שתף קטע נבחר

לומדת מתמטיקה: בת 116 – האדם המבוגר בעולם

קאנה טנאקה מיפן הוכתרה לאדם הזקן ביותר על פני האדמה. כשנשאלה על הרגע המאושר בחייה השיבה: "עכשיו". ובאיזה משחק שולחן היא אשפית?

קאנה טנאקה, בת 116 מיפן, הוכרזה היום (שבת) רשמית על-ידי אנשי ספר השיאים של גינס כאדם המבוגר ביותר בעולם. טנאקה נולדה ב-2 בינואר 1903, השנה שבה היו האחים רייט לבני האדם הראשונים שהמריאו במטוס ממונע. היא הייתה השביעית מבין שמונה אחים.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

יפן קאנה טנאקה בת 116 הוכרזה כ אדם המבוגר בעולם על ידי גינס (צילום: AFP)
טנאקה, היום. 5 ילדים, אחד מאומץ(צילום: AFP)

הכתרתה של טנאקה לאדם המבוגר ביותר שחי כיום בעולם צוינה בטקס בבית האבות שבו היא גרה בעיר פוקואוקה שבמערב יפן. לטקס הגיעו ראש העיר, בני משפחתה ועוד מדורשי שלומה. כשנשאלה מהו הרגע המשמח ביותר שחוותה בחייה השיבה: "עכשיו".

 

טנאקה נישאה ב-1922 לבעלה הידאו טנאקה, ולזוג נולדו ארבעה ילדים. הם אימצו ילד נוסף. כיום נוהגת קאנה להתעורר בשש בבוקר, ואת שעות אחר הצהריים היא אוהבת להעביר בלימודי מתמטיקה ובתרגול קליגרפיה.

 

אחד התחביבים הגדולים שלה הוא משחק הלוח "אותלו", המוכר גם בשם "רברסי". אנשי ספר השיאים של גינס מסרו כי היא הפכה למומחית במשחק השולחן הנודע, ולעתים קרובות היא מנצחת את אנשי הסגל של בית האבות.

יפן קאנה טנאקה בת 116 הוכרזה כ אדם המבוגר בעולם על ידי גינס (צילום: רויטרס, Kyodo)
בטקס ביפן. זקנים זוכים לכבוד ומרגישים מועילים(צילום: רויטרס, Kyodo)

יפן היא מדינה שתושביה נהנים מתוחלת חיים מהגבוהות בעולם. בעשורים האחרונים הוכרזו כמה יפנים כאנשים מהמבוגרים ביותר בעולם. אחד מהם הוא ג'ירואמון קימורה, שככל הידוע הוא הגבר המובגר ביותר שאותר אי פעם ושאפשר היה להוכיח את גילו. הוא חגג את יום הולדתו ה-116 ביוני 2013 ומת מעט אחר כך. גם שני בני האדם שקדמו לטנאקה בהחזקת התואר "האדם המבוגר בעולם" היו מיפן.

 

אף ששינוי הרגלי התזונה ביפן גרם בעשורים האחרונים לעלייה בשיעור ההשמנה, אנשים שמנים הם עדיין דבר נדיר יחסית במדינה. המטבח היפני המסורתי מתבסס על דגים, אורז, ירקות ומאכלים דלי שומן אחרים. נוסף על כך, במסורת היפנית נהוג לכבד מאוד אנשים מבוגרים, ופירוש הדבר שזקנים נותרים פעילים ומרגישים מועילים גם בשנות ה-80 לחייהם ומעבר לכך.

 

האדם המבוגר ביותר שאותר על-ידי אנשי ספר השיאים של גינס אי פעם היה הצרפתייה ז'אן לואיז קלמן. היא מתה ב-1997 בגיל 122. לאחרונה פורסמו טענות שלפיהן שיאה היה מזויף.

 

אנשי ספר השיאים של גינס עדיין בודקים בימים אלה מיהו הגבר המבוגר ביותר בעולם כיום. הגבר הקודם שהחזיק בתואר, היפני מסאזו נונאקה, מת בינואר בגיל 113.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נולדה כשהאחים רייט יצאו לטוס. טנאקה
צילום: AFP
מומלצים