערך, במקביל, תהליך עומק צורך זה, ספק אם תביא פירות", כתב.

 

לפיכך הציע השופט סולקין שלמשך תקופת ביניים יהיה מתחם הענישה בעבירת הפוליגמיה קל יותר וינוע בין שנת מאסר בפועל במקרים חמורים לבין עבודות שירות או צו של"צ במקרים המתאימים.

 

במקרה הנוכחי, ובמקרים דומים שבהם בית הדין השרעי אישר את הנישואים ושידר מסר סותר לגבי אכיפת האיסור, סבר השופט כי העונש צריך לעמוד על הצד הנמוך. בתוך כך הוא המליץ למדינה להביא להרמוניה בין הערכאות המשפטיות השונות.

 

בהתאם לאמור העמיד השופט את עונשו של הנאשם על 400 שעות של"צ, שנת מאסר על תנאי לשלוש שנים, קנס של 36 אלף שקל והתחייבות על סך 75 אלף שקל שלא לבצע עבירה דומה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: דוד זריהן
עו"ד אברהם זריהן
צילום: דוד זריהן
מומלצים