שתף קטע נבחר

ביום האישה: הרודן שחרר את המפגינות נגדו מהכלא

נמשכת ההתקוממות בסודן נגד הנשיא עומר אל-באשיר. שלשום הורה לשחרר את כל העצורות, אתמול דווח: תשע מפגינות נידונו ל-20 מלקות ולחודש מאסר

נשיא סודן עומאר אל-באשיר הורה שלשום (יום ו'), ביום האישה הבינלאומי, לשחרר מבתי הכלא בארצו את כל הנשים שנעצרו במסגרת הפגנות המחאה שנערכות נגד משטרו זה כמה שבועות. לפי הערכות, יותר מ-150 נשים שנעצרו בהפגנות הוחזקו עד אתמול בבתי כלא בסודן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

עומאר אל-באשיר. מבוקש בבית הדין הבינלאומי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עומאר אל-באשיר. מבוקש בבית הדין הבינלאומי(צילום: רויטרס)

הפגנות נגד אל-באשיר ומשטרו נערכות בסודן כמעט מדי יום מאז 19 בדצמבר, וזהו אחד מגלי המחאה הגדולים ביותר נגדו מאז עלייתו לשלטון בהפיכה צבאית לפני כ-30 שנה. ההפגנות החלו במחאה על העלייה במחיריהם של מוצרי יסוד ועל מחסור בחשמל, אבל עד מהרה הפכו להפגנות נגד עצם שלטונו הרודני של אל-באשיר.

 

שעות לפני שאל-באשיר נתן את ההוראה לשחרר את האסירות הפגינו נגדו מאות מפגינים בצאתם מתפילת יום השישי במסגד בעיר אומדורמן, ליד הבירה חרטום. המשטרה השתמשה נגדם בגז מדמיע.

סודן הפגנות נגד רודן עומר אל באשיר עומאר אל בשיר (צילום: רויטרס)
מפגינים נגד הרודן בסודן. "מחכים לשעת האפס"(צילום: רויטרס)

סודן הפגנות נגד רודן עומר אל באשיר עומאר אל בשיר (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

סודן הפגנות נגד רודן עומר אל באשיר עומאר אל בשיר (צילום: AP)
(צילום: AP)

מפגינים התאספו אחרי התפילות גם בכמה אזורים של הבירה חרטום. בשכונת בורי קראו עשרות מפגינים "המהפכה היא בחירתו של העם" ודרשו להפיל את אל-באשיר. גם שם השתמשו כוחות הרודן בגז מדמיע, והם רדפו אחרי מפגינים ברחובות צדדיים כדי לפזר אותם.

 

אמש, יממה אחרי ההוראה של אל-באשיר לשחרר את העצורות, דווח כי תשע סודניות שנעצרו בהפגנות נגדו נידונו היום ל-20 מלקות ולחודש מאסר. את הדיווח מסר הארגון הסודני "הברית הדמוקרטית של עורכי הדין", שהוא חלק מהגוף המרכזי שעומד מאחורי ההפגנות נגד אל-באשיר.

 

התקוממות נגד הרודן בסודן: "נערכים לשעת האפס"

 

בחודש שעבר הכריז אל-באשיר על מצב חירום, פיזר את הממשלה המרכזית, החליף מושלי מחוזות באנשי ביטחון בכירים, הרחיב את סמכויות המשטרה ואסר לקיים כל התאספות בפומבי בלי היתר של הרשויות. המהלכים האלה לא עצרו את המפגינים, ומאות מהם הפגינו גם שלשום, תחת הכותרת של יום האישה הבינלאומי.

 

הרודן אל-באשיר, נזכיר, מבוקש על-ידי בית הדין הפלילי הבינלאומי בגין פשעי מלחמה. הוא מואשם בתכנון רצח עם בחבל דרפור – האשמה שהוא דוחה בתוקף. לפי ארגוני זכויות אדם, מאז תחילת גל המחאה בסודן בדצמבר הרגו כוחות הביטחון עשרות מפגינים. לדברי הארגונים עוד רבים נפצעו.


פורסם לראשונה 09/03/2019 22:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אל-באשיר. זה החל במחאה על יוקר המחיה
צילום: רויטרס
מומלצים