שתף קטע נבחר

הוצג ראש הממשלה הפלסטיני החדש, חמאס לא מכיר בו

אבו מאזן מינה לתפקיד את אחד מראשי הארגון, מוחמד אשתייה. המשמעות: ממשלת פתח ללא חמאס - שכבר הודיעו כי לא יכירו בממשלה החדשה: "הוקמה לללא הסכמה לאומית ומעמיקה את הפילוג בין הגדה לרצועת עזה"

הנשיא הפלסטיני אבו מאזן מינה היום (א') לתפקיד ראש הממשלה הפלסטינית החדשה את חבר הנהגת פתח מוחמד אשתייה - שבועות ספורים אחרי שהממשלה בראשות ראמי חמדאללה הגישה לאבו מאזן את התפטרותה. חמאס הודיע: לא מכירים בממשלה החדשה.

 

מוחמד אשתייה (צילום: רויטרס)
מוחמד אשתייה, ראש הממשלה הפלסטינית החדשה(צילום: רויטרס)

לצד שינוי הרכב הממשלה, מינויו של אשתייה מהווה את אות הסיום למנגנון "ממשלת הטכנוקרטים" שהורכבה בהסכמת חמאס כחלק מהליך הפיוס. הממשלה החדשה כבר אינה צבועה לכאורה בצבעים נייטרלים, אלא מוגדרת כממשלת פתח ללא שיתוף של חמאס

 

בחמאס הגיבו למינוי: "הקמת ממשלה חדשה על ידי אבו מאזן ללא הסכמה לאומית מהווה בריחה מיישום הפיוס והאחדות הלאומית, והיא מעמיקה את הפילוג בין הגדה לרצועת עזה. חמאס לא מכיר בממשלה, שכן היא הוקמה ללא הסכמה לאומית. הדרך היחידה לשפר את המצב הפלסטיני היא על ידי הקמת ממשלת אחדות לאומית, וקיום בחירות לנשיאות ולמועצה המחוקקת", נמסר.

 

מוחמד אשתייה (צילום: AFP)
"פרו מערבי". מוחמד אשתייה(צילום: AFP)

מוחמד אשתייה (צילום: AFP)
ואחד מראשי פתח(צילום: AFP)

אבו מאזן עם ראמי חמדאללה (צילום: AFP)
אבו מאזן עם ראש הממשלה המתפטר ראמי חמדאללה(צילום: AFP)

מוחמד אשתייה, בן 61, נחשב לאחד מראשי הפתח. הוא כלכלן בהכשרתו, ועומד כיום בראש המועצה הפלסטינית הכלכלית לפיתוח PECDAR. בעשור הקודם הוא שימש כשר לעבודות ציבוריות בממשלה הפלסטינית.

 

אשתייה היה חבר בצוות המשא ומתן לשלום של אש"ף יחד עם מזכ"ל הוועד הפועל של הארגון, סאיב עריקאת, והשתתף בכמה סבבי משא ומתן מול ישראל. האחרון שבהם היה סבב השיחות בין ישראל לפלסטינים בשנת 2014, בהשתתפות ציפי לבני ויצחק מולכו. אשתייה עזב את צוות המשא ומתן עוד לפני פיצוץ השיחות בין הצדדים עקב חילוקי דעות וחוסר אמונתו כי השיחות יובילו לפריצת דרך מדינית.

 

אשתייה דובר אנגלית רהוטה ונחשב לדמות פרו מערבית. מינויו לראש הממשלה הפלסטינית החדש לא בהכרח ישפר את סיכויו לקבל את הנהגת הרשות הפלסטינית ביום שאחרי אבו מאזן. ניתן להניח זאת לאור ניסיונם המר של שני קודמיו, סלאם פיאד וראמי חמדאללה, שאולצו להתפטר אחרי שלדעת הנשיא הפלסטיני, כמו גם בכירים בפתח, הם צברו כוח רב מדי ואהדה ציבורית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ראש הממשלה הפלסטינית החדשה: אשתייה
צילום: רויטרס
מומלצים